Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Mikuláš

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Mier v Európe a jednota Európy spolu podľa Figeľa súvisia

Autor: SITA, 8. mája 2014 19:19
Ján Figeľ Predseda KDH Ján Figeľ. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 8. mája (WEBNOVINY) - Koniec druhej svetovej vojny a víťazstvo nad fašizmom a nacizmom v Európe v roku 1945 vytvorili podmienky pre zmierenie, obnovu a novú spoluprácu na našom kontinente, píše vo vyhlásení k štvrtkovému Dňu víťazstva nad fašizmom a k piatkovému Dňu Európy predseda KDH Ján Figeľ.

"Vďaka prijatiu Schumanovho plánu v roku 1950 sa to na západe kontinentu aj podarilo. Slovenský národ sa však zakrátko spolu s ďalšími národmi strednej a východnej Európy ocitol v područí stalinského komunizmu a ideológie triedneho boja. Až pád totalitných režimov priniesol týmto národom príležitosť na pripojenie sa k spoločenstvu slobodných a demokratických krajín. Náš 'návrat do Európy' znamenal znovuzjednotenie kontinentu," konštatuje ďalej líder kresťanských demokratov a podpredseda Národnej rady SR Ján Figeľ vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca KDH Matej Kováč.


Odporúčame:

Slováci si pripomínajú porážku fašizmuDeň víťazstva nad fašizmom - 8. máj a Deň Európy - 9. máj nasledujú v kalendári po sebe, pričom podľa Jána Figeľa vzťah medzi dvoma dôležitými udalosťami a sviatkami novodobej Európy nie je náhodný. "Schumanova deklarácia pre zjednotenú Európu mohla zapustiť korene a prinášať ovocie mieru, stability a rozvoja iba v prostredí, ktoré odmieta totalitné ideológie a vojnovú likvidáciu, ktoré si ctí slobodu a ľudskú dôstojnosť každého, ktoré je schopné zmierenia i solidarity," tvrdí.

Figeľ upozorňuje, "že je dobré poznať vlastné dejiny a pripomínať si historické súvislosti, aby nám nezovšedneli veľké a početné ľudské obete a tvorivé úsilie predchádzajúcich generácií". Preto májové výročia nie sú podľa predsedu KDH len príležitosťou pre úctu a spomienku. "Sú aj pozvaním k aktívnej účasti v blížiacich sa voľbách do Európskeho parlamentu. KDH odmieta extrémizmus, nacionalizmus a populizmus, ktoré sa šíria v Európe i na Slovensku. Vedú ľudí a národy do slepej ulice a do konfliktov," konštatuje medzi iným Ján Figeľ vo vyhlásení.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy