Najvyšší súd musí viesť morálna autorita, apeloval Kiska

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Najvyssi
ilustračné foto Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 15. mája (WEBNOVINY) – Najvyšší súd (NS) SR by mala viesť morálna a odborná autorita. Vyhlásil to v stredu na tlačovej konferencii v Bratislave zvolený prezident Andrej Kiska. Zároveň vyzval členov Súdnej rady SR, aby k voľbe predsedu NS SR a súdnej rady pristupovali zodpovedne.

„Každý jeden z členov súdnej rady má pred sebou rozhodnutie, ktoré ovplyvní charakter nášho súdnictva,“ povedal Kiska. Súdnictvo by podľa neho malo byť istotou a zárukou stability.

Rovnaké právo pre všetkých

„Právo musí platiť rovnako pre každého,“ vyhlásil. Podľa zvoleného prezidenta patrí súdnictvo k najväčším problémom Slovenska aj je príčinou nedôvery občanov v štát. Ako dodal, členovia súdnej rady si musia vybrať medzi kontinuitou a zmenou. „V pondelok buď začnú súdnictvo meniť, alebo šancu na zmenu premárnia,“ povedal Kiska s tým, že ľudia chcú zmenu.

Harabin
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Kiska sa odmietol vyjadriť k jednotlivým kandidátom s tým, že tak urobí až po výsledku voľby. Na post predsedu najvyššieho súdu SR a Súdnej rady SR kandidujú traja kandidáti. Súčasného predsedu NS SR Štefana Harabina navrhla sudcovská rada NS SR a má podporu aj Združenia sudcov Slovenska. Sudkyňu Janu Bajánkovú navrhol minister spravodlivosti SR Tomáš Borec. Tretiu kandidátku Zuzanu Ďurišovú navrhlo združenie Sudcovia za otvorenú justíciu. Voľba sa uskutoční v pondelok 19. mája v Sobranciach.

Podľa predsedu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina prehrali spoločnosti Andreja Kisku viacero dôležitých spotrebiteľských sporov na najvyššom súde a preto je pochopiteľné, že Kiska a jeho ľudia si želajú zmenu vo vedení súdu.

„Najvyšší súd totiž potvrdil a potvrdzuje tisícové pokuty uložené spoločnosti Andreja Kisku, ktoré pre hrubé porušovanie práv spotrebiteľov uložil Inšpektorát Slovenskej obchodnej inšpekcie. Preto sa pán Kiska, ktorý ešte nezložil prezidentský sľub občanom tohto štátu, bojí situácie z Českej republiky, kde nebankovým spoločnostiam, vrátane pána Kisku, hrozí, že po verdikte najvyššieho súdu budú občanom vracať podľa medializovaných informácií až šesť miliárd českých korún,“ uviedol Harabin.

Obrazom: Aktivisti prišli pred úrad vlády, nechcú zvolenie Harabina

Gašparovič podľa Via Iuris nesmie menovať predsedu

Prezident Ivan Gašparovič nesmie vymenovať predsedu Najvyššieho súdu SR ani ústavných sudcov. Môže ich vymenovať až novozvolený prezident Andrej Kiska. Ako uvádza združenie Via Iuris, vyplýva to z právneho stanoviska, s ktorým sa stotožnili aj viaceré právnické osobnosti. Informovala o tom mediálna zástupkyňa združenia Via Iuris Miriam Kejzlarová.

Podľa právneho stanoviska môže sudcov a predsedu Najvyššieho súdu SR vymenovať Kiska, lebo sa tieto funkcie uprázdnia až počas jeho funkčného obdobia. „Ak by ich Ivan Gašparovič predsa vymenoval, nerešpektoval by Ústavu Slovenskej republiky,“ uvádza sa v stanovisku s tým, že by to znamenalo porušenie princípu demokratického štátu a princípu suverenity ľudu.

Stanovisko združenia vychádza z faktu, že prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi sa skončí funkčné obdobie 15. júna a v rovnaký deň sa ujme funkcie novozvolený prezident Andrej Kiska. Predsedovi Najvyššieho súdu SR Štefanovi Harabinovi sa však skončí funkčné obdobie až 23. júna a sudcom ústavného súdu Jánovi Auxtovi, Jurajovi Horváthovi a Jánovi Lubymu sa skončí funkčné obdobie až 4. júla – teda až počas funkčného obdobia Andreja Kisku.

Združenie doručilo členom súdnej rady výzvu

Združenie Via Iuris vo štvrtok doručilo každému členovi Súdnej rady SR výzvu, ku ktorému sa pripojilo počas kampane „Za dobrú voľbu“ 3670 občanov. Občania, ktorí zasielajú výzvu členom súdnej rady, žiadajú, aby zodpovedne vybrali na čelo justície osobu, ktorá bude vhodným reprezentantom sudcovského stavu v súlade s medzinárodnými štandardami. „Dobrou voľbou majú členovia súdnej rady príležitosť vyslať občanom Slovenskej republiky jasný signál o tom, že stav našej justície im nie je ľahostajný,“ uviedlo Via Iuris.

Vo výzve občania žiadajú, aby každý člen súdnej rady zvolil dobrého predsedu Najvyššieho súdu SR, ktorý bude spĺňať požiadavky na výber sudcov stanovené Európskou sieťou súdnych rád. Požadovanými vlastnosťami sudcu sú múdrosť, zdravý úsudok, zmysel pre realitu, odvaha, ľudskosť, vážnosť, komunikačné schopnosti, schopnosť načúvať, rozvážnosť. Požiadavky Európskej siete súdnych rád ďalej obsahujú podrobný zoznam odborných predpokladov, vlastností a zručností uchádzača a osobitné predpoklady pre predsedov súdov.

Kiska nadobudne legitimitu

Stanovisko tiež uvádza, že rozhodnutie o vymenovaní alebo nevymenovaní osoby je vždy rozhodnutím konkrétnej osoby vo funkcii prezidenta, ktorým tento prezident uplatňuje vlastnú líniu, na ktorú dostal mandát a legitimitu od občanov vo voľbách. Súčasťou mandátu prezidenta je aj oprávnenie vymenovať funkcionárov, ktorých funkcia sa uprázdni počas funkčného obdobia tohto prezidenta.

Prezident Ivan Gašparovič získal vo voľbách legitimitu menovať osoby do funkcií, ktoré sa uprázdnili počas jeho funkčného obdobia do 15. júna a rovnako novozvolený prezident Andrej Kiska získal vo voľbách legitimitu menovať osoby do funkcií, ktoré sa uprázdnia počas jeho funkčného obdobia od 15. júna 2014 do 15. júna 2019.

„Aby bola rešpektovaná ústavná požiadavka, že rozhodnutia prezidenta musia mať demokratickú legitimitu, je nevyhnutné, aby o vymenovaní predsedu najvyššieho súdu a sudcov ústavného súdu rozhodoval ten prezident, počas funkčného obdobia ktorého sa uprázdnia tieto funkcie – teda Andrej Kiska,“ uvádza sa v právnom stanovisku.

Prezident by konal neústavne

Ak by odchádzajúci prezident Ivan Gašparovič sám vymenoval predsedu Najvyššieho súdu SR a ústavných sudcov, išlo by o neústavný zásah do právomoci novozvoleného prezidenta. Odchádzajúci prezident by zabránil novozvolenému prezidentovi, aby robil rozhodnutia, na ktoré získal mandát a legitimitu od občanov vo voľbách. Takéto nerešpektovanie ústavného princípu demokracie a suverenity ľudu by znamenalo zmarenie významu a dôsledkov demokratických volieb prezidenta republiky.

Právne stanovisko tiež uvádza, že podľa Ústavy SR má prezident povinnosť zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov. Ak by odchádzajúci prezident Ivan Gašparovič sám vymenoval nového predsedu najvyššieho súdu a nových ústavných sudcov, narušil by tým riadny chod ústavných orgánov. Preto odchádzajúci prezident zabezpečí riadny chod ústavných orgánov práve tým, že sa zdrží vymenovania týchto funkcionárov.

So stanoviskom sa stotožnili a pripájajú sa k nemu

:

* bývalý sudca ústavného súdu a dlhoročný pedagóg ústavného práva Peter Kresák, Jozef Vozár, ktorý pôsobí na Ústave štátu a práva Slovenskej akadémie vied,

* Lucia Berdisová, ktorá pôsobí na Ústave štátu a práva Slovenskej akadémie vied a katedre ústavného práva Právnickej fakulty Trnavskej univerzity,

* Marek Káčer pôsobiaci na Ústave štátu a práva Slovenskej akadémie vied a katedre teórie práva Právnickej fakulty Trnavskej univerzity,

* advokát Allan Böhm,

* advokát Radovan Pala,

* advokát Peter Kubina,

* advokát Andrej Majerník,

* advokátka Mária Kolíková,

* advokátka Zuzana Čaputová,

* advokátka Eva Kováčechová,

* právnik spolupracujúci s Via Iuris Imrich Vozár,

* právnik spolupracujúci s Via Iuris Peter Wilfling.

S argumentáciou v právnom stanovisku týkajúcou sa vymenovania predsedu najvyššieho súdu a sudcov ústavného súdu vyslovil svoj súhlas aj bývalý predseda Ústavného súdu SR a bývalý generálny advokát Súdneho dvora EÚ Ján Mazák.

Má Štefan Harabin právo kandidovať na predsedu Najvyššieho súdu SR?

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej KiskaIvan GašparovičJán MazákPeter KresákTomáš BorecZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRVia Iuris