Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Lívia

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Obrazom: Pozrite sa zhora na Tatry, ktoré zasiahla kalamita

Autor: SITA, 24. mája 2014 06:00
tatry Pohľad na následky veternej smršte vo Vysokých Tatrách počas letu vrtuľníkom za účasti ministra životného prostredia a ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Vysoké Tatry, 23. máj 2014. Foto: SITA/Radoslav Maťaš
POPRAD 24. mája (WEBNOVINY) – Ministri životného prostredia a pôdohospodárstva Peter Žiga a Ľubomír Jahnátek si v piatok pozreli rozsah vetrovej kalamity z 15. mája tohto roka v Tatranskom národnom parku. "Moji kolegovia hovoria, že je to trochu horšie, ako sa čakalo. Čo sa týka dreva, je škoda na dreve v celom Tatranskom národnom parku približne 500-tisíc metrov kubických, z toho na území Štátnych lesov TANAP-u je to 130- až 150-tisíc metrov kubických, zvyšok je na súkromných pozemkoch," uviedol minister životného prostredia Peter Žiga.

Okrem škôd na dreve spôsobil vietor veľké škody aj na biotopoch. "Určite aj my pripravovanú zonáciu Tatier budeme musieť trochu pozastaviť a najprv vypočítať, čo táto veterná kalamita spravila s pripravovanou zonáciou," dodal Žiga.

Obrazom: Následky kalamity v Tatrách pri pohľade z vrtuľníkaZonácia momentálne nie je podstatná

Podľa ministra životného prostredia zonácia Tatranského národného parku momentálne nie je podstatná. "Podstatné je, aby sme v Tatrách zachránili, čo sa ešte zachrániť dá," uviedol minister envirorezortu.

Odporúčame:

Štátne Lesy SR po kalamite zastavili všetky plánované ťažbyOdborný pohľad na zonáciu zostáva podľa ministra nezmenený. Odstraňovanie kalamitného dreva sa bude riadiť podľa súčasného stavu bezzásahových území. "Neriešme teraz zonáciu. Máme tu škody v Tatrách. Mali sme tu veternú kalamitu. Zonácia v tejto chvíli nie je podstatná," zdôraznil minister Žiga.

Minister životného prostredia krátko po kalamite presunul prostriedky pre Štátnu ochranu prírody na nákup základných prostriedkov ako motorové píly, sekery, rukavice či pohonné hmoty, aby dokázali vyčistiť turistické chodníky aj v najodľahlejších lokalitách.

Následky kalamity v Tatrách Pohľad na následky veternej smršte vo Vysokých Tatrách a práce na odstraňovaní zničených stromov. Foto: SITA/Radoslav MaťašSituácia v Tatrách je zložitá

Minister pôdohospodárstva Jahnátek potvrdil slová svojho kolegu o rozsahu kalamity v Tatranskom národnom parku. "To, čo je nepríjemné je, že 70 percent sú zlomy a 30 percent sú vývraty aj s koreňovými koláčmi. Minimálne 50 percent kalamity je rozptýlenej, takže ten zásah bude trochu komplikovanejší. Čo sa týka piateho ochranného pásma, tam neuvažujeme o zásahu," uviedol Jahnátek. Z Vysokých Tatier odchádza minister Jahnátek do Turčianskych Teplíc, kde má stretnutie s riaditeľmi závodov štátnych lesov. "Budeme to bilancovať a znovu spresňovať. Musíme veľmi rýchlo zmapovať celý rozsah, lebo čas hrá proti nám,"

Podľa riaditeľa Správy Tatranského národného parku Pavla Majka v kompetenčnom území Správy Tatranského národného parku boli na prvý pohľad najviac postihnutými lokalitami časť Chočských vrchov, Západné Tatry, záver Tichej doliny vo Vysokých Tatrách a známe oblasti pri Ceste slobody okolo Vyšných Hágov.

"Nepríjemne nás prekvapila Tichá dolina," dodal námestník riaditeľa Štátnych lesov Tatranského národného parku Marián Šturcel. Podľa údajov lesníkov v Tichej a Kôprovej doline padlo okolo 20 000 metrov kubických dreva. Ide však len o údaje mimo bezzásahového územia. "Dnes sme videli, že tisíce stromov ležia vyššie v oboch dolinách, teda v priestore, kde budú len prerezávať turistické chodníky," uviedol Šturcel.

Následky kalamity v Tatrách Foto: SITA/Radoslav Maťaš


Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety