Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Izabela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Minister Maďarič ocenil jubilanta Chudíka a ďalšie osobnosti

Autor: SITA, 21. mája 2014 18:50
Minister Maďarič ocenil Chudíka a ďalšie slovenské osobnosti. Zľava: Herec Ladislav Chudík a kameraman Ladislav Kraus počas odovzdávania cien ministra kultúry SR za rok 2013. Bratislava, 21. máj 2014 Foto: SITA/Ján Slovák
BRATISLAVA 21. mája (WEBNOVINY) - Celoživotný prínos jubilujúceho herca Ladislava Chudíka (27. máj 1924, Hronec) a tvorbu ďalších ôsmich osobností z rôznych oblastí umeleckej tvorby stredu ocenil minister kultúry Marek Maďarič.

Šéf rezortu kultúry na dnešnom slávnostnom odovzdávaní Ceny ministra kultúry Slovenskej republiky v oblastiach profesionálneho umenia za rok 2013 udelil aj Cenu za šírenie dobrého mena slovenského umenia v zahraničí. Získal ju Bratislavský chlapčenský zbor.

Bez fungujúcej ekonomiky by neboli zdroje na kultúru. Na druhej strane, ak je kultúra dostatočne rozvinutá a podporovaná, je tým najúčinnejším zdrojom rozvoja spoločnosti, povedal minister Maďarič na dnešnom slávnostnom udeľovaní cien vo Dvorane bratislavského sídla ministerstva kultúry.


Obrazom: Minister Maďarič ocenil Chudíka a ďalšie slovenské osobnosti


Cenu za dlhodobý alebo celoživotný prínos v oblasti umenia si odniesol herec Ladislav Chudík. Uznávaný herec a jubilant sa laureátom stal za mimoriadny prínos v oblasti divadelného, filmového a rozhlasového herectva a šírenie dobrého mena Slovenska v zahraničí.

"Je to radosť, až na plač, pretože je to už hlboko v človeku, čo urobil a hovorí si - no vidíš, kamarát, našli ťa, pochválili a urobili ti radosť," povedal pre médiá po udelení ministerskej ceny Ladislav Chudík. Jubilujúci herec veľmi ďakuje, pretože ako konštatoval: "Hral som 70 rokov v divadle, ja som urobil takú cestičku, ktorá sa oplatí sledovať". Chudík ďakuje každému, kto miluje divadlo, ďakuje tým, ktorí chodia do divadla, podporujú filmovú alebo divadelnú kultúru.

Laureátom ceny za výnimočný prínos v oblasti pôvodnej literatúry a prekladovej tvorby sa stal prozaik Ivan Kolenič. Ocenenie získal za originálny, novátorský a výnimočný prínos v slovenskej literatúre s prihliadnutím na najnovšiu knihu próz, miniepos Morálne pohodlie.

Operný spevák Peter Mikuláš si z rúk ministra kultúry odniesol cenu za výnimočný prínos v oblasti divadla a tanca. Umelec ocenenie získal za stvárnenie postavy Henricha v inscenácii opery Richarda Wagnera Lohengrin na scéne Slovenského národného divadla s prihliadnutím na doterajšie výnimočné umelecké výsledky v oblasti slovenského operného a koncertného umenia doma a v zahraničí.

Za realizáciu kompletu nahrávok slovenskej husľovej tvorby a za vynikajúce umelecké interpretačné výkony a dramaturgicky objavnú koncertnú činnosť si cenu za výnimočný prínos v oblasti hudby odniesol huslista Milan Paľa.

Minister Maďarič ocenil Chudíka a ďalšie slovenské osobnosti. Zľava: minister kultúry Marek Maďarič, historička umenia Eva Ľuptáková, operný spevák Peter Mikuláš, prozaik Ivan Kolenič a huslista Milan Paľa počas odovzdávania cien ministra kultúry SR za rok 2013. Bratislava, 21. máj 2014. Foto: SITA/Ján Slovák


Historička umenia a kurátorka Eva Ľuptáková získala cenu za výnimočný prínos v oblasti výtvarného umenia a architektúry. Minister tak ocenil jej odbornú a organizačnú prácu v oblasti výtvarného umenia s medzinárodným rozmerom a s prihliadnutím na dramaturgiu výstav v Oravskej galérii v Dolnom Kubíne.

Laureátkami ceny za výnimočný prínos v oblasti audiovízie sa stali Ivana Laučíková, Ivana Šebestová a Katarína Kerekesová. Trojica režisérok získala ocenenie za kontinuálnu tvorivú a producentskú činnosť s dôrazom na vytvorenie viacerých umelecky náročných, štýlovo výnimočných a medzinárodne oceňovaných animovaných diel.

Za dlhoročný osobnostný tvorivý prínos k rozvoju obrazovej štylizácie a vizuálneho umenia v slovenskej televíznej a filmovej tvorbe si cenu ministra kultúry odniesol i kameraman Ladislav Kraus.

Cenu za šírenie dobrého mena slovenského umenia v zahraničí získal Bratislavský chlapčenský zbor. Minister kultúry Marek Maďarič tak ocenil dlhoročnú umeleckú činnosť speváckeho zboru a úspešnú reprezentáciu slovenskej kultúry v zahraničí pod vedením jeho zakladateľky a zbormajsterky Magdalény Rovňákovej.

Cena ministra kultúry v oblastiach profesionálneho umenia je podľa jej štatútu ocenenie, ktoré udeľuje minister fyzickým osobám - jednotlivcom alebo kolektívom, napríklad umeleckému súboru ako aj právnickým osobám, napríklad umeleckej inštitúcii.

Ceny sú ohodnotením výnimočných umeleckých, tvorivých a interpretačných počinov za predošlý kalendárny rok alebo sa udeľujú za dlhodobý, alebo celoživotný prínos v jednotlivých oblastiach profesionálneho umenia. Minister môže udeliť aj cenu in memoriam.

Návrh na udelenie ceny predkladajú ministrovi odborné a umelecké inštitúcie, profesijné občianske združenia či iné neziskové a verejnoprospešné organizácie s pôsobnosťou v danej oblasti, fyzické osoby, orgány štátnej správy a samosprávy, útvary ministerstva, ako aj poradné orgány ministra.

Ministerstvo kultúry oslovilo v novembri 2013 listom 66 subjektov (divadlá, galérie, hudobné inštitúcie, umelecké organizácie, združenia, spolky a pod.), aby predložili svoje návrhy na Cenu ministra kultúry Slovenskej republiky v oblastiach profesionálneho umenia za rok 2013.

Výzva bola zverejnená aj na webstránke ministerstva. Za rok 2012 vlani udelili ceny ministra kultúry za umenie: Ondrejovi Sliackemu, Vladimírovi Štefkovi, Milanovi Dobešovi, Štefanovi Vraštiakovi a Daliborovi Jenisovi. Viac možno nájsť na http://www.culture.gov.sk/cena-ministra-kultury-sr-29c.html.
MS v hokeji sutazePridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy