Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Vlasta

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Nového šéfa najvyššieho súdu už Gašparovič menovať nebude

Autor: SITA, 20. mája 2014 16:24
najvyssi ilustračné foto Foto: SITA/Michal Burza
BRATISLAVA 20. mája (WEBNOVINY) - Prezident Ivan Gašparovič už nebude menovať nového predsedu Najvyššieho súdu SR. Nestane sa tak ani v prípade, ak by nejaký kandidát zvíťazil v nadchádzajúcej novej voľbe, ktorá musí nasledovať po nezvolení žiadneho kandidáta v prvej i opakovanej voľbe.

V čase novej voľby totiž už Gašparovič nebude hlavou štátu. Nová voľba predsedu NS SR bude podľa zákona najneskôr do 120 dní od opakovanej voľby (bola 19. mája), pričom deň a čas konania volieb vyhlasuje predseda súdnej rady najneskôr 45 dní pred ich konaním.

Odporúčame:

Borec berie na vedomie nezvolenie predsedu najvyššieho súdu

Nezvolenie Harabina môže byť začiatkom zmeny, tvrdí Kiska

Reakcie na Harabina: Slovensko potrebuje deharabinizáciu

Štefan Harabin vo funkcii končí, súdna rada ho nezvolilaPodľa týchto pravidiel musí Harabin vyhlásiť voľby na termín medzi štvrtkom 3. júla (len v prípade, ak by voľbu vyhlásil ešte dnes do polnoci) a utorkom 16. septembra. Spomínaný prvý možný termín novej voľby predsedu NS SR teda bude v čase, keď už Gašparovič nebude prezidentom - 15. júna ho vystrieda v úrade Andrej Kiska.

Päťročné funkčné obdobie na poste šéfa najvyššieho súdu pritom Štefanovi Harabinovi vyprší 22. júna a dovtedy sa meno jeho nástupcu už nedozvieme. On sám v úrade s najväčšou pravdepodobnosťou pokračovať nebude a v najbližšej, teda novej voľbe ani kandidovať nemôže. Spolu s Janou Bajánkovou a Zuzanou Ďurišovou patrí do trojice kandidátov, ktorí neuspeli v prvej a opakovanej voľbe v pondelok večer v Sobranciach.

MS v hokeji sutazeNa novej voľbe sa nemôžu zúčastniť kandidáti, o ktorých sa už hlasovalo v predchádzajúcich voľbách. Harabin, Bajánková a Ďurišová by teda mohli kandidovať až v prípadnej tretej alebo neskoršej voľbe, ak by v novej voľbe súdna rada opäť nikoho nezvolila. V prípade, že by Harabin uspel v tretej alebo neskoršej voľbe, tak by sa do čela NS SR aj tak pravdepodobne nevrátil. Zvolený prezident Andrej Kiska sa pred časom vyjadril, že by urobil všetky formálne a neformálne kroky, aby Harabin nebol menovaný.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety