Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Matej

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Európa oslavuje Včelí deň, informuje o podpore ochrany včiel

Autor: SITA, 10. mája 2014 16:20
tulipan.leto vcela Foto: SITA/AP
BRATISLAVA 10. mája (WEBNOVINY) - Dobrovoľníci organizácie Greenpeace z celej Európy v sobotu pripravili na podporu ochrany včiel a propagáciu ekologického poľnohospodárstva rôzne aktivity. Zapojila sa aj slovenská pobočka organizácie, ktorá spolu so Slovenským včelárskym zväzom prezentuje verejnosti dôležitosť včiel a potrebu ich ochrany, informovala agentúru SITA hovorkyňa Greenpeace Slovensko Lucia Szabová.

"V Bratislave sme pripravili Včelí deň, ktorý sa koná na Hviezdoslavovom námestí s aktivitami pre širokú verejnosť. Nájdete tu hry pre deti ale aj pre dospelých, ukážky včelieho života, následkov ľudského konania a množstvo informácií o včelách a ich ochrane," poznamenala koordinátorka kampane na ochranu včiel z organizácie Miriam Rajterová.


Včely sú v ohrození

Ako doplnila, sobotňajšie aktivity po celej Európe rozprávajú príbeh o tom, aké dôležité sú včely pre ľudstvo a prírodu. Včely sú viac ako len producenti medu. "Až tretina produkcie potravín je závislá od opeľovania," uviedla.

Včely sú podľa jej slov v ohrození a ubúdajú na celom svete. Jedným z hlavných dôvodov je agresívny spôsob poľnohospodárstva, ktorý využíva príliš veľa nebezpečných chemikálií a nezabezpečuje dostatok potravy pre včely. Podľa environmentalistov na to, aby sme ochránili včely a poľnohospodárstvo, potrebujeme produkovať potraviny v súlade s prírodou a nie ísť proti nej.

Včely Včely sú v ohrození a ubúdajú na celom svete. Jedným z hlavných dôvodov je agresívny spôsob poľnohospodárstva. Foto: SITA/APEkologické poľnohospodárstvo

"Riešením je rýchly zákaz tých najnebezpečnejších pesticídov, ktoré každoročne aj u nás zabíjajú včely a prechod na udržateľné formy poľnohospodárstva. Ekologické poľnohospodárstvo môže zabezpečiť zdravé potraviny, chrániť pôdu, vodu a klímu, podporovať biodiverzitu a nezaťažovať naše životné prostredie chemikáliami alebo geneticky modifikovanými organizmami. To by si mali uvedomiť či už európski alebo národní politici a začať konať," doplnila pre agentúru SITA Rajterová.

Sobotňajší deň je súčasťou celoeurópskej kampane Greenpeace za záchranu včiel a poľnohospodárstva. Globálny úbytok včiel je podľa Greenpeace symptómom zlyhávajúceho industriálneho modelu poľnohospodárstva založenom na stále zvyšujúcej sa potrebe množstva chemikálií a energií, rozľahlých monokultúrach a závislosti na pár nadnárodných agro-korporáciách.

Na druhej strane ekologické poľnohospodárstvo je reálny spôsob ako prekonať súčasnú krízu opeľovačov a industriálneho poľnohospodárstva a v súčasnosti sa praktizuje vo veľkej časti Európy.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety