Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Petrana, Petronela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Poradíme vám, čo treba spraviť pred cestou na dovolenku

Autor: SITA, 7. júna 2014 06:52
leto teplo more dovolenka Foto: weheartit.com
BRATISLAVA 7. júna (WEBNOVINY) - Pred cestou do zahraničia je dobré zaregistrovať sa na internetovej stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Informoval o tom na tlačovej konferencii v Bratislave riaditeľ konzulárneho odboru ministerstva Vladimír Jakabčin s tým, že to v prípade výnimočných situácií zjednoduší ministerstvu a zastupiteľským úradom schopnosť pomôcť našim občanom. Výzva sa týka predovšetkým občanov, ktorí v cudzine cestujú "na vlastnú päsť" bez využitia cestovných kancelárií. V priebehu minulého roka sa podľa Jakabčina pred cestou do zahraničia zaregistrovalo skoro 17-tisíc našich občanov.


Pozor aj na odporúčania a platnosť pasu

Slovenská republika má v zahraničí 54 zastupiteľských úradov a ďalších 188 honorárnych konzulátov, ktoré sú pripravené v prípade potreby pomôcť našim občanom. Ak sa v danej krajine nenachádzajú, Slováci majú pravo obrátiť sa na zastupiteľské úrady členských štátov Európskej únie. "Tie sú povinné poskytnúť pomoc v plnom rozsahu, akú by poskytli vlastným občanom," povedal Jakabčin.

Zástupcovia ministerstva zároveň vyzvali občanov, aby sledovali odporúčania ministerstva pre cestovanie do rôznych krajín. Ak ministerstvo vydá varovanie pred cestou do nejakého štátu alebo pokyn opustiť nejaký štát, občania by to mali rešpektovať. "V opačnom prípade nie je často možné efektívne pomôcť, keď je to potrebné," upozornil Jakabčin. Momentálne napríklad ministerstvo vyzýva občanov, aby zvážili nevyhnutnosť cestovať na juh a východ Ukrajiny ako aj na polostrov Krym.

Cestovatelia by si tiež mali strážiť platnosť svojich cestovných pasov. "Niektoré štáty vyžadujú jeho platnosť tri, päť alebo šesť mesiacov po príchode na ich územie," povedal Jakabčin.

Podľa neho sa môže napríklad stať, že jednotlivec je v zahraničí neplánovane hospitalizovaný a po prepustení zistí, že mu už neplatí pas. Pripomenul tiež, že každé dieťa musí mať svoj vlastný cestovný doklad.


Netreba zabúdať na poistenie

Pri ceste do zahraničia netreba zabúdať ani na poistenie. To síce podľa Jakabčina niečo stojí, v prípade nepredvídaných udalostí, ako je krádež alebo úraz, sa však suma mnohonásobne vráti.

Medzi najpopulárnejšie destinácie Slovákov patria podľa ministerstva naďalej Chorvátsko, Grécko, Bulharsko či Egypt. V Chorvátsku bude od 1. júla do 31. augusta fungovať dočasný konzulát v meste Zadar.

Ministerstvo tiež pre cestovateľov zriadilo mobilnú aplikáciu Svetobežka, v ktorej sú kontakty na naše zastupiteľské úrady v zahraničí a záujemcovia si ju môžu stiahnuť do telefónov alebo tabletov. Zatiaľ ju podľa ministerstva využilo 8765 ľudí. Aplikáciu, registračné formuláre ako aj odporúčania o cestovaní do rôznych štátov nájdu záujemcovia na stránke ministerstva www.mzv.sk

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom Európskej komisie, aby štáty platili pokutu 250-tisíc eur za neprijatého utečenca?
Myslím si, že Slovensko by malo pomôcť a prijať utečencov. Žiadna pokuta nám tak hroziť nebude
Je to neetické, ako môžu hodnotu človeka vyčísliť peniazmi
Nesúhlasím s prijatím utečencov a ani s pokutami, je to čisté vydieranie
Štáty EÚ nevedia, ako riešiť migračnú krízu a tento návrh to len dokazuje
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy