Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Roman, Romana

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Vietor nedeprimuje len ľudí, v Tatrách ohrozuje i zvieratá

Autor: SITA, 16. mája 2014 08:07
Grand Prix: Srnka v skoku  ilustračné foto Foto: Lukáš Prítoka
BRATISLAVA 16. mája (WEBNOVINY) - Silný vietor, ktorý v posledných dňoch fúka vo Vysokých Tatrách, neohrozuje len ľudí, ale aj zver v lesoch. "Ohrozené je najmä vtáctvo hniezdiace v korunách stromov. Vietor im zhadzuje hniezda, v ktorých sú vajcia alebo už mláďatá. Týka sa to nielen spevavcov, ale aj vzácnych druhov dravcov," uviedol námestník riaditeľa Štátnych lesov Tatranského národného parku Pavol Fabian.

Odporúčame:

Apokalypsa počas noci, vietor lámal stromy a ničil budovy

Vietor a voda robia problémy, neodporúča sa jazdiť do TatierSúčasné chladné a veterné počasie môže podľa neho ovplyvniť aj tohtoročnú populáciu diviačej, vysokej a srnčej zveri, ktorá v týchto dňoch privádza na svet mláďatá. "Svište pravdepodobne zaliezli späť do nôr. Pohyb v čerstvo napadnutom snehu budú mať sťažený kamzíky, ktoré práve teraz rodia mláďatá," dodal Fabian.

Silný vietor spôsobuje škody aj na lesných porastoch. "Keby vietor prišiel v jeseni, nenarobil by v tatranskom lese až toľko škody ako teraz," uviedol Fabian. Najväčšie škody očakáva najmä na listnatých drevinách. Stromy už majú listy, a tak ich nápory vetra poškodzujú v oveľa väčšom rozsahu, ako v čase, keď sú bez lístia. Fabian predpokladá, že nemalé škody vietor za sebou zanechá aj vo vyschnutých porastoch. "Turisti by si mali na tieto dni zvoliť iný program a turistickým chodníkom v Tatranskom národnom parku by sa mali radšej vyhnúť z dôvodu vlastnej bezpečnosti," povedal Fabian.

V týchto dňoch spôsobujú v niektorých lokalitách problémy aj intenzívne zrážky. Voda poškodzuje lesné cesty a turistické chodníky. Najväčšie škody zatiaľ lesníci zaznamenali v ochrannom obvode Habovka v Západných Tatrách.

"Tam, kde je to v týchto chvíľach možné, lesníci v jednotlivých ochranných obvodoch odvádzajú vodu tak, aby cesty a chodníky prívaly vody poškodzovali čo najmenej," uviedol Fabian. Priechodnosť značkovaných turistických chodníkov v Tatranskom národnom parku zabezpečia pracovníci Strediska terénnych služieb a jednotlivých ochranných obvodov hneď, ako to poveternostné podmienky v Tatrách umožnia.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety