Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Roman, Romana

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Minister Maďarič ocenil jubilanta Chudíka a ďalšie osobnosti

Autor: SITA, 21. mája 2014 18:50
Minister Maďarič ocenil Chudíka a ďalšie slovenské osobnosti. Zľava: Herec Ladislav Chudík a kameraman Ladislav Kraus počas odovzdávania cien ministra kultúry SR za rok 2013. Bratislava, 21. máj 2014 Foto: SITA/Ján Slovák
BRATISLAVA 21. mája (WEBNOVINY) - Celoživotný prínos jubilujúceho herca Ladislava Chudíka (27. máj 1924, Hronec) a tvorbu ďalších ôsmich osobností z rôznych oblastí umeleckej tvorby stredu ocenil minister kultúry Marek Maďarič.

Šéf rezortu kultúry na dnešnom slávnostnom odovzdávaní Ceny ministra kultúry Slovenskej republiky v oblastiach profesionálneho umenia za rok 2013 udelil aj Cenu za šírenie dobrého mena slovenského umenia v zahraničí. Získal ju Bratislavský chlapčenský zbor.

Bez fungujúcej ekonomiky by neboli zdroje na kultúru. Na druhej strane, ak je kultúra dostatočne rozvinutá a podporovaná, je tým najúčinnejším zdrojom rozvoja spoločnosti, povedal minister Maďarič na dnešnom slávnostnom udeľovaní cien vo Dvorane bratislavského sídla ministerstva kultúry.


Obrazom: Minister Maďarič ocenil Chudíka a ďalšie slovenské osobnosti


Cenu za dlhodobý alebo celoživotný prínos v oblasti umenia si odniesol herec Ladislav Chudík. Uznávaný herec a jubilant sa laureátom stal za mimoriadny prínos v oblasti divadelného, filmového a rozhlasového herectva a šírenie dobrého mena Slovenska v zahraničí.

"Je to radosť, až na plač, pretože je to už hlboko v človeku, čo urobil a hovorí si - no vidíš, kamarát, našli ťa, pochválili a urobili ti radosť," povedal pre médiá po udelení ministerskej ceny Ladislav Chudík. Jubilujúci herec veľmi ďakuje, pretože ako konštatoval: "Hral som 70 rokov v divadle, ja som urobil takú cestičku, ktorá sa oplatí sledovať". Chudík ďakuje každému, kto miluje divadlo, ďakuje tým, ktorí chodia do divadla, podporujú filmovú alebo divadelnú kultúru.

Laureátom ceny za výnimočný prínos v oblasti pôvodnej literatúry a prekladovej tvorby sa stal prozaik Ivan Kolenič. Ocenenie získal za originálny, novátorský a výnimočný prínos v slovenskej literatúre s prihliadnutím na najnovšiu knihu próz, miniepos Morálne pohodlie.

Operný spevák Peter Mikuláš si z rúk ministra kultúry odniesol cenu za výnimočný prínos v oblasti divadla a tanca. Umelec ocenenie získal za stvárnenie postavy Henricha v inscenácii opery Richarda Wagnera Lohengrin na scéne Slovenského národného divadla s prihliadnutím na doterajšie výnimočné umelecké výsledky v oblasti slovenského operného a koncertného umenia doma a v zahraničí.

Za realizáciu kompletu nahrávok slovenskej husľovej tvorby a za vynikajúce umelecké interpretačné výkony a dramaturgicky objavnú koncertnú činnosť si cenu za výnimočný prínos v oblasti hudby odniesol huslista Milan Paľa.

Minister Maďarič ocenil Chudíka a ďalšie slovenské osobnosti. Zľava: minister kultúry Marek Maďarič, historička umenia Eva Ľuptáková, operný spevák Peter Mikuláš, prozaik Ivan Kolenič a huslista Milan Paľa počas odovzdávania cien ministra kultúry SR za rok 2013. Bratislava, 21. máj 2014. Foto: SITA/Ján Slovák


Historička umenia a kurátorka Eva Ľuptáková získala cenu za výnimočný prínos v oblasti výtvarného umenia a architektúry. Minister tak ocenil jej odbornú a organizačnú prácu v oblasti výtvarného umenia s medzinárodným rozmerom a s prihliadnutím na dramaturgiu výstav v Oravskej galérii v Dolnom Kubíne.

Laureátkami ceny za výnimočný prínos v oblasti audiovízie sa stali Ivana Laučíková, Ivana Šebestová a Katarína Kerekesová. Trojica režisérok získala ocenenie za kontinuálnu tvorivú a producentskú činnosť s dôrazom na vytvorenie viacerých umelecky náročných, štýlovo výnimočných a medzinárodne oceňovaných animovaných diel.

Za dlhoročný osobnostný tvorivý prínos k rozvoju obrazovej štylizácie a vizuálneho umenia v slovenskej televíznej a filmovej tvorbe si cenu ministra kultúry odniesol i kameraman Ladislav Kraus.

Cenu za šírenie dobrého mena slovenského umenia v zahraničí získal Bratislavský chlapčenský zbor. Minister kultúry Marek Maďarič tak ocenil dlhoročnú umeleckú činnosť speváckeho zboru a úspešnú reprezentáciu slovenskej kultúry v zahraničí pod vedením jeho zakladateľky a zbormajsterky Magdalény Rovňákovej.

Cena ministra kultúry v oblastiach profesionálneho umenia je podľa jej štatútu ocenenie, ktoré udeľuje minister fyzickým osobám - jednotlivcom alebo kolektívom, napríklad umeleckému súboru ako aj právnickým osobám, napríklad umeleckej inštitúcii.

Ceny sú ohodnotením výnimočných umeleckých, tvorivých a interpretačných počinov za predošlý kalendárny rok alebo sa udeľujú za dlhodobý, alebo celoživotný prínos v jednotlivých oblastiach profesionálneho umenia. Minister môže udeliť aj cenu in memoriam.

Návrh na udelenie ceny predkladajú ministrovi odborné a umelecké inštitúcie, profesijné občianske združenia či iné neziskové a verejnoprospešné organizácie s pôsobnosťou v danej oblasti, fyzické osoby, orgány štátnej správy a samosprávy, útvary ministerstva, ako aj poradné orgány ministra.

Ministerstvo kultúry oslovilo v novembri 2013 listom 66 subjektov (divadlá, galérie, hudobné inštitúcie, umelecké organizácie, združenia, spolky a pod.), aby predložili svoje návrhy na Cenu ministra kultúry Slovenskej republiky v oblastiach profesionálneho umenia za rok 2013.

Výzva bola zverejnená aj na webstránke ministerstva. Za rok 2012 vlani udelili ceny ministra kultúry za umenie: Ondrejovi Sliackemu, Vladimírovi Štefkovi, Milanovi Dobešovi, Štefanovi Vraštiakovi a Daliborovi Jenisovi. Viac možno nájsť na http://www.culture.gov.sk/cena-ministra-kultury-sr-29c.html.
MS v hokeji sutazePridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety