Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Matej

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Minister Borec podpísal vydanie čečenského utečenca do Ruska

Autor: SITA, 2. júna 2014 19:39
tomas borec Tomáš Borec Foto: archívne, SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 2. júna (WEBNOVINY) – Pobyt čečenského utečenca Anzora Č. na Slovensku, ktorý je tu už deviaty rok vo vydávacej väzbe, sa blíži k záveru – minister spravodlivosti Tomáš Borec podpísal súhlas s jeho vydaním do Ruskej federácie.

Ruská strana žiadala jeho vydanie spolu so zadržaným Alim I. pre obvinenia z banditizmu z obdobia čečenskej vojny. Borec podpísal súhlas po zdĺhavých konaniach o opakovaných žiadostiach Anzora Č. o azyl u nás, jeho sťažnostiach proti zamietnutiu žiadostí zo strany slovenských súdov ako aj konaniach o jeho sťažnostiach podaných na náš ústavný súd a Európsky súd pre ľudské práva.

Definitívny súhlas dal po nedávnom verdikte európskeho ľudskoprávneho súdu. "ESĽP zrušil predbežné opatrenie, ktoré zabraňovalo vydaniu pána A.Č. a následne zamietol jeho druhú sťažnosť. Vzhľadom na neexistenciu právnych prekážok vydania minister spravodlivosti podpísal súhlas s vydaním A.Č. do Ruskej federácie," potvrdila pre agentúru SITA hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Alexandra Donevová.


Nevydržala psychika

Anzor Č. po mnohoročných konaniach o jeho žiadostiach napokon napísal ESĽP, že chce byť vydaný do Ruska, takže súd 18. marca tohto roku zrušil predbežné opatrenie. Hana Demeterová z občianskeho združenia Pomoz jednému člověku, ktorá sa prípadu venuje niekoľko rokov, tvrdí, že Anzorovi Č. po predchádzajúcich skúsenostiach nevydržala psychika a preto požiadal o vydanie. Potom svoje rozhodnutie oľutoval a napísal ESĽP ospravedlnenie a že nechce byť vydaný. "Zlé rozhodnutie urobil pod obrovským tlakom nielen zo svojej situácie, z ktorej prestal vidieť východisko a stratil vieru, že mu na Slovensku niekto pomôže, ale tiež z obavy o život svojich príbuzných v Čečensku," uviedla Demeterová v otvorenom liste ministrovi spravodlivosti, ktorým žiadala, aby nepodpísal súhlas s vydaním.

ESĽP totiž následnej sťažnosti Anzora Č. 15. apríla nevyhovel a na vydanie bol potrebný už len súhlas slovenského ministra spravodlivosti. Ten súhlas s vydaním napokon vydal pred pár dňami. "Pri rozhodovaní zobral do úvahy záruky Ruskej federácie, že budú zaručené jeho ľudské práva. Tieto ESĽP vo svojom prvom rozhodnutí o neprijateľnosti sťažnosti pána A.Č. považoval za dostatočné," poznamenala Donevová.


Podozriví z terorizmu

V slovenských médiách sa v roku 2006 písalo o Anzorovi Č. a Alim I. ako o podozrivých z terorizmu. Údajne ich podozrievajú, že v Groznom ešte v roku 2001 spolu so skupinou osôb zabili dvoch pracovníkov ministerstva vnútra. Dvojica Čečencov k nám prišla cez východnú hranicu.

Demeterová uvádza, že keď vypukla čečenská vojna, tak mal Anzor 11 a Ali 17 rokov. Podľa jej slov v čase, keď už tam bol podľa ruského vedenia mier, v roku 2000 bombardovalo ruské letectvo dedinu Katyr-Jurt. Anzor a Ali údajne vyťahovali podľa svedectva dedinčanov deti zo zavalenej škôlky, keď sa jeden bombardér vrátil a črepina bomby Anzorovi zasiahla oko. Alimu údajne zomrel následkom vojnových udalostí otec na infarkt, brata mu zastrelili pred očami. "Bohužiaľ, on aj Anzor vrahov v uniformách videli, čo bolo príčinou ich následného prenasledovania na základe sfalšovaného obvinenia z banditizmu," tvrdí Demeterová.

V oficiálnom zatýkacom rozkaze prokuratúry Čečenskej republiky sa uvádza, že na Anzora Č. vydali zatýkací rozkaz pre trestný čin banditizmu, siahnutia na život pracovníka právnej ochrany, lúpež a krádež zbraní.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety