Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Viktor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Obrazom: Aktivisti vyzývali premiéra, aby zastavil Harabina

Autor: SITA, 14. mája 2014 10:59, aktualizované: 14. mája 2014 12:26
Aktivisti prišli pred úrad vlády, nechcú zvolenie Harabina Signatári výzvy Aliancie Fair-play Foto: SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 14. mája (WEBNOVINY) – Aktivisti pred budovou Úradu vlády SR v stredu rozdávajú ľuďom pohľadnice s nápisom Pán premiér, zastavte Harabina! Podľa Zuzany Wienk z Aliancie Fair-play ich ľudia môžu smerovať rovno na úrad vlády.

"Strana Smer-SD a premiér Robert Fico majú v rukách to, ako dopadne budúcnosť justície na ďalších päť rokov, pretože bez hlasov nominantov strany Smer v Súdnej rade SR je Štefan Harabin nezvoliteľný," povedala novinárom Wienk.

Obrazom: Aktivisti prišli pred úrad vlády, nechcú zvolenie Harabina


Podľa Zuzany Wienk má volená moc priamu zodpovednosť za to, ako bude vyzerať slovenské súdnictvo. "Pre historicky najnižšiu dôveryhodnosť súdnictva vyzývame premiéra, aby využil svoje politické skúsenosti, svoj vplyv a garantoval, že Štefan Harabin nebude do tejto pozície zvolený," dodala.

Odporúčame:

Aliancia Fair-play vyzýva Fica, aby zastavil Harabina

Fico chce nechať prezidentovi menovanie členov súdnej rady

Šéfa najvyššieho súdu budú voliť v kulturáku v Sobranciach

Aktivisti chcú vedieť, ako zahlasujú poslanci

Aktivisti z Nespi.me chcú vedieť, koho by poslanci NR SR volili za predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR. V stredu ich preto oslovili listom, v ktorom ich požiadali, aby na internetovej stránke Nespi.me vybrali jedného z trojice kandidátov na pozíciu predsedu Najvyššieho súdu SR. Zdôrazňujú, že toto hlasovanie je anonymné. Každému bol vytvorený vlastný kód.

Aktivisti s takouto žiadosťou oslovili aj sudcov. Niektorí už odpovedali. Podľa aktivistov doteraz hlasovalo jedenásť sudcov. Rovnakú žiadosť dostanú aj členovia vlády a prezident SR. "Ide nám o to, aby sme mali prehľad, ako by kto volil," povedal novinárom herec Lukáš Latinák. Podľa aktivistu Jána Heteša myšlienkou projektu je dať možnosť sudcom vyjadriť sa, koho by si zvolili, ak by mohli voliť predsedu Najvyššieho súdu SR priamo.

Nespi.me chce upozorňovať na témy, ktoré ľudí trápia. Prvou témou je voľba predsedu Najvyššieho súdu SR. Cieľom projektu je vyvolať záujem a informácie pre tých, ktorým veci verejné nie sú ľahostajné. Zámerom nespi.me je zjednocovať rôzne aktivity a podporovať odbornú vecnú rovinu diskusie, ako aj aktivitu organizácií, ktoré súdnictvo dlhodobo sledujú.

Aktivisti prišli pred úrad vlády, nechcú zvolenie Harabina Signatári výzvy Aliancie Fair-play vstupujú do budovy úradu vlády. Bratislava, 14. mája 2014. Foto: SITA/Jozef JakubčoŠéfa súdu zvolia v kulturáku

Súdna rada bude 19. mája voliť nového predsedu najvyššieho súdu v Dome kultúry v Sobranciach na východnom Slovensku. V súboji o kreslo nového predsedu Najvyššieho súdu SR sa stretnú traja súperi - súčasný predseda NS SR Štefan Harabin (navrhla ho sudcovská rada domovského NS SR a sudcovské rady Okresných súdov Pezinok, Humenné, Stará Ľubovňa s podporou Združenia sudcov Slovenska, sudcovskej rady Krajského súdu v Košiciach a pléna sudcov Okresného súdu Čadca), predsedníčka občianskoprávneho kolégia a sudkyňa NS SR Jana Bajánková (navrhol ju minister spravodlivosti a traja členovia súdnej rady) a predsedníčka senátu správneho kolégia NS SR Zuzana Ďurišová (navrhlo ju združenie Sudcovia Za otvorenú justíciu).

Harabinovi päťročné funkčné obdobie na poste šéfa najvyššieho súdu vyprší 22. júna. Zákon mu stanovuje len to, že voľby predsedu musí vyhlásiť najneskôr 45 dní pred ich konaním. Harabin bol do funkcie sudcu ustanovený 1. januára 1983 a na NS SR ho pridelili 1. januára 1993.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety