Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Etela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Na Slovensku sa tešia obľube hlavne pervitín a marihuana

Autor: SITA, 27. mája 2014 16:22
marihuana ilustračné foto Foto: SITA/AP
BRATISLAVA 27. mája (WEBNOVINY) - Spomedzi drog na Slovensku dominuje pervitín a kanabis. Dnes o tom v Bratislave na tlačovej konferencii informovali odborníci na problematiku drog a drogových závislostí.

Odvolávali sa pritom na údaje Európskej správy o drogách za rok 2013. Slovensko pritom podľa správy patrí medzi krajiny s relatívne nízkou intenzitou zdravotných a sociálnych problémov spojených s užívaním drog.


Tretina školákov vyskúšala marihuanu

Počet užívateľov pervitínu prevýšil v minulých rokoch počet užívateľov heroínu. Rovnako je to aj medzi pacientmi liečiacimi sa od závislostí z týchto drog. Dominantné postavenie na Slovensku má však naďalej kanabis.

Podľa prieskumov napríklad takmer jedna tretina stredoškolákov priznáva, že túto drogu vyskúšali. Podľa hlavného odborníka Ministerstva zdravotníctva SR pre medicínu drogových závislostí Ľubomíra Okruhlicu sa v roku 2012 liečilo viac pacientov zo závislosti na kanabise ako tých, ktorí boli závislí na heroíne.

Problém podľa správy predstavujú aj nové druhy tzv. psychoaktívnych látok. Ich konzumácia môže mať pre užívateľa závažné zdravotné následky, napríklad v kombinácii s alkoholom. Môže napríklad ísť aj o falzifikáty liekov alebo rôzne výživové doplnky. "Pribúda nových syntetických látok, ktoré môžu byť drogami," povedal Okruhlica. V minulom roku do systému včasného varovania EÚ pribudlo 81 takýchto látok.


Obľúbená marihuana

Na Slovensku sa v roku 2012 liečilo z užívania nezákonných drog 2193 osôb, pričom väčšina, až 70 percent, boli muži vo veku od 20 do 34 rokov. V rámci celej Európy to bolo až 1,3 milióna ľudí.

Podľa Alessandra Pironu z Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť je kanabis najužívanejšou drogou aj v celoeurópskom meradle. Rovnako tiež podľa neho predstavuje riziko vzostup užívania psychoaktívnych látok.

Európsky priemer v rámci predávkovania drogami je 17 ľudí na jeden milión obyvateľov, na Slovensku je to šesť ľudí. Slovensko má tiež spolu s Maltou najnižší výskyt HIV pozitívnych osôb medzi užívateľmi drog.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety