Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Matej

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Deti z polepšovní hladujú, upozornila v správe Dubovcová

Autor: SITA, 8. mája 2014 11:17
jana dubovcová Foto: SITA/Marián Peiger
BRATISLAVA 8. mája (WEBNOVINY) – Národná rada Slovenskej republiky by sa mala podľa verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej zaoberať právami detí, a to jednak v prípade porušovania práva na vzdelanie či v prípade ich výživy. Aj to je jedným zo závažných porušení, ktorým sa zaoberala ombudsmanka v Správe o činnosti verejného ochrancu práv za rok 2013, ktorú v utorok predniesla na schôdzi Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny. Výbor vzal správu na vedomie a odporučil, aby ju na vedomie vzala tiež NR SR. "Správu som predložila už vo februári, tak dúfam, že sa ňou poslanci už stihli zaoberať," poznamenala Dubovcová.

Za najzávažnejšie považuje ombudsmanka porušovanie základných práv detí, ktoré sa jej javí ako systémové. Najväčší problém vidí v reedukačných centrách, v ktorých vlani robila viacero prieskumov. "Doteraz sa niekde objavujú výchovné postupy, o ktorých si centrum myslelo, že sú v poriadku," povedala. Išlo napríklad o gynekologické prehliadky po návrate dievčat do centra či strihanie detí dohola bez ohľadu na vek, vraj ako zdravotné opatrenie, keď sa vrátia z rôznych prostredí a môžu mať vši, tvrdí Dubovcová.


Deti majú na stravu 2,28 eura

"Existuje dostatok iných hygienických prostriedkov," doplnila. Problém vidí aj v spôsobe vyčleňovania dieťaťa z kolektívu tým, že je oblečené napríklad v montérkach a tak na seba upozorňuje "Nepovažujem to za vhodný výchovný prostriedok, keďže deti sú v centre, v ktorom majú byť prevychované," uviedla na schôdzi výboru. Deti sa podľa jej slov často sťažovali na to, že hladujú. Potvrdzuje to tiež finančné pásmo nastavené ministerstvom školstva, ktorým sú stanovené náklady na nákup potravín na jedno jedlo.

"Deti od šesť do 11 rokov majú na raňajky stanovených 0,33 eura, spolu na deň to vychádza 2,28 eura pre dieťa. Nepovažujem túto stravu za dostatočnú, preto som apelovala, aby boli tieto normy zvýšené a nastavené inak," povedala verejná ochrankyňa práv. "Musím vyzdvihnúť úroveň vašej správy, nepamätám sa, že by sme sa niekedy dostali k takejto správe od vášho predchodcu," poznamenala podpredsedníčka výboru Lucia Nicholsonová.

Problémom sú podľa jej slov taktiež nevhodné podmienky vzdelávania detí, ktoré sú na hranici s dodržiavaním základných práv a prístupom k vzdelávaniu. Ide o deti, ktoré navštevujú špeciálne školy a triedy a je pre ne takmer nemožné sa dostať k maturite či vyššiemu vzdelaniu len preto, ako je systém pre ne nastavený, pripomenula. "Mali by sme spraviť systémové zmeny," dodala.

ruky, smútok, lúčenie, plač, deti, vlak Foto: SITA/Ján LörinczOmbudsmanka spísala odporúčania

V správe Jana Dubovcová spísala odporúčania, ktoré by mali byť podľa nej zrealizované. Jednak je to zabezpečený prístup k všetkým stupňom vzdelávania pre žiakov zo špeciálnych tried a škôl, predškolská príprava v slovenskom, ale aj v materinskom jazyku a prístup k tejto možnosti aj pre deti zo sociálne slabšieho prostredia, ale aj pre tie, ktoré majú jazykovú bariéru. "Ide o postup v najlepšom záujme dieťaťa," poznamenala.

Ombudsmanka tiež navrhuje, aby boli deťom zo sociálne slabších rodín zabezpečené podmienky na predškolské vzdelávanie a aby mali potrebné pomôcky požičané z iných škôl. S touto časťou správy sa stotožnila aj podpredsedníčka ľudskoprávneho výboru Lucia Nicholsonová. "Oceňujem časť vzdelávania rómskych detí, pretože v tomto probléme sa zhodujeme. Aj ja kladiem dôraz na predškolské vzdelávanie rómskych detí," povedal na schôdzi výboru poslanec Peter Pollák, ktorý je zároveň splnomocnencom vlády SR pre rómske komunity.

Ombudsmanka Jana Dubovcová vo svojej správe taktiež navrhla, aby bol zriadený nezávislý vyšetrovací orgán, ktorý by sa zaoberal postupmi polície pri vyšetrovaní rôznych prípadov a zásahov. Ide o také zásahy, akým bol napríklad zásah polície v Moldave nad Bodvou. "Vždy je možné výsledky vyšetrovania spochybniť, ak ho nevykonáva nezávislý orgán, pretože ani prokurátor nie je zárukou toho, že vyšetrovanie je nezávislé," povedala. Dubovcová výsledky Inšpekcie ministerstva vnútra nekomentovala, no NR SR už dávnejšie navrhla, aby bol tento vyšetrovací orgán zriadený. "Opakuje sa to aj v opatreniach v správe za minulý rok," doplnila verejná ochrankyňa práv.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety