Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Petrana, Petronela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Európa oslavuje Včelí deň, informuje o podpore ochrany včiel

Autor: SITA, 10. mája 2014 16:20
tulipan.leto vcela Foto: SITA/AP
BRATISLAVA 10. mája (WEBNOVINY) - Dobrovoľníci organizácie Greenpeace z celej Európy v sobotu pripravili na podporu ochrany včiel a propagáciu ekologického poľnohospodárstva rôzne aktivity. Zapojila sa aj slovenská pobočka organizácie, ktorá spolu so Slovenským včelárskym zväzom prezentuje verejnosti dôležitosť včiel a potrebu ich ochrany, informovala agentúru SITA hovorkyňa Greenpeace Slovensko Lucia Szabová.

"V Bratislave sme pripravili Včelí deň, ktorý sa koná na Hviezdoslavovom námestí s aktivitami pre širokú verejnosť. Nájdete tu hry pre deti ale aj pre dospelých, ukážky včelieho života, následkov ľudského konania a množstvo informácií o včelách a ich ochrane," poznamenala koordinátorka kampane na ochranu včiel z organizácie Miriam Rajterová.


Včely sú v ohrození

Ako doplnila, sobotňajšie aktivity po celej Európe rozprávajú príbeh o tom, aké dôležité sú včely pre ľudstvo a prírodu. Včely sú viac ako len producenti medu. "Až tretina produkcie potravín je závislá od opeľovania," uviedla.

Včely sú podľa jej slov v ohrození a ubúdajú na celom svete. Jedným z hlavných dôvodov je agresívny spôsob poľnohospodárstva, ktorý využíva príliš veľa nebezpečných chemikálií a nezabezpečuje dostatok potravy pre včely. Podľa environmentalistov na to, aby sme ochránili včely a poľnohospodárstvo, potrebujeme produkovať potraviny v súlade s prírodou a nie ísť proti nej.

Včely Včely sú v ohrození a ubúdajú na celom svete. Jedným z hlavných dôvodov je agresívny spôsob poľnohospodárstva. Foto: SITA/APEkologické poľnohospodárstvo

"Riešením je rýchly zákaz tých najnebezpečnejších pesticídov, ktoré každoročne aj u nás zabíjajú včely a prechod na udržateľné formy poľnohospodárstva. Ekologické poľnohospodárstvo môže zabezpečiť zdravé potraviny, chrániť pôdu, vodu a klímu, podporovať biodiverzitu a nezaťažovať naše životné prostredie chemikáliami alebo geneticky modifikovanými organizmami. To by si mali uvedomiť či už európski alebo národní politici a začať konať," doplnila pre agentúru SITA Rajterová.

Sobotňajší deň je súčasťou celoeurópskej kampane Greenpeace za záchranu včiel a poľnohospodárstva. Globálny úbytok včiel je podľa Greenpeace symptómom zlyhávajúceho industriálneho modelu poľnohospodárstva založenom na stále zvyšujúcej sa potrebe množstva chemikálií a energií, rozľahlých monokultúrach a závislosti na pár nadnárodných agro-korporáciách.

Na druhej strane ekologické poľnohospodárstvo je reálny spôsob ako prekonať súčasnú krízu opeľovačov a industriálneho poľnohospodárstva a v súčasnosti sa praktizuje vo veľkej časti Európy.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom Európskej komisie, aby štáty platili pokutu 250-tisíc eur za neprijatého utečenca?
Myslím si, že Slovensko by malo pomôcť a prijať utečencov. Žiadna pokuta nám tak hroziť nebude
Je to neetické, ako môžu hodnotu človeka vyčísliť peniazmi
Nesúhlasím s prijatím utečencov a ani s pokutami, je to čisté vydieranie
Štáty EÚ nevedia, ako riešiť migračnú krízu a tento návrh to len dokazuje
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy