Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Lívia

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Koniec Harabina v justícii je skvelá správa, tvrdí VIA IURIS

Autor: SITA, 20. mája 2014 06:00
Štefan Harabin Štefan Harabin skončil vo funkcii predsedu najvyššieho súdu. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 20. mája (WEBNOVINY) – Je skvelou správou, že Štefan Harabin skončil na čele justície, reagovala na pondelňajší výsledok voľby predsedu najvyššieho súdu advokátka spolupracujúca so združením VIA IURIS Zuzana Čaputová.

Obrazom: V Sobranciach volili šéfa súdnej rady, Harabin dostal petíciu


Súdna rada v prvej ani opakovanej voľbe nezvolila nikoho z pôvodne trojice a potom dvojice kandidátov , medzi ktorými bol súčasný predseda NS SR Štefan Harabin, predsedníčka občianskoprávneho kolégia NS SR Jana Bajánková a predsedníčka senátu správneho kolégia NS SR Zuzana Ďurišová.

Odporúčame:

Reakcie na Harabina: Slovensko potrebuje deharabinizáciu

Súdna rada sa zišla v Sobranciach, rozhoduje sa o Harabinovi

Harabin dostal do daru petíciu, ktorá je proti jeho zvoleniu

Súdna rada dostane petíciu, proti Harabinovi sú tisícky ľudí"Štefan Harabin stratil vplyv a jednoznačnú podporu, ktorú mal pred piatimi rokmi v súdnej rade. Znamená to zároveň odchod Štefana Harabina z riadiacich funkcií v súdnictve," uviedla Zuzana Čaputová, advokátka spolupracujúca so združením VIA IURIS.

Ani jeden z neúspešného tria kandidátov Harabin, Bajánková, Ďurišová, nemôže kandidovať v opakovanej voľbe, ktorá bude do 120 dní. Je otázne, či by súčasný predseda najvyššieho súdu Harabin mal šancu na pokračovanie vo funkcii aj za stavu, že by neskôr uspel v prípadných tretích alebo ešte neskorších voľbách.

Obrazom: Aktivisti prišli pred úrad vlády, nechcú zvolenie Harabina


Šéfa NS SR menuje prezident a Ivana Gašparoviča 15. júna vystrieda v úrade Andrej Kiska. Ten sa už vyjadril, že by urobil všetky formálne a neformálne kroky, aby Harabin nebol menovaný. Päťročné funkčné obdobie na poste šéfa najvyššieho súdu Štefanovi Harabinovi vyprší 22. júna.

Zuzana Ďurišová vypadla zo súboja o post predsedu NS SR už v prvom kole. Bola nominantkou Združenia sudcovia "Za otvorenú justíciu", ktorého predstavitelia nie sú radi, že ich kandidátka nezvíťazila. "Ale na druhej strane pozitívne vnímame, že druhé voľby otvárajú možnosti nominovať iného vhodného kandidáta, ktorý bude prijateľný a vhodný pre väčšinu sudcov a bude súčasne dôstojným reprezentantom súdnej moci," povedala prezidentka združenia Katarína Javorčíková.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety