Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Izabela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Prezident Gašparovič absolvoval poslednú návštevu v Poľsku

Autor: SITA, 20. mája 2014 17:47
Komorowski a Gašparovič Hlavy štátov: poľský prezident Komorowski (vpravo) a Gašparovič (vľavo) na spoločnom výlete. Foto: archívne - SITA/Radoslav Maťaš
BRATISLAVA 20. mája (WEBNOVINY) - Prezident Ivan Gašparovič začal oficiálnu rozlúčkovú návštevu Poľskej republiky stretnutím s poľským prezidentom Bronislawom Komorowskim. "Také dobré vzťahy medzi SR a Poľskom, ale aj medzi obyvateľmi našich krajín, ešte nikdy neboli," povedal v úvode rokovaní náš najvyšší predstaviteľ.

Ako dodal, jeho priateľské osobné vzťahy s poľským partnerom verne odrážajú strategický význam našich bilaterálnych vzťahov pre pokoj a stabilitu v strednej Európe. Ivan Gašparovič je presvedčený, že nadštandardná slovensko-poľská spolupráca je základom pre fungovanie Visegrádskej štvorky. Hostiteľ poďakoval Gašparovičovi za jeho prínos k dvojstranným vzťahom s Poľskom počas jeho desaťročného pôsobenia vo funkcii slovenského prezidenta.


Obaja prezidenti majú záujem pomôcť Ukrajine

Komorowski za významnú časť spolupráce považuje dokončenie cestného prepojenia medzi našimi krajinami. Za potešujúce označil dokončenie diaľničného úseku Zwardoň - Skalité. Prezidenti vyzdvihli aj úroveň a rozvoj cezhraničnej spolupráce. Poľsko je tretím najdôležitejším obchodným partnerom SR s celkovým obratom 8,1 miliardy eur.

Hlavy štátov sa v rozhovore venovali aj vývoju na Ukrajine. Podľa Gašparoviča "situácia na Ukrajine ukazuje, že staré bezpečnostné hrozby nie sú minulosťou". Aj preto Gašparovič vyslovil súhlas s generálnym tajomníkom NATO, že nadchádzajúci summit Severoatlantickej aliancie vo Walese bude musieť riešiť aj otázky, ako zvýšiť naše obranné spôsobilosti, ako zvýšiť bojovú pripravenosť našich vojsk a ako posilniť transatlantickú väzbu.

Obaja predstavitelia sa zhodli v tom, že Ukrajina bude potrebovať upokojenie politickej situácie. Podľa Gašparoviča "všetky prípady násilia na Ukrajine musia byť nezávisle vyšetrené". Pripomenul, že Ukrajina by sa mala uberať cestou decentralizácie a mala by sa sústrediť aj na rozsiahle hospodárske reformy, ktoré sú nevyhnutné.

Bronislaw Komorowski zdôraznil význam blížiacich sa volieb ukrajinského prezidenta. "Je šanca, že tieto voľby budú prameňom stabilizácie Ukrajiny". Slovenský prezident potvrdil záujem pomôcť Ukrajine vo všetkých oblastiach.


Prepojenia medzi krajinami treba udržať

Ako pripomenul, prvým krokom bol podpis memoranda o reverznom toku plynu na Ukrajinu. "Kríza na Ukrajine a správanie sa Ruska nás utvrdzuje v nevyhnutnosti diverzifikácie energetických zdrojov. Energetické prepojenia s Poľskom sú pre nás strategické," zdôraznil Gašparovič.

Bronislaw Komorowski pripomenul záujem Poľska o organizáciu zimných olympijských hier v Krakove a regióne Tatier. Podľa Ivana Gašparoviča "spoločná organizácia olympijských hier by mala pre naše krajiny viac pozitív a preto slovenská strana túto myšlienku podporuje".

Agentúru SITA informoval hovorca prezidenta Marek Trubač.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy