Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Lívia

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Obrazom: Ostrovu na Dunaji vrátili život, trávu spásajú kone

Autor: SITA, 24. mája 2014 07:38
Ostrovu na Dunaji vrátili život, trávu spásajú kone Pasienky na Veľkolélskom ostrove, kde ochranári v rámci revitalizácie územia obnovili voľnú pastvu koní a dobytka. Veľkolélsky ostrov, 23. máj 2014. Foto: SITA/Martin Havran
VEĽKÝ LÉL 24. mája (WEBNOVINY) – Vodohospodári po viac ako 30 rokoch obnovili Veľkolélsky ostrov na Dunaji. Zrušili hrádze, ktoré boli vybudované a zabraňovali vode z Dunaja dostať sa do Veľkolélskeho ramena.

"Zabezpečili sme otvorenie hornej a dolnej časti ramena, ktoré boli v sedemdesiatych rokoch uzatvorené kvôli zámeru vybudovať vodné diel Gabčíkovo-Nagymaros, aby sa sem nedostala zvýšená voda z Dunaja. Teraz tu bude stále pretekať voda a ostrov dostane svoj pôvodný tvar," informoval generálny riaditeľ Vodohospodárskej výstavby š. p. Ladislav Lazár. Projekt v hodnote približne milión eur financovala sčasti Európska únia a sčasti Vodohospodárska výstavba.

Obrazom: Veľkolélskemu ostrovu na Dunaji vrátili život


"Podaril sa nám veľký sen oživiť toto Veľkolélske rameno, ktoré kedysi obtekalo jeden z najväčších ostrovov v záplavovom území Dunaja a oddelením ramena a jeho následným vysychaním došlo k degradácii života v ňom, čo by sa teraz malo zmeniť," povedal Tomáš Kušík z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ).

Veľkolélskemu ostrovu na Dunaji vrátili život Bagrovacie práce na prepojení Veľkolélskeho ramena k Dunaju, v rámci najväčšej revitalizácie na slovenskom úseku Dunaja. Veľký Lél, 22. máj 2014. Foto: SITA/Martin Havran


Podľa Kušíka by sa sem mohli vrátiť ryby a niektoré druhy vtákov tu nájdu bohatšiu potravu. Vrátiť by sem mohli napríklad aj volavky popolavé. Pretekajúca voda v ramene zároveň odstráni problém s komármi, ktoré sa tu množili nielen počas roka ale hlavne po povodniach. Projekt, ktorý začal v minulom roku odstránením hornej hrádze, by mal byť ukončený do konca mája tohto roka, kedy by sa voda mala dostať do celého ramena.

Na unikátnom Veľkolélskom ostrove navyše obnovili aj pasienky. Ochranári tu v rámci revitalizácie územia obnovili voľnú pastvu koní a dobytka. Hoci je Veľkolélsky ostrov chráneným územím, zostane stále prístupný verejnosti. Plánujú tu vybudovať spevnený most, pod ktorým budú môcť migrovať vodné živočíchy. Územie Veľkolélskeho ostrova je totiž atraktívne z pohľadu turistiky, keďže sa tu voľne pasú kone a dobytok, sú tu vzácne stromy, vŕby a lužný prales.

Ostrovu na Dunaji vrátili život, trávu spásajú kone Foto: SITA/Martin Havran


MS v hokeji sutazePridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety