Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Ružena

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Analytici: Podmienky pre starostov neprejdú ústavným súdom

Autor: SITA, 30. mája 2014 06:29
Obce si volili nových starostov ilustračné foto Foto: SITA/Ivan Fleischer
BRATISLAVA 30. mája (WEBNOVINY) - Vzdelanostný cenzus pri voľbe starostov a primátorov Ústavným súdom SR neprejde. Zhodujú sa na tom analytici Ján Baránek a Miroslav Kusý. Napadnutie návrhu z dielne strany Smer-SD pred ústavným súdom už avizoval poslanec a predseda strany NOVA Daniel Lipšic.

Odporúčame:

Starostovia budú musieť mať aspoň stredoškolské vzdelaniePodľa politológa Miroslava Kusého je návrh kontraproduktívny. "Od maturity nezávisia schopnosti človeka," povedal Kusý. "Je veľa ľudí s maturitou, ktorí sú napriek tomu nekompetentní, preto to nie je smerodajné," dodal. Podľa Kusého je schválený návrh diskriminačný, pretože obmedzuje právo niektorých občanov byť volený. Zároveň by sme podľa neho boli unikátom v rámci Európy, keďže inde takéto obmedzenia nie sú.

Aj analytik Ján Baránek verí, že ústavný súd môže cenzus zrušiť. Napriek tomu chápe dôvody, prečo poslanci návrh schválili. "Starostovia často disponujú značnými finančnými prostriedkami," povedal Baránek.

"V rámci štátnej správy bežne existujú vzdelanostné obmedzenia pri rôznych funkciách, v samospráve sa to však stráca. Vzájomne sa to bije." Návrh je podľa Baránka nedotiahnutý. "Otázka je potom, čo napríklad s parlamentom," povedal s tým, že bude potrebné sledovať aké riešenia budú nasledovať. "Logicky to však chápem a neodsudzujem," dodal.

Pozmeňujúci návrh, aby kandidáti na starostov a primátorov museli pred registráciou preukázať ukončené stredoškolské vzdelanie schválil vo štvrtok parlament. Kandidátov sa má týkať už v nadchádzajúcich jesenných komunálnych voľbách.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Bojíte sa cestovať pre čoraz väčšie riziko teroristických útokov?
Nebojím sa, čo sa má stať, sa stane
Menšie obavy tam sú, ale teroristi ma v mojich cestovateľských snoch nezastavia
Áno, preto radšej dovolenkujeme doma na Slovensku
Do zahraničia necestujem, nemám na to peniaze
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy