Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Oldrich

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Od smrti generála tajnej cirkvi Jukla uplynuli dva roky

Autor: SITA, 1. mája 2014 06:48
vladimir jukl Vladimír Jukl bol katolícky kňaz, vodca takzvanej podzemnej cirkvi a disident z obdobia komunistického režimu v bývalej ČSSR. (archívne foto) Foto: SITA/Pavol Demeš
BRATISLAVA 1. mája (WEBNOVINY) – Vo štvrtok uplynú dva roky od smrti výraznej osobnosti tajnej cirkvi, politického väzňa, matematika, programátora, kňaza Vladimíra Jukla. Pri tejto príležitosti bude vo štvrtok o 12:00 svätá omša v Katedrále sv. Martina v Bratislave.

Po nej bude pešia púť k bytu, kde Vladimír Jukl býval a následne k jeho hrobu na cintoríne v Slávičom údolí. V Múzeu zločinov a obetí komunizmu bude nasledovať prezentácia CD - Spomienky MUKLa Silvestra Krčméryho a premietnutie krátkych dokumentárnych filmov o týchto osobnostiach.


Liturgia, filozofia aj ruština

Vladimír Jukl sa narodil v roku 1925 v Bratislave, kde prežil väčšiu časť svojho života. Podľa životopisu, ktorý pripravil Ústav pamäti národa, stal sa členom spoločenstva Rodina, kde sa v roku 1943 zoznámil s kňazom a profesorom Tomislavom Kolakovičom.

V tomto spoločenstve sa mladí vysokoškoláci zaoberali podrobnejším štúdiom ruštiny a východnej liturgie a filozofie. Vďaka pátrovi Kolakovičovi získal Vladimír Jukl poznanie aplikovanej kresťanskej teológie a vlastnú vnútornú spiritualitu. Spolu chceli nadviazať spoluprácu s vedúcimi ruskými činiteľmi, a tak pomôcť katolíckej cirkvi vo vtedajšom Sovietskom zväze.

V roku 1944 bol Jukl účastníkom Slovenského národného povstania. Po povstaní sa profesorovi podarilo stráviť leto v Rusku. Následne začal spolu s priateľom Silvestrom Krčmérym študovať na vysokej škole v Prahe. Tam spoločne rozvinuli hnutie laického apoštolátu, tzv. katolícku akciu, a naďalej spolupracovali s pátrom Kolakovičom, čo bolo hlavným dôvodom ich štvortýždňového zatknutia a vyšetrovania Štátnou bezpečnosťou (ŠtB) v roku 1946.


Prvý vysokoškolský krúžok cirkvi

O päť rokov neskôr sa začala ŠtB špeciálne zaoberať Rodinou. Priatelia Jukla a Krčméryho boli postupne zatýkaní. Vladimíra Jukla zatkla ŠtB v auguste 1951. Po mučení a desaťmesačnej samoväzbe bol ako 27-ročný odsúdený za velezradu na 25 rokov väzenia. Na slobodu sa dostal podmienečne v roku 1965. Vo väzení strávil 13 rokov, šesť mesiacov a deväť dní. Ostatní členovia Rodiny boli odsúdení spolu na viac ako na tisíc rokov.

V roku 1966 založili Jukl s Krčmérym prvý vysokoškolský krúžok tajnej cirkvi. V roku 1968 bol prepustený na slobodu tajný biskup Korec. Po jeho odobrení začali Jukl s Krčmérym systematicky podľa Kolakovičových odporúčaní budovať tajnú cirkev ako organizáciu.

Postupne vybudovali na každej bratislavskej fakulte a v každom ročníku krúžok tajnej cirkvi. Počas štúdia s vysokoškolákmi pracovali v Bratislave a školili ich na to, aby po návrate do svojho bydliska dokázali zakladať regionálne krúžky tajnej cirkvi. Koncom sedemdesiatych rokov už existovala tajná cirkev ako organizovaná sieť po celom Slovensku. V roku 1971 Vladimíra Jukla tajne vysvätili za kňaza.

Promo Podnikám.sk milionárPridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Mal by minister M. Lajčák odstúpiť pre obvinenia, že kultúrne podujatia spojené s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ boli predražené?
Určite nie, je to človek na správnom mieste a neverím, že na ministerstve porušili zákon
Mal by priznať pochybenie a odstúpiť z funkcie
Všetko sa šije 'horúcou ihlou', nech to najprv vyšetria a potom nech sa rozhodne o jeho osude
Kauza sa pekne zametie pod koberec a bude všetko v poriadku
Už stačilo káuz! Mala by odstúpiť celá vláda
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy