Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Viktor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Mier v Európe a jednota Európy spolu podľa Figeľa súvisia

Autor: SITA, 8. mája 2014 19:19
Ján Figeľ Predseda KDH Ján Figeľ. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 8. mája (WEBNOVINY) - Koniec druhej svetovej vojny a víťazstvo nad fašizmom a nacizmom v Európe v roku 1945 vytvorili podmienky pre zmierenie, obnovu a novú spoluprácu na našom kontinente, píše vo vyhlásení k štvrtkovému Dňu víťazstva nad fašizmom a k piatkovému Dňu Európy predseda KDH Ján Figeľ.

"Vďaka prijatiu Schumanovho plánu v roku 1950 sa to na západe kontinentu aj podarilo. Slovenský národ sa však zakrátko spolu s ďalšími národmi strednej a východnej Európy ocitol v područí stalinského komunizmu a ideológie triedneho boja. Až pád totalitných režimov priniesol týmto národom príležitosť na pripojenie sa k spoločenstvu slobodných a demokratických krajín. Náš 'návrat do Európy' znamenal znovuzjednotenie kontinentu," konštatuje ďalej líder kresťanských demokratov a podpredseda Národnej rady SR Ján Figeľ vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca KDH Matej Kováč.


Odporúčame:

Slováci si pripomínajú porážku fašizmuDeň víťazstva nad fašizmom - 8. máj a Deň Európy - 9. máj nasledujú v kalendári po sebe, pričom podľa Jána Figeľa vzťah medzi dvoma dôležitými udalosťami a sviatkami novodobej Európy nie je náhodný. "Schumanova deklarácia pre zjednotenú Európu mohla zapustiť korene a prinášať ovocie mieru, stability a rozvoja iba v prostredí, ktoré odmieta totalitné ideológie a vojnovú likvidáciu, ktoré si ctí slobodu a ľudskú dôstojnosť každého, ktoré je schopné zmierenia i solidarity," tvrdí.

Figeľ upozorňuje, "že je dobré poznať vlastné dejiny a pripomínať si historické súvislosti, aby nám nezovšedneli veľké a početné ľudské obete a tvorivé úsilie predchádzajúcich generácií". Preto májové výročia nie sú podľa predsedu KDH len príležitosťou pre úctu a spomienku. "Sú aj pozvaním k aktívnej účasti v blížiacich sa voľbách do Európskeho parlamentu. KDH odmieta extrémizmus, nacionalizmus a populizmus, ktoré sa šíria v Európe i na Slovensku. Vedú ľudí a národy do slepej ulice a do konfliktov," konštatuje medzi iným Ján Figeľ vo vyhlásení.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety