Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Lívia

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Ženy na Slovensku sú na tom so vzdelaním lepšie ako muži

Autor: SITA, 9. júla 2014 11:02
biznis zena usmev ilustračné foto Foto: SITA/AP
BRATISLAVA 9. júla (WEBNOVINY) - Úroveň vzdelania žien je v porovnaní s mužmi na Slovensku vyššia. Podľa sčítania obyvateľstva v roku 2011 malo z celkovej populácie skončenú vysokú školu 13,3 percenta mužov a 14,4 percenta žien.

V prípade ekonomicky aktívneho obyvateľstva malo v roku 2012 vysokoškolské vzdelanie prvého až tretieho stupňa 22,5 percenta žien a 17 percent mužov, spomedzi pracujúcich 23,6 percenta žien a 17,1 percenta mužov.

Píše sa to v Návrhu súhrnnej správy o stave rodovej rovnosti na Slovensku za rok 2013, ktorý sa nachádza na portáli právnych predpisov a medzirezortné pripomienkové konanie je už ukončené. Materiál pochádza z dielne ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

Odporúčame aj:

Žien vo vedení je málo, v úradoch tvoria len tretinu
Vyššie vzdelanie, no nižšie platy

Vyššia úroveň vzdelania žien sa však neodráža na ich zárobkoch, práve naopak. Najvyšší rozdiel medzi mužmi a ženami v ich platoch sa prejavuje v prípade tých, ktorí majú skončenú vysokú školu. Výrazné je to predovšetkým v podnikateľskej sfére, kde majú ženy o štvrtinu nižší plat ako muži.

"Tento rozdiel poukazuje na fakt, že investícia do vzdelania - ľudského kapitálu sa lepšie vypláca a zhodnocuje u mužov ako u žien," uvádza správa. Tento rozdiel medzi pohlaviami a ich zárobkami odrážajú stereotypné predstavy o "práci vhodnej pre ženy". To sa následne odráža aj pri výbere študijných odborov. "Nevyvážené zaťaženie žien rodičovskými povinnosťami a iné štrukturálne bariéry znehodnocujú investovanie do vzdelania, talent žien a využívanie ich ľudského kapitálu," píše sa v správe.


Vysokú školu má viac žien ako mužov

Podiel študujúcich žien na vysokých školách už dlhodobo tvorí viac ako 60 percent zo všetkých študujúcich. V roku 2012 študovalo na vysokých školách 74 819 mužov a 114 522 žien. Ukazuje sa to tiež v prípade vysokoškolských absolventov, ženy niekoľko rokov prevyšujú mužov. V roku 2012 absolvovalo vysokú školu 64 percent žien a 36 percent mužov.

Dôležitý je však aj výber odborov. Medzi najlukratívnejšie v zmysle ďalšieho a ľahšieho pracovného uplatnenia patria technické a matematické odbory, ktoré v roku 2011 absolvovalo približne 37 percent mužov zo všetkých absolventov vysokoškolského štúdia. Tento podiel je pomerne stabilný, informuje správa. V oblasti výskumu a vývoja v roku 2012 pracovalo 43,1 percenta žien z celkového počtu zamestnancov v tomto odvetví.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety