Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Barbara, Barbora

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Východná oslavuje jubileum, sľubuje pútavý program i novinky

Autor: SITA, 24. mája 2014 06:25
Folklórny festival Východná Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 24. mája (WEBNOVINY) - Jubilejný 60. ročník najrozsiahlejšej prehliadky tradičnej ľudovej kultúry na Slovensku, festival Východná, sa uskutoční od 4. do 6. júla. "Folklórny festival Východná je najstarším a najväčším celoslovenským folklórnym festivalom s medzinárodnou účasťou na Slovensku, zároveň sa počas svojej 60-ročnej histórie stal vrcholnou prehliadkou tradičnej ľudovej kultúry. Každoročne na ňom vystúpi v priemere 1400 účinkujúcich v desiatkach pôvodných autorských programov, medzi ktorými sa prezentujú víťazi celoštátnych súťažných folklórnych prehliadok," informovali v utorok organizátori Východnej z Národného osvetového centra. Aj tento rok sa na Východnej predstaví množstvo účinkujúcich s pútavým programom. Časť vystúpení prinesie naživo verejnoprávny Slovenský rozhlas, RTVS.


Množstvo sprievodných podujatí

Popri pútavých vystúpeniach folkloristov sa medzi návštevníkmi, ale aj účinkujúcimi tešia obľube sprievodné podujatia. Tradične sa v nich prezentujú ľudoví remeselníci, výrobcovia a umelci. Patria medzi ne tanečné, spevácke, hudobné, ako aj remeselné tvorivé dielne a kurzy. Samostatná pozornosť je v sprievodnom programe Východnej venovaná deťom a rodinám, pre ktorých sa pripravuje viacero špeciálnych programov.

Podľa riaditeľa programovej rady Folklórneho festivalu Východná 2014 Pavla Pitoňáka budú napríklad v Evanjelickom kultúrnom dome vo Východnej premietať zaujímavé dokumentárne filmy o vandrovných sklenároch z Chočských vrchov a o Viliamovi Jánovi Gruskovi, ktorý navrhol prvú koncepciu amfiteátra vo Východnej. Návštevníci festivalu sa budú môcť učiť tancovať ľudové tance v Tanečnom humne, naživo uvidia prácu ľudových rezbárov, budú si môcť kúpiť zaujímavý suvenír na Jarmoku majstrov remesiel, ktorý pripravuje Ústredie ľudovej umeleckej výroby. Podľa Pitoňáka špeciálny priestor vyhradili pre výstavu obrazov maliarky Yvonny Hanákovej, ktorá od roku 1968 viac ako 10 rokov navrhovala prezentačné materiály pre festival.


Zlepšia aj služby

Popri viacerých programových novinkách pripravujú organizátori k jubileu festivalu aj viacero zlepšení v službách pre návštevníkov. Mimo areálu amfiteátra nájdu návštevníci gastrocentrum, kde budú chuť do jedla spríjemňovať hraním ľudové hudby. Novinkou je i samostatný ohradený a strážený priestor na stanovanie. Autá sa budú dať zaparkovať na parkovisku pri stanovom tábore. Služby doplnia sociálne zariadenia a sprchy s teplou vodou.

Festival sa koná každoročne počas prvého júlového víkendu, na prahu letnej turistickej sezóny v rázovitej obci Východná v tatranskom regióne. Hornoliptovská obec Východná si v tomto roku pripomína hneď dve okrúhle výročia, okrem 60. výročia vzniku folklórneho festivalu nesúceho jej meno aj 745. výročie prvej písomnej zmienky o obci. "Počas 60 rokov svojej existencie festival výrazne prespieva k oživovaniu, zachovávaniu, tvorivému rozvíjaniu i verejnej prezentácii výsledkov pravidelnej a systematickej práce mnohých inštitúcií, združení a jednotlivcov usilujúcich sa o prezentáciu tradičnej ľudovej kultúry," zdôrazňujú organizátori festivalu Východná.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Mal by minister M. Lajčák odstúpiť pre obvinenia, že kultúrne podujatia spojené s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ boli predražené?
Určite nie, je to človek na správnom mieste a neverím, že na ministerstve porušili zákon
Mal by priznať pochybenie a odstúpiť z funkcie
Všetko sa šije 'horúcou ihlou', nech to najprv vyšetria a potom nech sa rozhodne o jeho osude
Kauza sa pekne zametie pod koberec a bude všetko v poriadku
Už stačilo káuz! Mala by odstúpiť celá vláda
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy