Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Frederik, Frederika

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Podnikateľ dlhuje Žiline státisíce eur, tvrdí primátor Choma

Autor: SITA, 29. mája 2014 17:34
zilina Foto: Ilustračné foto - SITA/Ján Grajciarík
ŽILINA 29. mája (WEBNOVINY) – Majetkové spory či snaha o usporiadanie vzťahov medzi žilinskou radnicou a podnikateľom Georgeom Trabelssiem sa vyostrujú.

Odporúčame aj:

Ak Žilina nezíska späť halu Jána Slotu, postaví novú

Žilinský poslanec chcel detektorom lži očistiť svoje meno

Žilina chce späť halu, ktorú Slota predal na poslednú chvíľuMestské zastupiteľstvo prijalo vlani v marci uznesenie o usporiadaní majetkových vzťahov medzi mestom Žilina a spoločnosťami skupiny SIRS podnikateľa Georgea Trabelssieho, primátor Choma a podnikateľ Trabelssie sa však zatiaľ nedokázali dohodnúť na podmienkach veľkej výmeny majetkov.


Dáva prácu viac ako 1500 ľuďom

Naopak, po Chomovom vyhlásení, že Trabelssie sa o svoje majetky v Žiline "vonkoncom nestará, ani nijakým spôsobom neprinášajú mestu zásadný úžitok" sa vzťahy medzi vedením mesta a podnikateľom komplikujú. Trabelssie, ktorý v centre Žiliny postavil obchodné centrum Mirage, spoluvlastní Žilinskú parkovaciu spoločnosť, je majoritným akcionárom v SAD Žilina a ešte pod vedením Jána Slotu odkúpil od mesta športovú halu na Bôriku, reagoval na Chomovo vyhlásenie listom.

V liste sa okrem iného píše: "Moje spoločnosti dávajú len v Žiline prácu viac ako 1500 ľuďom, mzdy platíme načas, kúpili sme viac ako 250 nových autobusov. Sme významným zamestnávateľom. My nie sme podnikateľská skupina, ktorá neuhrádza dane mestu Žilina. V súvislosti s vyjadreniami, že z mojich majetkov nemá mesto nič, si dovoľujem upozorniť, že len na dani z nehnuteľností platím mestu ročne približne 172-tisíc eur," uviedol Trabelssie. Žilinský primátor však reagoval, že Trabelssie dlhuje mestu státisíce eur a nielen ako podnikateľ, ale aj ako súkromná osoba.

Igor Choma Igor Choma Foto: Archívne foto - SITA/Lukáš MacekRadnica nemieni rozpredávať pozemky v centre

"Spoločnosti skupiny SIRS majú podlžnosti voči mestu 50 223 eur na daniach z nehnuteľnosti, ktorých sa už domáhame v exekúcii. Žilinská parkovacia spoločnosť dlhuje mestu 348-tisíc, z toho 120-tisíc eur už žiadame cez súd. A dokonca pán Trabelssie aj ako fyzická osoba nemá zaplatený komunálny odpad za minulý rok. Toľko o vzťahu k mestu," povedal Choma.

Súčasťou veľkej výmeny majetkov medzi mestom a spoločnosťami skupiny SIRS by mala byť športová hala na Bôriku a pozemky okolo nej, rozostavaný športový areál na Karpatskej, parkovací dom a pozemky pod obchodným domom Mirage, pozemky v areáli SAD a okolo ubytovne na Košickej, trolejbusové stĺpy na Májovej a podľa posledného návrhu podnikateľa Trabelssieho, ktorý poslal žilinskému primátorovi začiatkom mája, aj pozemky okolo obchodného domu Tesco.

Žilinskému primátorovi sa však nepáči, že by mesto malo Trabelssiemu predať pozemky okolo obchodného domu Tesco v tesnej blízkosti Hlinkovho námestia. Choma už viackrát deklaroval, že radnica pod jeho vedením nemieni rozpredávať mestské pozemky v centre Žiliny.


Všetko je v rukách poslancov

Podľa neho nie je korektné, aby mesto predávalo ďalšie pozemky majiteľovi obchodného domu Mirage na úkor iných podnikateľov a občanov mesta.

"Pretože ak dnes budeme hovoriť o predaji pozemkov okolo obchodného domu Tesco, možno o mesiac budeme hovoriť o predaji polovice Hlinkovho námestia a potom o predaji Sadu SNP. Ja si myslím, že pozemkov bolo pánovi Trabelssiemu predaných v tomto meste dosť. A keďže sa o ne vonkoncom nestará, ani nijakým spôsobom neprinášajú mestu zásadný úžitok, tak potom je tu naozaj otázka, načo mu predávať ďalšie a ďalšie pozemky," povedal Choma, no zároveň dodal, že akýkoľvek konečný návrh podnikateľa Trabelssieho predloží do mestského zastupiteľstva a rozhodujúce slovo budú mať poslanci.

"Bude na poslancoch mesta, ako sa rozhodnú, či zvolia alebo nezvolia predaj, bude to všetko v rukách poslancov mestského zastupiteľstva," povedal Choma.

Agentúra SITA požiadala o reakciu k dlhom podnikateľa voči mestu aj Georgea Trabelssieho, doposiaľ však odpoveď nedostala.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety