Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Vlasta

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Na Slovensku sa ochladí, vyčíňať budú vietor, dážď aj voda

Autor: SITA, 14. mája 2014 06:43, aktualizované: 14. mája 2014 13:34
pes, vietor Foto: ilustračné - SITA/AP
BRATISLAVA 14. mája (WEBNOVINY) - Počasie nad územím Slovenska začne ovplyvňovať prehlbujúca sa tlaková níž nad Balkánom, v krajine sa preto ochladí. Vyčíňať však budú aj ďalšie prírodné živly.

Streda prinesie oblačné až zamračené počasie, miestami aj občasný dážď, v severnej polovici územia sa na mnohých miestach vyskytnú zrážky. Od cca 1600 metrov nad morom môže aj snežiť.

Deň bude chladný a veterný, informuje na svojej stránke Slovenský hydrometeorologický ústav. Meteorológovia varujú pred silným vetrom, dažďom aj záplavami.

Výstraha prvého stupňa pred dažďom platí pre vybrané okresy Banskobystrického a Trenčianskeho kraja. Druhý stupeň platí pre oblasti Košického, Prešovského a Žilinského kraja. Meteorológovia však už vydali aj výstrahu tretieho stupňa, ktorá v stredu a vo štvrtok platí pre Prešovský a Žilinský kraj.

vietor V stredu a vo štvrtok platí najmä pre sever Slovenska výstraha I. až III. stupňa pred dažďom. Foto: www.shmu.sk


Výstraha prvého stupňa pred vetrom platí pre vybrané oblasti Bratislavského, Trnavského, Nitrianskeho a Trenčianskeho kraja. V oblastiach Banskobystrického, Košického, Prešovského a Žilinského kraja meteorológovia varujú pred vetrom výstrahou druhého stupňa.

vietor Vo štvrtok bude platiť aj výstraha tretieho stupňa pred silným vetrom. Foto: www.shmu.sk


Očakávaný výdatný dážď môže na severovýchode Slovenska výrazne dvihnúť hladiny vodných tokov. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vyhlásil na tomto území 3. stupeň hydrologickej výstrahy, ktorý platí od stredy od 21:00 do piatku 07:00. Agentúru SITA o tom informoval Slovenský hydrometeorologickú ústav.

Tretí stupeň výstrahy pred povodňami z trvalého dažďa platí v uvedenom čase pre okresy Poprad, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Levoča, Bardejov, Svidník, Stropkov a Medzilaborce. Výstraha od polnoci až do piatku 06:00 platí aj pre okresy Liptovský Mikuláš, Námestovo a Tvrdošín. Vodné toky tu môžu dosiahnuť alebo prekročiť vodné stavy zodpovedajúce stupňom povodňovej aktivity, upozorňuje SHMÚ.

Hladiny vodných tokov sa z trvalého dažďa môžu zdvihnúť aj na tokoch na Hornom Považí a Liptove, v okolí Čadce a Kysuckého Nového Mesta či Dolného Kubína, kde platí 2. stupeň výstrahy. Zvýšenie hladín vodných tokov SHMÚ očakáva aj na tokoch Hornádu, Hnilca, Bodvy a rieky Torysa.

hydro Meteorológovia varujú pred možným rozvodnením riek aj výstrahou tretieho stupňa. Foto: www.shmu.sk


Najvyššia denná teplota v stredu vystúpi na 13 až 18 stupňov Celzia, na Kysuciach, Orave, Liptove a Spiši na 8 až 13 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 metrov sa bude pohybovať okolo 2 stupňov.

Zafúka prevažne severný vietor rýchlosťou 20 až 45 kilometrov za hodinu, ktorý postupne zosilnie. V nárazoch môže dosahovať rýchlosť až 65 a 85 kilometrov za hodinu. Na horách sa popoludní vyskytne búrlivý vietor až víchrica.

Foto: shmu.sk


Na vodnom diele Starina platí II. stupeň povodňovej aktivity

Hladiny riek na severe Prešovského kraja výrazne stúpli, voda sa však drží v korytách a žiadne lokálne záplavy zatiaľ nezaznamenali. Agentúru SITA o tom informoval vedúci odboru starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Prešove Miroslav Benko. V utorok na návrh vodohospodárov vyhlásili II. stupeň povodňovej aktivity na vodnom diele Starina na toku rieky Cirocha na území okresu Snina.

V stredu sa priamo do terénu vybrali skontrolovať aktuálny stav pracovníci z prešovského úradu životného prostredia. Vedúca oddelenia štátnej správy vôd a vybraných zložiek životného prostredia kraja Eva Bryndzová pre agentúru SITA uviedla, že situácia na vodnej nádrži Starina je stabilizovaná.

Naďalej tu trvá II. stupeň povodňovej aktivity. Dnes sa tu robili zabezpečovacie práce na úsekoch, kde do nádrže priteká voda. Na vymytých úsekoch robotníci sypali kameň, aby zabránili preliatiu vody pri zvýšenej hladine tokov. Vodné dielo Starina sa nachádza na ploche 240 hektárov a priehradný múr má výšku 50 metrov.

Ani hasičov zatiaľ nikto nekontaktoval, aby prišli na pomoc k vyliatym tokom. Službukonajúca operačná dôstojníčka Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove nemala dnes žiadnu požiadavku na čerpanie vody v súvislosti so záplavami. Od stredajšieho večera do piatka rána platí výstraha 3. stupňa pre severovýchodné okresy Prešovského kraja, ktorú dnes vydali hydrometeorológovia.Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety