Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Roman, Romana

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Obrazom: Odhalili reštaurované súsošie sv. Floriána

Autor: SITA, 4. mája 2014 17:56
V Bratislave odhalili súsošie svätého Floriána Pohľad na zreštaurované súsošie sv. Floriána. Súsošie bolo v reštaurátorskej dielni od roku 2007. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 4. mája (WEBNOVINY) - Primátor Bratislavy Milan Ftáčnik v nedeľu o 14:00 slávnostne odhalil reštaurované súsošie sv. Floriána. Urobil tak v deň, keď má patrón požiarnikov a hasičov meniny. Ako informoval bratislavský hovorca Stanislav Ščepán, celkové náklady na reštauráciu súsošia boli 569 947 eur. Súsošie odhalili pri príležitosti 120. výročia fungovania hasičských zborov v Bratislave.


Obrazom: V Bratislave odhalili súsošie svätého Floriána


"Je to typický stredoeurópsky barokový stĺp obeliskového typu s bohatou dekoratívnou výzdobou, ktorý vyhotovili v roku 1732 a je zapísaný v Ústrednom zozname kultúrnych pamiatok," informoval Ščepán s tým, že vzhľadom na havarijný stav súsošia, statické poruchy a posuny stĺpu, bola nevyhnutná jeho rekonštrukcia.

Ako informoval Ščepán, v roku 2008 reštaurátorské práce prerušili, ale mestské zastupiteľstvo na svojom zasadnutí 27. júna 2013 schválilo postup pamiatkovej obnovy a požiadalo primátora, aby zabezpečil v rozpočte na roky 2013 a 2014 peniaze na dokončenie reštaurátorských prác do 30. septembra tohto roku.


Svätý Florián

Podľa legendy bol sv. Florián legionárom rímskej armády za čias Diokleciána. V roku 304 zomrel mučeníckou smrťou, keď zistili, že je kresťan. Zosadili ho z úradu a nakoniec zhodili s kameňom na krku do rieky Enns v meste Lauriacum - dnešný Enns v Rakúsku.

Počas 15. a 16. storočia vzrástla obľuba svätca u prostého ľudu a vytvárala sa jeho definitívna podoba. Ako ochranný patrón proti požiaru, suchu a najčastejším živelným pohromám sa stal jedným z najobľúbenejších ľudových svätcov, uctievaných v Podunajsku od 18. storočia ako ochranca proti ohňu a vode.Promo Podnikám.sk milionárPridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety