Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Izabela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Vládny materiál nerieši závislosť od Ruska, tvrdí Lipšic

Autor: SITA, 7. mája 2014 15:15
lipsic Foto: SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 7. mája (WEBNOVINY) – Poslanec Daniel Lipšic chce zvolať parlamentný branno-bezpečnostný výbor na tému obranyschopnosti krajiny a energetickej bezpečnosti. Lipšic poukazuje na analýzu, ktorá hodnotí negatívne možné sankcie voči Rusku.

Odporúčame:

Na Rusku závislý Cyprus sa ponúkol dodávať plyn do Európy

Namiesto Rusov chce plyn do Európy dodávať ich spojenecTvrdí, že týmto dokumentom sa už zaoberala aj vláda. V dokumente sa napríklad uvádza, že v rámci členských štátov EÚ má SR najvyšší stupeň závislosti od Ruska v oblasti obranyschopnosti krajiny.

"Robert Fico a jeho vláda rokovala o materiáli, ktorý by pokojne mohla pripraviť ruská vláda," vyhlásil Lipšic. Negatívne hodnotenie možných sankcií v analýze vychádza z našej údajnej závislosti na Rusku. Podľa Lipšica Ficova vláda túto závislosť prehlbuje v oblasti obrany.


O materiáli nevedel Glváč

"Oligarchovia Ficovej vlády naďalej pokračuje v obchodoch s Ruskom v oblasti zbrojného priemyslu. Zdá sa, že záujem na obchode so zbraňami prevažoval kľúčový záujem Slovenska, ktorým je diverzifikovať obranný priemysel. Pretože ak odniekiaľ hrozí riziko, tak určite nie zo západu, ale z skôr z východu," povedal Lipšic.

Lipšic si nevie predstaviť, že by nám Ruská federácia aj naďalej dodávala zbraňové komponenty, ak by napokon predsa len došlo k nejakému konfliktu. "To je nezmysel. Čiže, ponechávať tú závislosť, nič s ňou nerobiť, udržiavať ju, zväčšovať ju, to je v rozpore so záujmami Slovenskej republiky," povedal Lipšic.

Minister obrany Martin Glváč (Smer-SD) po rokovaní nevedel, o akom materiáli hovoril Lipšic. "Ale to, že sme naviazaní na Rusko, to je jasné," poznamenal s tým, že najmä vzdušné sily sú takto naviazané na ruské komponenty. Glváč na otázku, či by takáto závislosť mohla ovplyvniť postoj Slovenska k možným sankciám voči Rusku, hovorí, že "my sme vždy vypočítateľným partnerom" a sme, a aj do budúcna budeme či už v EÚ alebo NATO.


Podľa Malatinského je popísaný súčasný stav

"Tie špecifiká sa určite budú zohľadňovať, ale v rámci krízových riešení sa pripravujeme aj na taký variant, že ak by boli zavedené celoplošné sankcie, tak máme náhradné riešenia," povedal šéf rezortu obrany. Spomínaná závislosť podľa neho nebude určite rozhodujúcim momentom nášho postoja k rozhodnutiam EÚ alebo Severoatlantickej aliancie.

O materiáli nevie ani minister hospodárstva Tomáš Malatinský. "Samozrejme, sú nejaké úvahy, čo by stáli možné sankcie slovenských podnikateľov," povedal. Minister si sám dal na svojom ministerstve urobiť správu, čo by znamenali sankcie a aký by to malo dopad na firmy, ktoré tam exportujú alebo odtiaľ dovážajú tovar.

"Takúto analýzu máme, samozrejme je to v prípade Ruskej federácie slušný balík," dodal minister Malatinský. Podľa neho ale nie je nejaká špeciálna analýza, je len popísaný súčasný stav, koho by sa to mohlo dotknúť. Ťažko spraviť analýzu, lebo sankcie nie sú nejako špecifikované, uzavrel.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy