Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Iveta

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Povodne na Slovensku majú prvú obeť, muža strhol potok

Autor: SITA, 16. mája 2014 11:01, aktualizované: 16. mája 2014 13:43
potok Telo 46-ročného muža našiel náhodný okoloidúci. Foto: ilustračné, SITA/Viktor Zamborský
BRATISLAVA 16. mája (WEBNOVINY) - Tohtoročné povodne majú svoju prvú obeť.

V okrese Svidník bol v noci nezvestný 83-ročný muž, ktorého našli nadránom utopeného v potoku. Údajne sa chcel pozrieť na povodeň. Informoval o tom na piatkovom brífingu v Prešove minister vnútra Robert Kaliňák. Ako však dodal, situácia sa už postupne dostáva do normálu.

Odporúčame:

Pýcha Slovenska trpí, v Tatrách vyvrátilo 100-tisíc stromov

Obrazom: Pozrite si, ako vietor a dážď zmenili Slovensko

Popadané stromy brzdia vlaky, komplikujú aj náhradnú dopravu

Slovenské ulice zalieva voda, na východe je mimoriadny stav

Platí tretí stupeň pred povodňami, liať bude ďalej
Najhorišia situácia je v Prešovskom kraji

Minister pre povodne prešiel všetky postihnuté oblasti na Slovensku a konštatoval, že najhoršia situácia je v Prešovskom kraji, kde boli postihnuté všetky severné okresy.

Konštatoval, že Kežmarok zažíva podobnú situáciu, ako pred štyrmi rokmi, ale s menším množstvom vody. Minister vidí príčinu vo vyrúbaných stromoch v bývalom vojenskom obvode. Voda sa tu neudrží v teréne a okamžite steká do potoka Ľubica, ktorý je prítokom Popradu v Kežmarku. V týchto chvíľach sa dokončuje hrádza v Starej Ľubovni, ktorá by mala pomôcť udržať vodu v koryte.

Obrazom: Rozvodnený Ľubický potok zaplavil časť KežmarkuVýruby vraj prebiehali pod dozorom štátu

Proti vyjadreniam Kaliňáka, že povodne v tejto oblasti spôsobilo vyrúbanie stromov v bývalom vojenskom obvode, sa ohradili reštituenti z bývalého vojenského obvodu Javorina. "Jeho tvrdenie, že majetky Vojenského obvodu Javorina boli vrátené súkromným osobám, nastal výrub a tým sú spôsobené povodne v tejto oblasti, je lož," reagoval za reštituentov predseda družstva Ruskinovce Karol Galek.

Podľa reštituentov tieto majetky do dnešného dňa neboli majiteľom fyzicky vydané, majitelia ich majú iba na papieri a nemajú k nim prístup, ani možnosť nakladať so svojim majetkom, nieto ešte ťažiť drevo. "Výruby a holoruby tu prebiehali od 50-tych rokov hospodárením štátu a neskôr Vojenských lesov SR v tejto oblasti, to znamená predĺžená ruka štátu systematicky toto prostredie ničila viac ako 50 rokov," uviedli vo svojom vyhlásení reštituenti s tým, že prvýkrát sa to ukázalo už pri povodniach v roku 2010.

"Je paradoxom, že všetci pôvodní obyvatelia a ich potomkovia, ktorí boli násilne vysťahovaní z tejto oblasti a žijú v okolí Kežmarku, boli prvýkrát poškodení štátom v 50-tych rokoch a v súčasnosti ich štát opäť oberá o ich majetok tým, že nerobí žiadne protipovodňové opatrenia ani zodpovedné lesné hospodárstvo, ale naopak, holorubmi tento stav spôsobil," dodávajú reštituenti, ktorí od ministra Kaliňáka za piatkové vyjadrenia žiadajú ospravedlnenie.

Obrazom: Situácia v Prešove je kritická, Torysa komplikuje mestu životZhoršená situácia na Toryse

Zhoršená situácia bola na rieke Torysa v okrese Sabinov a Prešov. V meste Prešov sa vylialo koryto rieky, pretože pri výstavbe prípojky k diaľnici D1 prerušili prirodzený breh rieky. "Je na veľké zamyslenie, prečo táto stavba nebola protipovodňovo zabezpečená," uviedol Kaliňák.

Zdôraznil, že breh je tu všade nad úrovňou vody, iba v mieste, kde sa budujú piliere nového mosta, voda pretiekla. Na pravej strane Torysy sa podarilo navozením kameňov zastaviť pretekanie vody a tak uchrániť pred väčšími škodami rodinné domy. Na ľavej strane však stavebnou činnosťou vznikol taký zásah, ktorý sa nedá odstrániť a voda vyteká do priemyselnej zóny na Budovateľskú a ďalšie priľahlé ulice. Tento stav bude trvať dovtedy, kým neklesne hladina Torysy.


Najviac vody spadlo na Orave

Kaliňák konštatoval, že paradoxne, najviac vody, až 135 milimetrov za noc, spadlo na Orave, ale vďaka prírodným podmienkam, ostrosti svahov a umiestneniu obcí tam nevznikli k problémy. Tie mal Liptovský Mikuláš na pravých prítokoch Váhu, pri Liptovskej Mare, kde sa situácia postupne stabilizovala.

Kaliňák vyjadril presvedčenie, že sa onedlho budú môcť pustiť do odpratávania následkov povodní. "Pomerne v masívnom počte chceme nasadiť dobrovoľných hasičov nielen z Prešovského, ale aj z Košického kraja, aby občania čo najrýchlejšie dostali vodu a bahno von zo svojich záhrad," povedal minister. Občanov žiada, aby zbytočne neriskovali a mali na pamäti, že voda je veľmi divoká a veľmi nebezpečná.

Obrazom: V Nitre padol na auto stĺp, vietor napáchal škodu


Podľa Kaliňáka má štát k dispozícii plné stavy hasičského a záchranného zboru, čo predstavuje 900 hasičov. V zálohe je 250 dobrovoľných hasičských zborov, ide o zhruba 2000 mužov, ktorí môžu nastúpiť podľa požiadaviek. V noci sa už zapojilo do zásahov 36 dobrovoľných zborov. Ministerstvo ich chce použiť aj pri odstraňovaní nánosov bahna, napr. v Kežmarku, Lipanoch, Sabinove a Prešove.

Výšky škôd zatiaľ nie je možné odhadnúť. Podľa Kaliňáka by škody mali byť menšie, ako pred štyrmi rokmi, lebo tentokrát neboli postihnuté veľké objekty.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom Európskej komisie, aby štáty platili pokutu 250-tisíc eur za neprijatého utečenca?
Myslím si, že Slovensko by malo pomôcť a prijať utečencov. Žiadna pokuta nám tak hroziť nebude
Je to neetické, ako môžu hodnotu človeka vyčísliť peniazmi
Nesúhlasím s prijatím utečencov a ani s pokutami, je to čisté vydieranie
Štáty EÚ nevedia, ako riešiť migračnú krízu a tento návrh to len dokazuje
Ďalšie ankety