Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Zlatica

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Len 14 z 333 kandidátov do europarlamentu zverejnilo majetok

Autor: SITA, 22. mája 2014 07:18
euro peniaze unia Foto: SITA/AP
BRATISLAVA 22. mája (WEBNOVINY) - Len 14 spomedzi 333 slovenských kandidátov do Európskeho parlamentu (EP) bolo ochotných zverejniť svoj majetok. Agentúru SITA o tom informoval František Pauliny z Aliancie Fair-play. Aliancia vyzvala kandidátov zverejniť svoj majetok v rámci projektu politikaopen. Štrnásť kandidátov, ktorí zverejnili svoj majetok, kandiduje za politické strany SaS, NOVA, SDKÚ-DS, OĽaNO a koalíciu PRIAMA DEMOKRACIA - Kresťanská ľudová strana.

Výnimku tvoria kandidáti, ktorí už teraz zastávajú niektorú z funkcií v Európskej únii a musia tak zverejňovať svoje finančné záujmy či prijaté dary. Ani tí však podľa aliancie voličom neponúkajú všetky informácie, ktoré by mali politici zverejňovať.

Odporúčame:

Smer by mal v europarlamente sedem kresiel, šesť strán jedno

Rozhodnúť v eurovoľbách môžu viac než štyri milióny Slovákov

Slováci si vyberú europoslancov, do volieb ostáva týždeň

Smer by mal v europarlamente šesť kresiel, OĽaNO a KDH dve
"Argument, že na férovú hru s voličmi bude dosť času po zvolení, neobstojí," povedal Pauliny. "Ak raz budúci politik súhlasí, že občania majú takéto informácie poznať, nemal by ich zverejnenie odkladať po voľbách. Koniec koncov, o dôvere voči nemu sa rozhoduje už teraz."

Všetko o voľbách do Európskeho parlamentu sa dočítate –––>>> TUV prípade, že kandidát nezverejní veľkosť svojho majetku, verejnosť podľa Paulinyho stráca efektívny nástroj ako zistiť, či sa europoslanec správa čestne a rozhoduje vo verejnom záujme. Účinná kontrola je tým výrazne oslabená.

Aliancia Fair-play spustila projekt politikaopen v marci 2008. Chce prostredníctvom neho vytvoriť priestor pre dobrovoľné zverejnenie zmysluplných prehľadov o majetku, záujmoch a príjmoch politikov a kandidátov vo voľbách nad rámec platného zákona. Zákonom vyžadované informácie totiž aliancia považuje za absolútne nedostatočné a nekontrolovateľné. Majetkové priznanie 14 kandidátov môžu záujemcovia nájsť na stránke www.politikaopen.sk .

Začalo sa moratórium pred voľbami do Európskeho parlamentu

Politické subjekty - strany aj koalície, ktoré sa uchádzajú v sobotu 24. mája o hlasy našich voličov vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP), museli vo štvrtok ráno skončiť svoju kampaň. Presne o 7:00, teda 48 hodín pred začiatkom volieb, sa začalo volebné moratórium, ktoré platí aj v deň volieb do 24:00.

Podľa zákona o voľbách do EP počas trvania volebného moratória je zakázané vysielať alebo zverejňovať informácie o kandidujúcich politických stranách alebo koalíciách v ich prospech alebo v ich neprospech slovom, písmom, zvukom alebo obrazom v rozhlasovom vysielaní a televíznom vysielaní, v hromadných informačných prostriedkoch, v budovách, kde sídlia okrskové volebné komisie a v ich bezprostrednom okolí. V deň volieb je tiež zakázané zverejňovať výsledky volebných prieskumov, povedala pre agentúru SITA zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) pre voľby do EP Eva Chmelová. Zdôraznila, že volebné komisie - okrskové ani obvodné sa nemôžu vyjadrovať o priebehu voľby, teda ani o počte voličov.

Oficiálne výsledky volieb zverejní ÚVK v nedeľu 25. mája o 23:00. "Skôr tieto výsledky zverejniť nemôže žiadny členský štát, aby sa nenarušil priebeh volieb v tých štátoch, kde sa ešte hlasuje," zdôraznil pre agentúru SITA riaditeľ Informačnej kancelárie EP na Slovensku Robert Hajšel. Podľa zákona o voľbách do EP platného na Slovensku sa moratórium u nás skončí o 24:00 v sobotu, doplnila pre SITA zapisovateľka ÚVK pre voľby do EP Eva Chmelová.

Podľa Hajšela do uzavretia poslednej volebnej miestnosti v nedeľu v noci v poslednom členskom štáte únie, v tomto prípade v Taliansku, nemôžu byť zverejňované žiadne oficiálne výsledky, ani čiastkové oficiálne výsledky. V tých krajinách, v ktorých sa uskutočnia takzvané odhady, exit polls (ankety s voličmi vychádzajúcimi z volebných miestností), či rôzne iné prieskumy, tak tieto prieskumy alebo odhady zverejňované byť môžu. Na Slovensku sú prieskumy vo volebný deň zakázané.


Odporúčame:

Dve krajiny odštartovali voľby do europarlamentu


Slováci volia v sobotu

Voľby do Európskeho parlamentu sa v SR uskutočnia v sobotu 24. mája od 7:00 do 22:00. Na Slovensku pôjde o tretie eurovoľby, predtým sa konali v rokoch 2004 a 2009. Počet poslancov z každého členského štátu EÚ stanovuje Zmluva o pristúpení k EÚ a z nej vyplýva, že Slovensko v EP zastúpi 13 zo 751 budúcich členov europarlamentu. O 13 slovenských kresiel v EP sa uchádza rekordných 29 politických strán a koalícií. Poslancom EP za Slovensko chce byť 333 kandidátov, z toho 81 žien. Voľby v jednotlivých 28 štátoch únie trvajú od 22. do 25. mája. Ako prví začali hlasovanie vo voľbách do EP vo štvrtok Holanďania a Briti. Väčšina štátov volí až v nedeľu 25. mája a poslední zatvárajú volebné miestnosti Taliani v nedeľu o 23:00.

Viac možno nájsť na oficiálnej webstránke Európske voľby 2014 http://www.elections2014.eu/sk.Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety