Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Kristína

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Ľudia zo štátnych firiem budú naďalej dostávať zlaté padáky

Autor: SITA, 6. júna 2014 12:41
peniaze, korupcia ilustračné foto Foto: Shutterstock
BRATISLAVA 6. júna (WEBNOVINY) - Zlaté padáky v štátnych firmách zostanú. Vládny Smer-SD v piatok zamietol zákon o výbere a odmeňovaní zástupcov štátu v orgánoch spoločností s majetkovou účasťou štátu, v ktorom poslanci za OĽaNO Miroslav Kadúc, Igor Hraško a Ján Mičovský navrhovali zakázať odstupné alebo mimoriadne odmeny pri skončení funkcie pre manažérov v štátnych firmách.

Zástupcom štátu návrh zakazoval kumulatívne poberanie odmien za výkon viacerých funkcií. Vychádzal z pravidla "jedenkrát a dosť", odmenu by umožnil poberať len za funkciu, ktorú zástupca štátu začal vykonávať ako prvú.


Transparentný výber ľudí do firiem kontrolovaných štátom

Manažéri by teda mohli naďalej pôsobiť vo viacerých štátnych spoločnostiach, všetky ďalšie funkcie by ale museli vykonávať zadarmo. Za absencie na zasadnutiach orgánov spoločností navrhovali Kadúc, Hraško a Mičovský udeľovať zástupcom štátu sankcie.

Do funkcií vo firmách kontrolovaných štátom by sa podľa opozičného návrhu zákona mali vyberať ľudia výhradne transparentným výberovým procesom. "Dôležitým prvkom výberového procesu je možnosť neustálej kontroly zo strany verejnosti - zverejnenie výzvy na prihlásenie sa do výberu, zverejnenie prihlášky a dokladov kandidáta, verejné vypočutie prihlásených kandidátov, zverejnenie konečného návrhu na voľbu," uvádzalo sa v návrhu poslancov.


Zákon na princípe motivácie

Zástupcovia štátu by mali byť podľa návrhu poslancov odmeňovaní podľa zásad legality, hospodárnosti, efektívnosti, účelnosti a transparentnosti. Odmeny by mali sčasti odzrkadľovať ekonomickú kondíciu spoločnosti.

"Zákon je teda postavený hlavne na princípe motivácie - ak bude spoločnosť dosahovať dobré ekonomické čísla, t. j. zisk, vysoký ročný obrat, bude z toho profitovať nielen štát, ale aj zástupcovia štátu - predstavitelia spoločností s majetkovou účasťou štátu," uzatvorili obyčajní.

Návrhom sa parlament zaoberal aj na marcovej schôdzi, obyčajní ho pred hlasovaním stiahli. "Neviem prečo, ale tento návrh nenašiel podporu," povedal Kadúc pred tým, ako novelu z rokovania stiahol. Parlament ho však v piatok definitívne zamietol.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety