Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Zlatica

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Ivan Gašparovič vymenoval prvého generála u hasičov

Autor: SITA, 2. mája 2014 14:02
Prezident Ivan Gašparovič vymenoval prvého generála u hasičov Zľava: Prezident Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR Ladislav Pethö a prezident SR Ivan Gašparovič počas prijatia predstaviteľov Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR. Foto: SITA/Ján Slovák
BRATISLAVA 2. mája (WEBNOVINY) – Hasiči majú vo svojej histórii po prvý raz vo svojich radoch generála. Do tejto najvyššej hodnosti v piatok vymenoval prezident Ivan Gašparovič na návrh vlády prezidenta Hasičského a záchranného zboru Alexandra Nejedlého. Doteraz mal hodnosť plukovníka.

"Slovenský Hasičský a záchranný zbor za posledné roky veľmi vzrástol. Stal sa aj z hľadiska výstroja a výzbroje moderným," povedal prezident Gašparovič. Za veľkú zásluhu hasičov považuje, že okrem záchrany životov a majetku pôsobia aj preventívne. Nejedlého povýšil symbolicky krátko pred sviatkom patróna hasičov svätého Floriána, ktorý bude 4. mája.


Nejedého považujú za reformátora v hasičskom zbore

Minister vnútra Robert Kaliňák vysvetlil, že Nejedlého navrhli na povýšenie do generálskej hodnosti najmä preto, že urobil výraznú reformu v hasičskom zbore, ktorý dnes patrí k najmodernejším v Európe. Napríklad vďaka zásahom hasičov pri dopravných nehodách majú v tejto oblasti veľmi dobré výsledky.

Obrazom: Prezident vymenoval prvého generála u hasičov


"Hasiči nielen svojou technikou, ale aj svojou skvelou vycvičenosťou dokázali skrátiť čas, za ktorý odovzdávajú zranených do starostlivosti lekárov o 22 až 24 minút," povedal minister s tým, že sú to rozhodujúce minúty pre záchranu života. Povýšenie podľa neho nie je len o prezidentovi HaZZ, ale aj o dôvere a ocenení celého zboru. U hasičov sa s viacerými generálmi veľmi nepočíta na rozdiel od policajtov. Počet generálov totiž súvisí aj s veľkosťou zboru, v ktorom pôsobia.


Povýšenie považuje za veľkú poctu

Nejedlý priznal, že po vymenovaní za prvého generála u hasičov má zmiešané pocity, ale povýšenie považuje za veľkú poctu. "Ani nie osobnú, ale ako poctu pre celý hasičský a záchranný zbor, či už profesionálny alebo dobrovoľný a vôbec celé hasičstvo," uviedol Nejedlý, ktorý sa hasičskému povolaniu venuje 30 rokov.

Nejedlého povýšenie schvália vláda 16. apríla. Nejedlý má 49 rokov, celú kariéru sa venuje povolaniu hasiča. Absolvoval odbor požiarna ochrana na Strednej priemyselnej škole stavebnej Žilina, vyštudoval Akadémiu PZ v Bratislave, kde mal aj rigoróznu skúšku. Pracoval ako hasič v Chemko š. p. Strážske a na Okresnej správe Zboru PO v Michalovciach.

Tam bol neskôr zisťovateľom príčin vzniku požiarov, náčelníkom oddelenia vnútra a veliteľom zmeny. Robil aj náčelníka oddelenia požiarnej prevencie na Okresnom úrade v Michalovciach. Potom bol vedúci prevádzkovo-technického oddelenia Okresného riaditeľstva HaZZ v Michalovciach, neskôr jeho riaditeľom. Prezidentom HaZZ bol dvakrát – v rokoch 2008 až 2011, na post sa vrátil v máji 2012. Medzitým pôsobil ako veliteľ Hasičského a záchranného útvaru hlavného mesta SR Bratislavy.

Prezident Ivan Gašparovič vymenoval prvého generála u hasičov Prezident Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR Ladislav Pethö počas prijatia predstaviteľov Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR prezidentom SR. Foto: SITA/Ján Slovák


Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety