Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Izabela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Aliancia Fair-play má výhrady voči novým volebným zákonom

Autor: SITA, 28. mája 2014 06:00
referendum volby svajciarsko Foto: SITA/AP
BRATISLAVA 28. mája (WEBNOVINY) - Návrhy nových volebných zákonov, ktoré sú na programe parlamentu v druhom čítaní, neprinesú funkčnú kontrolu straníckych ani volebných financií, tvrdí Aliancia Fair-play.

"Dlhodobo nefungujúcu kontrolu len prenesú pod inú strechu," uvádza sa vo vyhlásení Aliancie Fair-play, o ktorom agentúru SITA informovala Zuzana Wienk z aliancie. Rozhodovanie o volebných kódexoch je jedným z bodov programu 35. schôdze parlamentu, ktorá bude pokračovať od utorka 27. mája druhým rokovacím týždňom.


Komisia má byť zložená z politických nominantov

"Zákonom navrhovaná kontrolná Štátna komisia má byť totiž opäť zložená prevažne z politických nominantov, ktorí v nej budú mať desať zo štrnástich kresiel. Členovia komisie však nebudú sami vykonávať kontrolnú činnosť. Za nich to urobí úrad na ministerstve vnútra. Jeho štruktúru, financie i personál bude mať v rukách minister, musí ich s komisiou len prerokovať," uvádza sa ďalej v tlačovej správe aliancie, podľa ktorej zákon navyše nedostatočne upravuje práva kontrolórov a proces kontroly.

Podľa Wienk je toto riešenie nešťastné. "Vzniká totiž komisia, ktorá nebude mať záruku nezávislosti ani právomoci riadiť svoje fungovanie. Rozhodcovia nebudú mať základné manažérske práva voči samotným kontrolórom a minister môže fungovanie komisie účinne bojkotovať," tvrdí vo vyhlásení Wienk.

Aliancia Fair-play tiež upozorňuje, že návrh naďalej "zakotvuje politický kartel, v ktorom budú strany de facto naďalej kontrolovať samé seba". Ako dodáva Zuzana Wienk, "kauzy Gorila, hlas podobný hlasu premiéra Fica i falošní darcovia SDKÚ dostatočne preukázali podozrenie z toho, že politické strany si z pravidiel ťažkú hlavu nerobia a získavajú peniaze pre seba v rozpore s nimi. Ak chceme čistejšiu a čestnejšiu politiku, potrebujeme posilniť práve kontrolórov".


Politické strany budú môcť na kampaň vynaložiť tri milióny eur

Rómovia z Luníka IX čakajú, že im nový prezident pomôže Foto: SITA/Ivan Fleischer
Pri príprave pripomienok vychádzala Aliancia Fair-play z návrhu, ktorý nie je doteraz zverejnený na webovej stránke, tvorí však dohodu politických strán s predkladateľom ministrom vnútra Robertom Kaliňákom. Aliancia Fair-play ho získala priamo od poslancov, dodáva v tlačovej správe aliancia.

Vládny Smer-SD sa s opozíciou na konečnej podobe volebných zákonov dohadoval od jesene minulého roka. Na stranícke financie má dozerať komisia zostavená zo 14 členov, a to piatich delegovaných z koalície, piatich z opozície, po jednom zástupcovi navrhnú Ústavný súd SR, Najvyšší súd SR, Najvyšší kontrolný úrad a generálna prokuratúra.

Podľa návrhov, ktoré predložil minister vnútra Kaliňák, politické strany budú môcť na svoju volebnú kampaň vynaložiť najviac tri milióny eur, kandidáti na prezidenta maximálne pol milióna a nezávislí kandidáti na predsedov samosprávnych krajov najviac štvrť milióna eur rovnako ako kandidáti na primátorov Bratislavy a Košíc.

Všetci budú povinne zverejňovať údaje nielen o tom, koľko peňazí na kampaň minuli, ale tiež budú musieť informovať, odkiaľ peniaze majú. Zákon zavádza tzv. transparentné účty, ku ktorým bude mať prístup verejnosť. Opozícia má ku kódexom viacero pripomienok a predloží niekoľko pozmeňujúcich návrhov.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy