Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Radúz

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Amnesty International kritizuje dohodu Smeru a KDH o ústave

Autor: SITA, 28. mája 2014 20:07
figel fico Zľava: Premiér SR Robert Fico a predseda KDH Ján Figeľ. Foto: archívne - SITA/AP
BRATISLAVA 28. mája (WEBNOVINY) - Organizácia Amnesty International Slovensko kritizuje dohodu medzi vládnym Smerom-SD a opozičným KDH o novele Ústavy SR. Podľa nich sa zmena základného zákona krajiny riešila bez celospoločenskej diskusie a bez tých, ktorých sa to najviac týka.

"Ľudské práva sa tak stali vyjednávacím predmetom dvoch politických strán, čo môže viesť k zmene ústavy a teda aj k diskriminácii na základe sexuálnej orientácie," hovorí predsedníčka Amnesty International Slovensko Jela Dobošová.

Návrh novely ústavy, o ktorom by mal parlament začať opäť rokovať vo štvrtok, ráta s justičnými zmenami a zavádza zmienku o manželstve ako zväzku muža a ženy.

Predsedníčka Amnesty International Slovensko dodáva, že odmietnutím rovnakého občianskeho uznania vzťahov osôb rovnakého pohlavia sa im zabráni v prístupe k radu ďalších práv, ako je právo na bývanie, sociálne zabezpečenie a iných.

Odporúčame aj:

Obrazom: Pred parlamentom protestovali voči novele Ústavy SR

Aliancia Fair-play má výhrady voči novým volebným zákonom

Výbor novelu ústavy neschválil, Smer nemal dostatok hlasov"Vládna strana by mala obhajovať záväzky Strany európskych socialistov, týkajúce sa inklúzie a rovnakých práv pre všetkých. Namiesto toho iniciuje návrh zmeny ústavného zákona, ktorý zhorší ľudskoprávnu situáciu v krajine a takéto zadefinovanie manželstva nás zaradí k menšine krajín ako Poľsko, Litva, Lotyšsko, Írsko, kde ľudské práva LGBTI ľudí nie sú v tejto oblasti naplnené a chránené," upozorňuje Dobošová.

Amnesty International Slovensko nesúhlasí s postupom vládnej strany o ústavných zmenách, ktorý podľa nej nemožno interpretovať inak, ako "mocenský signál, obeťou ktorého sú LGBTI osoby a rodiny, ale aj ostatné menšiny žijúce v našej krajine".

Organizácia vyzýva Smer-SD na naplnenie Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, Európskej sociálnej charty a ďalších medzinárodných ľudskoprávnych záväzkov a na začiatok diskusie o tom, v akej spoločnosti chceme žiť a aké právne úpravy môžu tomu pomôcť.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy