Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Radúz

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Na webe sú fotky trosiek lietadla, v ktorom zahynul Štefánik

Autor: SITA, 5. mája 2014 07:08
Milan Rastislav Štefánik Trosky lietadla typu Caproni 450, ktoré sa zrútilo neďaleko Ivanky pri Dunaji 4. mája 1919. Foto: www.dikda.eu
BRATISLAVA 5. mája (WEBNOVINY) - Dobové fotografie trosiek lietadla typu Caproni 450, ktoré sa zrútilo neďaleko Ivanky pri Dunaji 4. mája 1919 a v ktorom zahynul generál Milan Rastislav Štefánik či fotografie zo všetkých štyroch posledných rozlúčok v Bratislave, Brezovej, Košariskách a Bradle zdigitalizovala a na svoje stránke www.dikda.eu zverejnila Slovenská národná knižnica (SNK).

V nedeľu sme si pripomenuli 95. výročie tejto tragickej udalosti, pri ktorej generál Milan Rastislav Štefánik zahynul. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa SNK Miriam Michaela Štefková.

Odporúčame:

Historik: Štefánik je vnímaný ako symbol, nie ako osobnosť

Obrazom: Na Bradle spomínali na tragédiu generála Štefánika

Na internete sú fotografie aj mapy z ciest M. R. Štefánika"Fondy SNK sú bohaté na fotografie a dokumenty týkajúce sa osoby významného vedca, politika a diplomata Milana Rastislava Štefánika. Verejnosti sme už sprístupnili viaceré fotografie či dokumenty z jeho ciest po Európe a svete, ako aj jeho bohatú osobnú knižnicu. Okrem dobových fotografií trosiek lietadla a posledných rozlúčok s generálom sprístupňujeme napríklad aj rukopis prezidenta Tomáša G. Masaryka, ktorým sa s generálom rozlúčil," uviedla generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová.

Obrazom: Na Bradle sa spomínalo na Štefánika, prišiel aj prezident


Astronóm a meteorológ, vojak, letec, generál, politik, diplomat, ale aj cestovateľ, fotograf, milovník poézie a klasickej literatúry 4. mája 1919 nastúpil na letisku Campoformido pri talianskom Udine do lietadla Caproni 450, ktorého cieľom cesty bolo letisko vo Vajnoroch pri Bratislave. Lietadlo však nepristálo, pretože sa náhle zrútilo neďaleko Ivanky pri Dunaji.

Milan Rastislav Štefánik ako aj ďalší traja členovia posádky boli na mieste mŕtvi. Havária lietadla sa dodnes úplne nevysvetlila. Generál je pochovaný v mohyle na Bradle. Jeho tragická smrť vyvolala v slovenskej a česko-slovenskej verejnosti dovtedy nevídané reakcie, prvýkrát totiž národ v novovzniknutom štáte stratil jednu z vodcovských osobností, ktorá ho reprezentovala.

Promo Podnikám.sk milionárPridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy