Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Izabela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

V kauze policajnej akadémie obvinili po rektorovi aj kňaza

Autor: SITA, 14. mája 2014 17:02
policajna akademia V korupčnej kauze na policajnej akadémii obvinili ďalšieho muža. Foto: SITA/Marián Peiger
BANSKÁ BYSTRICA 14. mája (WEBNOVINY) – V korupčnej kauze Akadémie Policajného zboru v Bratislave padol ďalší rozsudok. Samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici v stredu uznal vinu a uložil trest odňatia slobody na dva roky podmienečne za podplácanie bývalému generálnemu duchovnému Ozbrojených síl a Ozbrojených zborov SR podplukovníkovi Miroslavovi T.

Ide o ďalšieho odsúdeného v prípade machinácií pri prijímaní záujemcov o štúdium na Akadémii PZ v školskom roku 2012. Rozsudok nie je právoplatný, obžalovaný kňaz sa odvolal ihneď po jeho vyhlásení, prokurátor sa vyjadrí v zákonnej lehote.

Odporúčame:

Bývalý rektor policajnej akadémie sa postaví pred súd

Exrektora policajnej akadémie obžalovali za úplatkárstvo

Rektorkou policajnej akadémie má byť odborná asistentka

Z uplácania na policajnej akadémii obvinili dvoch mužov
Tisícky eur ako sponzorský dar

Prvý právoplatný rozsudok v tejto kauze padol ešte v minulom roku. Ide o 52-ročného Milana Emmela z Humenného, ktorý počas Veľkej noci v roku 2012 v obci Rovné odovzdal vtedajšiemu rektorovi Akadémie PZ Václavovi Krajníkovi 3000 eur v súvislosti s prijatím syna do školy. Súd Emmela odsúdil za podplácanie rektora ako verejného činiteľa trestným rozkazom na peňažný trest 1000 eur. Proti tomu obvinený nepodal odpor a tým sa verdikt stal právoplatným.

Trestným rozkazom uznal vinu súd aj u duchovného Miroslava T. Ten však podal odpor a sudca musel nariadiť hlavné pojednávanie. Na ňom duchovný tvrdil, že 2000 eur dal rektorovi ako sponzorský dar na doplnenie vybavenia pastoračnej miestnosti v Akadémii PZ. Po zadržaní rektor však povedal, o čo ide a sumu päťtisíc eur vydal zápisnične polícii.

Pritom žiadne sponzorské peniaze nespomínal a neboli ani zaevidované žiadnym dokladom. Podľa sudcu duchovný spáchal prečin podplácania verejného činiteľa v súvislosti s prijatím dcéry svojho priateľa na štúdium v Akadémii PZ. Rektor neskôr vyhlásil, že sa na zápisnicu o vydaní úplatku polícii a na svoje tvrdenia v nej nepamätá pre náhlu mozgovú príhodu.


Krajníkova obžaloba je už na súde

Dňa 31. mája 2013 podplukovník Miroslav T. na vlastnú žiadosť odstúpil z funkcie generálneho duchovného Ozbrojených síl a Ozbrojených zborov SR a neskôr skončil i služobný pomer v Ozbrojených silách SR.

Obžaloba na bývalého rektora Akadémie Policajného zboru v Bratislave Václava Krajníka je už na súde. Prokurátor ju podal pre pokračovací zločin prijímania úplatku 5000 eur a prečin zneužívania právomoci verejného činiteľa v štádiu pokusu.

Rektor ako nadriadený mal dať príkaz zamestnancovi školy, aby v prijímacom konaní uprednostnil najmenej 29 uchádzačov o prijatie na Akadémiu Policajného zboru. Pritom mal za prijatie najmenej dvoch uchádzačov zobrať úplatok v celkovej výške 5000 eur. Pojednávanie s bývalým rektorom by sa malo začať 26. júna na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy