Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Marína

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Nového šéfa najvyššieho súdu už Gašparovič menovať nebude

Autor: SITA, 20. mája 2014 16:24
najvyssi ilustračné foto Foto: SITA/Michal Burza
BRATISLAVA 20. mája (WEBNOVINY) - Prezident Ivan Gašparovič už nebude menovať nového predsedu Najvyššieho súdu SR. Nestane sa tak ani v prípade, ak by nejaký kandidát zvíťazil v nadchádzajúcej novej voľbe, ktorá musí nasledovať po nezvolení žiadneho kandidáta v prvej i opakovanej voľbe.

V čase novej voľby totiž už Gašparovič nebude hlavou štátu. Nová voľba predsedu NS SR bude podľa zákona najneskôr do 120 dní od opakovanej voľby (bola 19. mája), pričom deň a čas konania volieb vyhlasuje predseda súdnej rady najneskôr 45 dní pred ich konaním.

Odporúčame:

Borec berie na vedomie nezvolenie predsedu najvyššieho súdu

Nezvolenie Harabina môže byť začiatkom zmeny, tvrdí Kiska

Reakcie na Harabina: Slovensko potrebuje deharabinizáciu

Štefan Harabin vo funkcii končí, súdna rada ho nezvolilaPodľa týchto pravidiel musí Harabin vyhlásiť voľby na termín medzi štvrtkom 3. júla (len v prípade, ak by voľbu vyhlásil ešte dnes do polnoci) a utorkom 16. septembra. Spomínaný prvý možný termín novej voľby predsedu NS SR teda bude v čase, keď už Gašparovič nebude prezidentom - 15. júna ho vystrieda v úrade Andrej Kiska.

Päťročné funkčné obdobie na poste šéfa najvyššieho súdu pritom Štefanovi Harabinovi vyprší 22. júna a dovtedy sa meno jeho nástupcu už nedozvieme. On sám v úrade s najväčšou pravdepodobnosťou pokračovať nebude a v najbližšej, teda novej voľbe ani kandidovať nemôže. Spolu s Janou Bajánkovou a Zuzanou Ďurišovou patrí do trojice kandidátov, ktorí neuspeli v prvej a opakovanej voľbe v pondelok večer v Sobranciach.

MS v hokeji sutazeNa novej voľbe sa nemôžu zúčastniť kandidáti, o ktorých sa už hlasovalo v predchádzajúcich voľbách. Harabin, Bajánková a Ďurišová by teda mohli kandidovať až v prípadnej tretej alebo neskoršej voľbe, ak by v novej voľbe súdna rada opäť nikoho nezvolila. V prípade, že by Harabin uspel v tretej alebo neskoršej voľbe, tak by sa do čela NS SR aj tak pravdepodobne nevrátil. Zvolený prezident Andrej Kiska sa pred časom vyjadril, že by urobil všetky formálne a neformálne kroky, aby Harabin nebol menovaný.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy