Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Alexander

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Borec sa nebojí, že by sa previerky sudcov mohli zneužívať

Autor: SITA, 29. mája 2014 06:56
sudca sud Foto: SITA/Karol Slezáček

BRATISLAVA 29. mája (WEBNOVINY) - Šéf rezortu spravodlivosti Tomáš Borec sa neobáva, že by sa mohlo zneužívať plošné preverovanie sudcovskej spôsobilosti pre všetkých sudcov, ktoré prináša návrh novely ústavy. Podľa Boreca je táto oblasť v návrhu jasne ošetrená. "Som presvedčený, že tam sú príslušné poistky na to, aby k zneužívaniu nedochádzalo," povedal Borec po rokovaní vlády.

Odporúčame:

Smer a KDH chcú kádrovanie sudcov, varuje Aliancia Fair-playNovela nie je predvolebný ťah

O tom, či sudca spĺňa predpoklady sudcovskej spôsobilosti, ktoré dávajú záruku, že funkciu sudcu bude vykonávať riadne, bude rozhodovať Súdna rada SR. O strate predpokladov sudcovskej spôsobilosti rozhodne disciplinárny senát. Podľa Borecových slov bude musieť súdna rada urobiť rozhodnutie tak, že bude podkladom, aby sa mohol sudca rozhodnúť, čo ďalej, ak by previerkou neprešiel. "V prípade, že bude mať pocit, že to rozhodnutie nie je v súlade s jeho právami, resp. že sa to nezakladá na pravde, bude môcť ísť na ústavný súd, ktorý v pléne nálezom rozhodne," povedal Borec s tým, že rozhodnutie bude verejné.

Borec je rád, že návrh novely ústavy, ktorý obsahuje balík zmien v justícii, sa už posúva cez parlament do finále. "Nikto nemôže povedať v tejto chvíli, že by to niekto robil len ako predvolebný ťah, ale ide o reálnu vec," dodal.


Nie predseda, ale člen

Aj keď sa novelou má oddeliť funkcia predsedu súdnej rady od postu šéfa najvyššieho súdu, tak napokon vo finálnej verzii novely je aj návrh, aby predseda najvyššieho súdu bol automaticky členom, teda nie predsedom rady. Podľa Boreca je návrh výsledkom niekoľkých kôl rokovaní a v tom, že predseda NS SR bude členom rady, nevidí žiadny praktický problém. "Predseda najvyššieho súdu je najvyšší predstaviteľ súdnictva z toho pohľadu, že je volený v súdnej rade, takže má tam svoje miesto – samozrejme, nestáva sa automaticky predsedom súdnej rady," uviedol Borec. Podľa jeho slov v tomto vychádzajú v ústrety širokému politickému spektru.

O návrhu novely ústavy, ktorá okrem justičných zmien zavádza aj zmienku o manželstve ako zväzku muža a ženy z dielne Pavla Pašku (Smer) a Pavla Hrušovského (KDH) by mal parlament začať opäť rokovať vo štvrtok ráno.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety