Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Eleonóra

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Obrazom: Na Slovensku videli vzácne sokoly, odborníci jasajú

Autor: SITA, 13. mája 2014 10:36
sokol Vzácny sokol červenonohý je typický svojím sfarbením. Foto: SITA/RPS
BRATISLAVA 13. mája (WEBNOVINY) - Dobre správy o výskyte kriticky ohrozeného dravca sokola červenonohého prinášajú odborníci z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS). Počas uplynulého víkendu pozorovali v poslednej známej hniezdnej lokalite až desať jedincov tohto vzácneho druhu.

Odporúčame:

Orol Arnold si zotavil zlomené srdce, má novú partnerku"Veľmi ma potešilo, že sokoly prileteli. Veríme, že pozorovania budú pribúdať a sokoly na našom území aj zahniezdia," uviedol Jozef Chavko z RPS, ktorý sa už vyše 30 rokov venuje monitoringu tohto druhu dravca. Minulý rok zaznamenali hniezdenie len jediného páru. Keďže je druh na našom území považovaný za kriticky ohrozený, ochranári sa snažia zabrániť jeho úplnému vyhynutiu a vymiznutiu z krajiny.

Obrazom: Vzácne sokoly sa vrátili na Slovensko, ochranári sa tešia


Typicky červené sfarbenie nôh

V spolupráci s kolegami z Maďarska pokračujú v päťročnom projekte na jeho záchranu. Partnerom projektu je aj Štátna ochrana prírody SR. Pre tento, na našom území ojedinelý druh sokola sú v súčasnosti používané dva názvy – sokol kobcovitý a sokol červenonohý. "Radšej používame druhý názov, pretože lepšie vyjadruje sfarbenie sokola, hlavne samčeka, ktorého vrchnú časť nôh lemuje typické červené sfarbenie," uviedla Lucia Deutschová z RPS.

Odborníci odhadujú, že ešte v rokoch 1995 až 2000 hniezdilo na našom území 60 až 80 párov sokola červenonohého. "Predovšetkým v dôsledku zániku havraních kolónií, ako aj z dôvodu intenzifikácie a chemizácie poľnohospodárstva, sa dnes slovenská populácia tohto sokola ocitla na pokraji existencie," dodala Deutschová.

Sokoly totiž v minulosti využívali hniezda havranov, ale aj iných druhov vtákov, keďže sami si hniezda nestavajú. Znižovaním početnosti "staviteľov hniezd" klesá aj ponuka prirodzených hniezd. "Do piatich vybraných chránených vtáčích území na Slovensku umiestnime vyše 300 búdok, rovnako chceme vysádzať stromy, aby sme zlepšili ponuku prirodzených hniezdnych príležitostí," informoval Chavko.


Vzácny sokol zimuje v Afrike

Podľa výsledkov výskumov zimuje sokol červenonohý v Afrike, kam odlieta už koncom augusta a na hniezdiská sa začína vracať koncom apríla. Projekt, ktorý je zameraný na ochranu druhu, spustila RPS spolu s maďarskými partnermi v roku 2012 a potrvá do roku 2017. Projekt podporila Európska komisia v rámci programu LIFE+.

V Maďarsku hniezdi viac ako 1000 párov sokola a tamojší ornitológovia majú s jeho ochranou bohaté skúsenosti. Slovenskí ochranári veria, že druh sa bude z Maďarska šíriť aj na naše územie, kde preňho vytvárajú vhodné podmienky. Využívajú skúsenosti maďarských susedov. "Cieľom projektu je predovšetkým zabránenie vymiznutiu druhu ako hniezdiča z nášho územia. Veríme, že sa nám túto víziu podarí naplniť a vďaka zlepšeniu ponuky potravy a hniezdenia, ale aj ďalšími opatreniami, sa k nám sokol červenonohý vráti," dodala Deutschová.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety