Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Žaneta

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Zmajkovičovú trápi obezita, chce zrušiť nezdravé automaty

Autor: SITA, 20. mája 2014 06:22, aktualizované: 20. mája 2014 11:28
automat sladkosti kola Poslankyňa Zmajokovičová chce zakázať na školách automaty na sladkosti. (ilustračné foto) Foto: SITA/AP
BRATISLAVA 20. mája (WEBNOVINY) – Podpredsedníčka Národnej rady SR Renáta Zmajkovičová (Smer-SD) chce úplne zakázať automaty s nezdravými potravinami v školách.

Ako povedala v pondelok pre agentúru SITA, pripravuje potrebný poslanecký návrh zákona, ktorým by bol zakázaný predaj nevhodných potravín a nápojov v priestoroch základných a stredných škôl. Zmajkovičová upozornila, že ročne na Slovensku pribudne 22-tisíc pacientov na cukrovku, čo súvisí hlavne s obezitou, pričom zaznamenávame alarmujúci nárast spotreby sladených sýtených, ochutených a prisládzaných nápojov.


Dospelí podporujú obezitu detí

"V celej EÚ je diskutovaná téma automatov v školách spojená s bojom s narastajúcou obezitou detí, ktorá takmer geometrickým radom ohrozuje celú populáciu a má závažné zdravotné, ale aj ekonomické dopady," zdôraznila.

Obezita podľa Zmajkovičovej stále viac postihuje deti a mladistvých. "Automaty s nevhodnými potravinami a nápojmi vytvárajú v školách obezitogénne prostredie. Zásadná skutočnosť, ktorú si musíme uvedomiť je, že umiestnením automatov v priestoroch škôl v skutočnosti legalizujeme ich obsah. Teda dospelí takouto formou podporujú škodlivé stravovacie návyky detí," uviedla podpredsedníčka NR SR.

Podľa nej v priestoroch škôl sú umiestnené automaty s nevhodnými a nezdravými potravinami a nápojmi a takýto druh potravín je aj v školských bufetoch. "Prevaha sladkostí, sýtených a sladených nápojov, polotovarov a cukroviniek, to je lákadlo pre deti, ktoré ich uprednostnia pred mliečnymi výrobkami či zdravšími potravinami," povedala.


Problém už riešia aj Česi

Zmajkovičová upozornila, že Francúzsko je jediná krajina v EÚ, ktorá má od roku 2005 úplný zákaz automatov s obsahom nevhodných potravín a nápojov v základných a stredných školách.

"Aktuálne rieši túto tému Česká republika, avšak nie tak radikálne ako Francúzsko. Snahou v Českej republike je legislatívnou formou regulovať výber potravín do automatov v školách," uviedla Zmajkovičová s tým, že Coca cola a Pepsi cola sa napríklad v USA dobrovoľne zaviazali neponúkať v základných školách svoje nápoje a vo Fínsku prijali tieto celosvetovo známe spoločnosti záväzok neponúkať svoje produkty v školách tam, kde sú deti mladšie ako 12 rokov.

Slovensko však podľa Zmajkovičovej ešte nie je na tento model pripravené, ale napriek tomu musí existovať snaha ochrániť deti nielen reguláciou a selekciou, ale smerovaním úsilia k úplnému zákazu nevhodných potravín a nápojov v školských bufetoch a automatoch.


Zmajkovičová chce dostať ľudí na športoviská

Podpredsedníčka Národnej rady SR Renáta Zmajkovičová (Smer-SD) chce dostať ľudí na športoviská. V Trnave bude každú sobotu organizovať pre verejnosť cvičenia s profesionálnymi trénermi, ktoré budú zamerané na zlepšenie kondície.

Prvé takéto cvičenie bude v sobotu 24. mája o 9:00 na atletickom štadióne, potom každú sobotu v rovnakom čase až do konca septembra. V prípade zlého počasia sa bude cvičiť v Mestskej športovej hale.

Športová aktivita bude podľa Zmajkovičovej určená pre všetky vekové kategórie aj pre rodiny s deťmi. Záujemcom stačí priniesť si podložku na cvičenie. Profesionálnych trénerov zaplatí Nadácia Renáty Zmajkovičovej.

Ľudia podľa Zmajkovičovej majú z médií množstvo informácií o tom, čo majú robiť pre svoje zdravie. Projekt Poď za zdravím ich má reálne vytiahnuť od počítačov a dostať na športovisko. Aktivitu svojej nadácie prezentovala na Hlavnej ulici v Trnave.Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom Európskej komisie, aby štáty platili pokutu 250-tisíc eur za neprijatého utečenca?
Myslím si, že Slovensko by malo pomôcť a prijať utečencov. Žiadna pokuta nám tak hroziť nebude
Je to neetické, ako môžu hodnotu človeka vyčísliť peniazmi
Nesúhlasím s prijatím utečencov a ani s pokutami, je to čisté vydieranie
Štáty EÚ nevedia, ako riešiť migračnú krízu a tento návrh to len dokazuje
Ďalšie ankety