Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Drahomíra, Mário

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Komunisti rozbili Štefánikovu sochu, zázrakom prežila tvár

Autor: SITA, 5. mája 2014 09:11
stefanik Milan Rastislav Štefánik Foto: www.dikda.eu
BRATISLAVA 5. mája (WEBNOVINY) - Do Bratislavy sa po šesťdesiatich rokoch vracia torzo tváre z pôvodnej sochy generála Milana Rastislava Štefánika, ktorú v roku 1938 vytvoril český sochár Bohumil Kafka.


Pôvodnú sochu odstránili v čase komunizmu

Pôvodnú bronzovú sochu v ére komunizmu odstránili spred bratislavskej Reduty a zachovalo sa iba torzo jej tváre, ktoré bolo roky ukryté v depozitári Slovenskej národnej galérie vo Zvolene.

Odporúčame:

Na webe sú fotky trosiek lietadla, v ktorom zahynul Štefánik

Historik: Štefánik je vnímaný ako symbol, nie ako osobnosť

Obrazom: Na Bradle spomínali na tragédiu generála Štefánika

Na internete sú fotografie aj mapy z ciest M. R. ŠtefánikaPodľa variantov pôvodnej sochy vytvorili jej kópiu, ktorá je v súčasnosti dominantou námestia pred novou budovou SND v Bratislave. "Existencia tvárovej časti sochy M. R. Štefánika bola pre mňa prekvapením. Hneď, ako sme sa dozvedeli, že je možné vystaviť ju pre verejnosť, urobili sme pre to maximum. Velikán slovenskej histórie, akým bol generál Štefánik, si našu pozornosť rozhodne zaslúži," uviedol minister obrany Martin Glváč.

Verejnosť si bude môcť pôvodnú časť sochy generála Štefánika pozrieť v priestoroch Primaciálneho paláca v Bratislave od utorka 6. mája do piatka 16. mája 2014. Bude súčasťou výstavy, ktorú rezort obrany pripravil pri príležitosti 95. výročia tragického úmrtia Milana Rastislava Štefánika a 100. výročia začiatku 1. svetovej vojny.

Expozíciu s názvom 60 rokov skrývaná tvár Štefánika opäť v Bratislave venovali jeho životu, kariére vojaka, ale aj tragickému koncu.


Sochu odstraňovali na dvakrát

Štefánikova socha stála na dnešnom Námestí Ľudovíta Štúra v Bratislave v rokoch 1938 až 1954. Reprezentanti totalitnej moci sa ju rozhodli zlikvidovať. Pri prvom pokuse o jej odstránenie z piedestálu strhli len hlavu.

Až na druhý raz strhli zvyšok sochy, nekultúrnym spôsobom ju rozbili a materiál použili na odliate inej sochy. Doteraz nie je zrejmé, ako sa tvárová časť sochy dostala do Čiech, ale v roku 1969 ju priviezli pracovníci ČSAD späť do Bratislavy ako prevod z Národnej galérie v Prahe.

V normalizačných rokoch fragment v SNG nezaevidovali, až pri štúdiu menších sôch generála Štefánika v roku 2012 sa v archíve SNG našli dokumenty o pôvode fragmentu. Ministerstvo obrany SR ho v spolupráci s Hlavným mestom SR Bratislava, Nadáciou M. R. Štefánika a Slovenskou národnou galériou prvýkrát po 60. rokoch predstavia verejnosti. Bronzový odliatok je 92 centimetrov vysoký a váži 80 kilogramov.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety