Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Eleonóra

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Nie je žiadny dôvod na rekonštrukciu vlády, zdôraznil Fico

Autor: SITA, 21. mája 2014 12:20, aktualizované: 21. mája 2014 13:57
fico unia Premiér SR Robert Fico tvrdí, že informácie o rekonštrukcii vlády sú len fámy. Foto: SITA/Diana Černáková
BRATISLAVA 21. mája (WEBNOVINY) - Nie je žiadny dôvod na rekonštrukciu vlády, uviedol na stredajšej tlačovej konferencii k vyhodnoteniu prvej polovice vládnutia predseda vlády Robert Fico.

"V tomto okamihu majú členovia vlády moju plnú podporu a ja nebudem podporovať fámy, ktoré sa objavujú v niektorých médiách o akejsi údajnej rekonštrukcii vlády," vyhlásil slovenský premiér. Fico ale zároveň nevylúčil, že v druhej polovici vládnutia môže nastať situácia, keď niektorý z ministrov zlyhá. "Budem konať tak, ako som konal počas prvej vlády, keď som odvolal 11 ministrov zo svojich funkcií," dodal premiér.

Odporúčame:

Premiér sa nebude angažovať vo voľbách šéfa najvyššieho súdu

Projekt jednej poisťovne nie je mŕtvy, tvrdí premiér FicoPremiér sa vyjadril aj k budúcnosti strany Smer-SD po skončení súčasného vládneho obdobia. "Želám tejto strane, aby sme znovu boli úspešní v roku 2016. Ja neviem, ako budeme úspešní, ale nepochybne takáto veľká strana, ako je Smer - sociálna demokracia, musí mať ambíciu byť súčasťou ďalšej vlády v roku 2016," uviedol dnes Fico. Ako doplnil, pravdepodobne sa už nikomu nepodarí volebný výsledok na úrovni 44 percent a bude potrebný koaličný model. "A aká bude moja úloha v procese v roku 2016 záleží od toho, kde sa budeme v roku 2016 nachádzať," doplnil.


Vláda podľa premiéra plní úlohy

Vláda si podľa premiéra Roberta Fica plní tri kľúčové úlohy zo svojho programového vyhlásenia, ktorými sú konsolidácia verejných financií, podpora hospodárskeho rastu a cenovej stability a znižovanie nezamestnanosti na Slovensku. Ako uviedol predseda vlády na stredajšej tlačovej besede venovanej vyhodnoteniu prvej polovice vládnutia, kabinet uspel pri zámere znížiť deficit verejných financií v roku 2013 pod 3 percentá hrubého domáceho produktu.

Slovensko totiž podľa Fica vykázalo za vlaňajšok deficit verejných financií 2,77 percenta HDP. "Vďaka tomu tento rok vystupuje Slovensko z procedúry nadmerného deficitu, teda opúšťame trestnú lavicu Európskej únie," povedal premiér. Vláda tak podľa Fica splnila kľúčovú úlohu zo svojho programu, a to Slovensku pomáha na finančných trhoch. "Bola zverejnená informácia, že sme opäť rekordne najlepšie umiestnili štátne dlhopisy, na štyri roky majú úrokovú sadzbu 0,9 percenta," upozornil predseda vlády. Zdôraznil, že konsolidáciu verejných financií zrealizovala terajšia vláda zo sociálneho hľadiska šetrnejšie ako vláda Ivety Radičovej.


Slovensko je na 'rastovej trajektórii'

Kabinetu sa tiež podľa Fica darí pri podpore hospodárskeho rastu na Slovensku. Slovensko podľa neho patrí v Európskej únii a eurozóne k najrýchlejšie rastúcim ekonomikám. "Sme na rastovej trajektórii, čo je pre Slovensko životne dôležité," tvrdí. Poukázal na to, že Európska komisia aj Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) očakávajú, že na Slovensku bude v tomto a budúcom roku vyvážený hospodársky rast. "V tomto roku 2,2 percenta a v roku 2015 to bude až 3,1 percenta," povedal Fico.

Na Slovensku je tiež podľa neho garantovaná cenová stabilita, a to vďaka "silnému regulačnému rámcu, o ktorý sa štát opiera pri cenách energií". Podľa premiéra sa Slovensko nachádza v období deflácie, keď ceny klesajú. Zdôraznil, že podľa Deutsche Bank sa budú baltské krajiny, Poľsko a Slovensko v nasledujúcich desiatich rokoch najrýchlejšie približovať životnej úrovni vo vyspelých krajinách západnej Európy.

Slovensko je podľa predsedu vlády na správnej ceste aj pri snahe o znižovanie nezamestnanosti. V apríli tohto roka bola podľa Fica na Slovensku miera nezamestnanosti 12,96 percenta, čo je najmenej od januára 2011. Upozornil na to, že počet disponibilných nezamestnaných na Slovensku v apríli medziročne klesol o 39,2 tisíca na 349,7 tisíca. Miera nezamestnanosti pritom podľa premiéra klesá vo všetkých krajoch na Slovensku.

MS v hokeji sutaze
Sľuby o raste minimálnej mzdy

"Je čas, aby slovenská verejnosť mala prospech z toho, čo sme dosiahli," zdôraznil premiér. Kabinet má preto podľa neho záujem na tom, aby sa minimálna mzda na Slovensku od začiatku budúceho roka výraznejšie zvýšila. "Za určitých podmienok si viem predstaviť, že pôjdeme ešte razantnejšie k nárastu minimálnej mzdy, ako sme to videli v predchádzajúcom roku," povedal Fico.

Od začiatku tohto roka najnižšie zárobky stúpli o 4,2 percenta, resp. o 14,3 eura na 352 eur. "V minulom roku sme boli pri percentuálnom zvýšení minimálnej mzdy skokanom roka v celej Európskej únii," povedal. Okrem toho kabinet podľa Fica plánuje prijať pozitívne opatrenia v oblasti odvodov, podpory zamestnávania mladých ľudí, či pri poskytovaní vianočného príspevku pre penzistov.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety