Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Dalibor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Úrad splnomocnenca na Spiši Rómom radí o stavbách i odpade

Autor: SITA, 8. mája 2014 13:10
Rómovia Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

BRATISLAVA 8. mája (WEBNOVINY) - Pracovisko Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity v Spišskej Novej Vsi sa snaží udržiavať sociálny zmier a pokoj v rómskych komunitách. Ako ďalej pre agentúru SITA povedala Iveta Duchoňová z úradu splnomocnenca, počet podnetov od občanov smerom k pracovisku na Spiši sa však presne vyčísliť nedá. "Ani tak nejde o podnety od ľudí, ale skôr o rady a ich nasmerovanie od nás smerom k nim," vysvetlila.

Príkladom je podľa jej slov problém v obci Markušovce v okrese Spišská Nová Ves, kde mali obyvatelia problém s pitnou vodou, čo riešili na regionálnom pracovisku úradu. "Odporučili sme im, aby si vodu viac strážili, pretože to boli oni sami, kto ju špinil," doplnila. Podľa nej ide hlavne o osobné konzultácie či výjazdy pracovníkov na miesto, kde je potrebné vyriešiť konkrétne prípady.


Monitorujú situáciu v komunitách

Regionálna kancelária na Spiši od januára poskytuje osobné konzultácie, odpovedá na podnety, sťažnosti a žiadosti občanov. Ako pre agentúru SITA uviedla Marta Fabianová z Tlačového odboru Kancelárie ministra vnútra, konzultácie pracovisko poskytuje približne päťkrát do týždňa, na výjazdy do rómskych komunít chodia pracovníci trikrát týždenne. "Najčastejšie problémy, ktoré regionálna kancelária
v Spišskej Novej Vsi rieši, sa týkajú problémov s legalizáciou stavieb, pitnou vodou a s komunálnym odpadom,"
poznamenala.

Pracovisko Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity v Spišskej Novej Vsi koordinuje prácu ďalších regionálnych centier a tiež monitoruje situáciu v rómskych komunitách. Ako ďalej agentúru SITA informovala Michaela Paulenová z tlačového odboru kancelárie ministra vnútra, takisto šíri informácie na zlepšenie sociálno-ekonomického postavenia Rómov smerom ku komunitám, ale aj k samosprávam. "Na pracovisku na Spiši pracuje 10 ľudí," poznamenala.


Problematické regióny

Dodala, že z 53 pracovných miest úradu splnomocnenca je polovica v regiónoch, kde je vyššia koncentrácia najproblematickejších rómskych komunít. Úlohou pracoviska v Spišskej Novej Vsi je tiež poskytovať poradenský a analytický servis pre splnomocnenca pre rómske komunity Petra Polláka. "Pracovisko tiež vypracováva odborné stanoviská a úzko spolupracuje s inými inštitúciami a obecnou samosprávou," doplnila Paulenová.

Úrad sa na východ presunul postupne do konca roka 2013. Presunutá časť úradu využíva priestory mestského úradu v Spišskej Novej Vsi. V Bratislave naďalej pôsobí časť zamestnancov, ktorí komunikujú so štátnymi orgánmi so sídlom v hlavnom meste. Ich prítomnosť tu je dôležitá najmä pri príprave vládnych politík v prospech začleňovania rómskych komunít a koordinovaní finančnej pomoci zo štrukturálnych fondov EÚ, vysvetľoval ešte vlani splnomocnenec Peter Pollák. V regiónoch funguje šesť pobočiek úradu. Nachádzajú sa v Košiciach, Prešove, Nitre, Rimavskej Sobote a Banskej Bystrici, spišskonovoveská časť úraduje 37 a pol hodiny týždenne, denný služobný čas stanovuje ministerstvo od 7:30 do 15:30.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety