Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Etela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Cez víkend Slováci nazrú do neprístupných parkov a záhrad

Autor: SITA, 6. júna 2014 06:58
slnko, leto, strom, park Foto: ilustračné, Shutterstock

BRATISLAVA 6. júna (WEBNOVINY) – Viaceré parky a záhrady na celom Slovensku počas najbližšieho víkendu otvoria svoje brány verejnosti. Od 6. do 8. júna sa totiž bude konať už šiesty ročník dobrovoľníckeho podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad. V Bratislave sa doň zapojí rekordných 24 lokalít.

Okrem verejne prístupných parkov si budú môcť ľudia pozrieť i Prepoštskú záhradu na Kapitulskej, ktorá bežne pre ľudí otvorená nie je. Nazrieť tiež budú môcť do komunitnej záhrady v Rači či na susedský dvor v Starom Meste. O podujatí na tlačovej konferencii informovala riaditeľka neziskovej organizácie Národný Trust Michaela Kubíková.

Odporúčame:

Víkend na Slovensku bude horúci, pozrite si zaujímavé akcie

Atómku v Mochovciach otvoria verejnosti, bude sa aj tancovať

V Bratislave sa bude pochodovať proti rakovine prsníka

Úrad vlády otvorí verejnosti dvere, odhalí aj tajné zákutia

Leto je tu, na nábreží Dunaja otvorili mestskú pláž
Návštevníci môžu zasadiť vlastný kvet

Medzivojnovú záhradnú architektúru si môžu prísť návštevníci pozrieť cez víkend do Kochovej záhrady v Starom Meste. Záhrada je už dlhodobo neudržiavaná a zarastená, organizátori preto uvítajú pomoc dobrovoľníkov pri jej upratovaní. Dobrovoľníci v sobotu môžu pomôcť aj v Prüger - Wallnerovej záhrade v Horskom parku. V nedeľu si tu budú môcť vyskúšať kroket či pozrieť výstavu študentských návrhov budúceho stvárnenia tejto záhrady, ktoré pripravili študenti Fakulty architektúry STU v Bratislave.

Medzi otvorené parky a záhrady sa tento rok zaradilo aj bratislavské Námestie slobody. Skrášliť námestie budú môcť návštevníci zasadením vlastného kvetu. O najväčšej bratislavskej fontáne Družba, ktorá je dnes nefunkčná, ľuďom porozpráva jej autor, akademický sochár Juraj Hovorka.

Obyvatelia i návštevníci mesta budú cez víkend môcť nazrieť aj do bežne neprístupných záhrad. Pozrieť sa napríklad môžu do Prepoštskej záhrady na Kapitulskej ulici. Záhrada, ktorá patrí cirkvi, je bežne zatvorená, v nedeľu do nej však budú môcť ľudia nazrieť. Nájdu v nej napríklad mramorové súsošie sv. Alžbety Uhorskej od sochára Alojza Rigeleho, ktorý ho v roku 1907 vytesal priamo v záhrade. "Je to vlastne jedna z najstarších záhradných úprav na území Bratislavy, záhrada tu bola už počas éry Mateja Korvína," priblížila Kubíková.


Staromešťania si nechajú nazrieť do dvora

Okrem parkov či historických záhrad sa budú môcť ľudia pozrieť aj do komunitných záhrad. Jednou z nich je Krasňanský zelovoc v Rači. Do svojho dvora za Povrazníckou ulicou nechajú ľudí nazrieť aj tu bývajúci Staromešťania. Susedia pozývajú návštevníkov na limonádu a koláč či na posedenie s knihou, ktorú si budú môcť požičať v malej knižnici na stračej nôžke s názvom "Ďakujem, sused".

Víkend otvorených parkov a záhrad na Slovensku organizuje nezisková organizácia Národný Trust. "Cieľom podujatia je atraktívnym a netradičným spôsobom upriamiť pozornosť verejnosti na hodnoty parkov a záhrad," vysvetlila riaditeľka Národného Trustu Kubíková.

Do podujatia sa okrem bratislavských záhrad zapájajú aj zelené lokality z iných kútov Slovenska. Ľudia sa môžu ísť cez víkend pozrieť napríklad do parku pri barokovom kaštieli vo Veľkom Bieli, do Modranských záhrad či do Európskeho mestského parku v Piešťanoch. Na návštevu pozývajú organizátori aj do historického parku v Hornej Krupej, do záhrady Zemplínskeho múzea i na mnoho iných miest na Slovensku. Viac informácií je na www.vikendotvorenychzahrad.sk.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety