Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Ambróz

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Minister Borec podpísal vydanie čečenského utečenca do Ruska

Autor: SITA, 2. júna 2014 19:39
tomas borec Tomáš Borec Foto: archívne, SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 2. júna (WEBNOVINY) – Pobyt čečenského utečenca Anzora Č. na Slovensku, ktorý je tu už deviaty rok vo vydávacej väzbe, sa blíži k záveru – minister spravodlivosti Tomáš Borec podpísal súhlas s jeho vydaním do Ruskej federácie.

Ruská strana žiadala jeho vydanie spolu so zadržaným Alim I. pre obvinenia z banditizmu z obdobia čečenskej vojny. Borec podpísal súhlas po zdĺhavých konaniach o opakovaných žiadostiach Anzora Č. o azyl u nás, jeho sťažnostiach proti zamietnutiu žiadostí zo strany slovenských súdov ako aj konaniach o jeho sťažnostiach podaných na náš ústavný súd a Európsky súd pre ľudské práva.

Definitívny súhlas dal po nedávnom verdikte európskeho ľudskoprávneho súdu. "ESĽP zrušil predbežné opatrenie, ktoré zabraňovalo vydaniu pána A.Č. a následne zamietol jeho druhú sťažnosť. Vzhľadom na neexistenciu právnych prekážok vydania minister spravodlivosti podpísal súhlas s vydaním A.Č. do Ruskej federácie," potvrdila pre agentúru SITA hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Alexandra Donevová.


Nevydržala psychika

Anzor Č. po mnohoročných konaniach o jeho žiadostiach napokon napísal ESĽP, že chce byť vydaný do Ruska, takže súd 18. marca tohto roku zrušil predbežné opatrenie. Hana Demeterová z občianskeho združenia Pomoz jednému člověku, ktorá sa prípadu venuje niekoľko rokov, tvrdí, že Anzorovi Č. po predchádzajúcich skúsenostiach nevydržala psychika a preto požiadal o vydanie. Potom svoje rozhodnutie oľutoval a napísal ESĽP ospravedlnenie a že nechce byť vydaný. "Zlé rozhodnutie urobil pod obrovským tlakom nielen zo svojej situácie, z ktorej prestal vidieť východisko a stratil vieru, že mu na Slovensku niekto pomôže, ale tiež z obavy o život svojich príbuzných v Čečensku," uviedla Demeterová v otvorenom liste ministrovi spravodlivosti, ktorým žiadala, aby nepodpísal súhlas s vydaním.

ESĽP totiž následnej sťažnosti Anzora Č. 15. apríla nevyhovel a na vydanie bol potrebný už len súhlas slovenského ministra spravodlivosti. Ten súhlas s vydaním napokon vydal pred pár dňami. "Pri rozhodovaní zobral do úvahy záruky Ruskej federácie, že budú zaručené jeho ľudské práva. Tieto ESĽP vo svojom prvom rozhodnutí o neprijateľnosti sťažnosti pána A.Č. považoval za dostatočné," poznamenala Donevová.


Podozriví z terorizmu

V slovenských médiách sa v roku 2006 písalo o Anzorovi Č. a Alim I. ako o podozrivých z terorizmu. Údajne ich podozrievajú, že v Groznom ešte v roku 2001 spolu so skupinou osôb zabili dvoch pracovníkov ministerstva vnútra. Dvojica Čečencov k nám prišla cez východnú hranicu.

Demeterová uvádza, že keď vypukla čečenská vojna, tak mal Anzor 11 a Ali 17 rokov. Podľa jej slov v čase, keď už tam bol podľa ruského vedenia mier, v roku 2000 bombardovalo ruské letectvo dedinu Katyr-Jurt. Anzor a Ali údajne vyťahovali podľa svedectva dedinčanov deti zo zavalenej škôlky, keď sa jeden bombardér vrátil a črepina bomby Anzorovi zasiahla oko. Alimu údajne zomrel následkom vojnových udalostí otec na infarkt, brata mu zastrelili pred očami. "Bohužiaľ, on aj Anzor vrahov v uniformách videli, čo bolo príčinou ich následného prenasledovania na základe sfalšovaného obvinenia z banditizmu," tvrdí Demeterová.

V oficiálnom zatýkacom rozkaze prokuratúry Čečenskej republiky sa uvádza, že na Anzora Č. vydali zatýkací rozkaz pre trestný čin banditizmu, siahnutia na život pracovníka právnej ochrany, lúpež a krádež zbraní.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy