Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Marína

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Obrazom: Tatry sa zviechajú z víchrice, škody sú obrovské

Autor: SITA, 20. mája 2014 15:48
Tatry sa zviechajú z víchrice, škody sú vyššie, než sa čakalo Práce na odstránení následkov silného vetra na ceste medzi Vyšnými Hágmi a Štrbským Plesom. Vysoké Tatry, 20. máj 2014. Foto: SITA/Radoslav Maťaš
BRATISLAVA 20. mája (WEBNOVINY) - Škody, ktoré spôsobila víchrica v Tatrách koncom minulého týždňa, sú možno až štvornásobne vyššie ako Ministerstvo životného prostredia SR a jeho rezortné organizácie odhadovali. Ako agentúru SITA informoval hovorca ministerstva Maroš Stano, jednotliví obhospodarovatelia lesných pozemkov určili prvotný rozsah kalamity na približne 426-tisíc metrov kubických dreva.

Obrazom: Tatry sa zviechajú z víchrice, škody sú vyššie, než odhadovaliNevydržali ani mladé stromy

Náporu vetra neodolali ani mladé lesné porasty, ktoré vysadili po kalamite v roku 2004. Napríklad v oblasti Smokovcov bolo takto poškodených približne 30 hektárov mladých lesných porastov. Značne poškodené boli aj porasty v Chočských vrchoch, ktoré sú súčasťou kompetenčného územia najstaršieho národného parku na Slovensku, Tatranského národného parku.

Vietor tam po sebe zanechal nepriechodné cesty a turistické chodníky. V liptovskej časti Západných Tatier boli najviac postihnuté lesné porasty v Národnej prírodnej rezervácii Suchá dolina, kde bol rozsah kalamity zhruba 50-tisíc metrov kubických dreva a v oblasti Národnej prírodnej rezervácie Tichá a Kôprová dolina, kde zasiahla 20-tisíc metrov kubických dreva.

Tatry sa zviechajú z víchrice, škody sú vyššie, než sa čakalo Práce na odstránení následkov silného vetra na ceste medzi Vyšnými Hágmi a Štrbským Plesom. Vysoké Tatry, 20. máj 2014. Foto: SITA/Radoslav MaťašPo víchrici ostali desaťtisíce kubíkov dreva

V oravskej časti Západných Tatier vietor najviac škody spôsobil v oblasti Habovky a Zverovky kde zasiahol približne 37-tisíc kubíkov dreva. Vo Vysokých Tatrách boli veternou kalamitou najviac zničené lesné porasty v oblasti Vyšných Hágov, kde jej padlo za obeť asi 40-tisíc metrov kubických dreva. Rozsah kalamity je zatiaľ orientačný a predbežný a počas nasledujúcich dní ho bude Ministerstvo životného prostredia SR spresňovať.

Rozsah poškodeného lesa minulotýždňovou kalamitou v Tatranskom národnom parku lesníci postupne spresňujú. Podľa utorkových odhadov kalamita poškodila v území v správe Štátnych lesov Tatranského národného parku okolo 130-tisíc stromov, z toho približne 3000 v území s bezzásahovým režimom. Štátne lesy predstavujú približne polovicu výmery národného parku.

Najviac poškodenými lokalitami sú ochranné obvody Vyšné Hágy, Habovka a Podbanské, kde je to najmä ústie Tichej doliny. "Kalamita zasiahla hlavne spodky dolín. Keď to porovnáme s rokom 2004, tak v prípade Tichej a Kôprovej doliny vietor vôbec nechytil horné pozície ako predtým, ale spodok doliny," uviedol námestník riaditeľa Štátnych lesov Tatranského národného parku Pavol Fabian. Naopak, v oblasti Vyšných Hágov vietor zachytil vyššie položené lokality. Minulotýždňový vietor mal severné prúdenie na rozdiel od víchrice z roku 2004, kedy prúdenie vzduchu bolo skôr severozápadné.

Obrazom: V Tatrách padali stromy, viaceré cesty museli uzavrieťŠkody v TANAP-e sú státisícové

Prioritou lesníkov v najbližších dňoch bude spriechodnenie a uvoľnenie hlavných komunikačných tepien vo Vysokých Tatrách. Ide o Cestu slobody od Vyšných Hágov po Podbanské a trať Tatranských elektrických železníc.

Súčasne s prácami na ceste a železnici lesníci postupne uvoľňujú aj turistické chodníky, na ktorých výčiny počasia z minulého týždňa spôsobili porovnateľné škody, aké vznikli počas víchrice v roku 2004. Škody na majetku štátu v správe Štátnych lesov TANAP-u predstavujú takmer 250-tisíc eur. "Ide o predbežnú sumu, pretože do všetkých lokalít sme sa ešte nedostali," dodal Fabian. Viac ako polovica tejto sumy pripadá na turistické chodníky.

V Tatrách padajú stromy, viaceré cesty museli uzavrieť Minulotýždňová situácia na ceste do Tatranskej Lomnice, kde silný vietor vo Vysokých Tatrách vyvracia stromy na cesty. Vysoké Tatry, 15. máj 2014. Foto: SITA/Radoslav Maťaš


Zničené boli chodníky, značenie, mostíky. Z nich najviac sú poškodené chodníky v Prielome Dunajca v Pieninách, kde spadlo na chodník niekoľko kamenných lavín spolu aj so stromami a došlo k viacerým zosuvov na chodníku. Jedna z kamenných lavín má objem až okolo 300 metrov kubických. Vo Vysokých Tatrách bola najviac poškodená turistická infraštruktúra v oblasti Tatranskej Javoriny, Smokovcov, Podbanského a Štrbského Plesa.

Štátne lesy Tatranského národného parku plánujú spracovať všetko kalamitné drevo, ktoré spadlo počas minulotýždňovej víchrice, s výnimkou kalamity v území s bezzásahovým režimom.

Obrazom: Situácia v Prešove bola kritická, Torysa komplikovala mestu život


Odporúčame:

Víchrica zničila dva milióny stromov, naďalej hrozia povodne

Obrazom: Pozrite si, ako voda a vietor zmenili Slovensko"Keď považujeme za spracovanie aj takmer 5000 metrov kubických, ktoré budeme odkôrňovať, tak spracujeme celú kalamitu, aby sa nešíril podkôrnik ďalej," uviedol Fabian. Podľa neho aj v prípade tejto kalamity možno s určitosťou predpokladať podkôrnikovú kalamitu.

"Vysoké Tatry sú už jasné. Tam je to cez 7000 hektárov podkôrnikom zničeného lesa za desať rokov a uvidíme, ako dopadne zvyšných 8000 hektárov na Orave," povedal Fabian. Na Orave hrozí podľa neho ďalší problém, keďže kalamita zasiahla územie s vodnými zdrojmi, ktoré zásobujú približne 100-tisíc obyvateľov pitnou vodou. Fabian sa obáva, že ak sa tam stratí les, môže sa stať, že ľudia budú bez vody.

MS v hokeji sutazePridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy