Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Drahomíra, Mário

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Kresťania slávia sviatok Zoslania Ducha Svätého

Autor: SITA, 8. júna 2014 10:11
papez frantisek holubica Holubica je symbolom Ducha Svätého. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 8. júna (WEBNOVINY) - Kresťania v nedeľu slávia sviatok Zoslania Ducha Svätého. Pre svätodušné sviatky sa používajú aj názvy Letnice, Turíce či na východe Rusadlá. V gréčtine sa nazývajú Pentecoste (pretože Duch Svätý bol zoslaný z nebies na päťdesiaty deň po zmŕtvychvstaní Ježiša Krista).

Svätodušné sviatky majú svojou zvesťou rovnakú dôležitosť pre spásu človeka ako sviatky narodenia, ukrižovania, smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Tieto cirkevné slávnosti nám približujú udalosť, ktorou vrcholí spasiteľné dielo Ježiša Krista, počnúc jeho narodením, cez smrť a zmŕtvychvstanie, až po jeho návrat do neba a zaujatie miesta po pravici Boha Otca. Odtiaľ, plnosťou svojej moci na nebi aj na Zemi, Ježiš zosiela na apoštolov Ducha Svätého, aby ich usmernil, ako majú svedectvo o Spasiteľovi sveta Ježišovi Kristovi šíriť všetkým národom, ako majú zvestovať, že on, Ježiš, prišiel obnoviť svet. "A ten, ktorý sedel na tróne, povedal: Ajhľa, všetko tvorím nové." (Zj 21, 5). A odvtedy Duch Svätý skrze slovo Božie pôsobí stále.

Bola to svetodejinná udalosť, lebo vtedy v Jeruzaleme pod pôsobením Ducha Svätého prijalo vieru v Ježiša Krista približne tritisíc ľudí. Ani tu nechýbali znamenia o prítomnosti Ducha Svätého (prudký vietor, zvuk z neba a ohnivé jazyky na hlavách apoštolov: Sk 2, 1 – 3). Tu sa začali písať i dejiny kresťanskej (Kristovej) cirkvi, nakoľko došlo k veľkému zvratu. V Skutkoch apoštolov sa opisuje, ako sa v deň Letníc (vo sviatok, na ktorý sa do Jeruzalema schádzalo mnoho Židov z okolitých krajín) stal div, ktorý spôsobil Duch Svätý: kázni apoštola Petra o Spasiteľovi Ježišovi Kristovi rozumeli aj všetci cudzinci. Zjednotili sa skrze vieru v Ježiša Krista, prijali Ducha Svätého a dali sa pokrstiť. Sviatok Svätej Trojice na ďalšiu nedeľu uzatvorí svätodušný kruh, a tým aj slávnostnú časť cirkevného roka.

Veriaci sa nemajú báť vydávať svedectvo o Ježišovi

Evanjelickí biskupi dnes vyzvali veriacich, aby svedectvo života neabsentovalo v rodinách, v cirkvi i spoločnosti. Ako napísali v pastierskom liste Zboru biskupov Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku, ktoré sa číta v nedeľu na službách Božích v evanjelických chrámoch, veriaci sa nemajú báť vydávať svedectvo o Ježišovi v dnešnej dobe. "Dajme príležitosť našim deťom, vnúčatám, kolegom v práci i ďalším spoluobčanom učiť sa Krista milovať a nasledovať," napísali biskupi v liste na sviatok Zoslania Ducha Svätého.

Posolstvo, ktoré sprítomňujú svätodušné sviatky podľa biskupov učí, že vznik cirkvi aj dianie v nej nie sú dielom človeka, ale dielom Ducha Svätého. "To nám dáva jasne najavo, že nie my spasíme svet, ale Pán Ježiš Kristus. My iba z Božej milosti ohlasujeme, kde je žriedlo spásy. To nech nás chráni pred duchovnou pýchou," napísali s tým, že varujú ľudí, ktorí sa cítia byť "spasiteľmi sveta" a niet v nich pokory. Zároveň vyzvali k preukazovaniu lásky a úcty k cirkvi, lebo je Božím dielom, napriek niektorým zlyhaniam ľudí v nej.

Letnice nie sú podľa biskupov náhodným dianím, ale Božím plánom, ktorý sa plní napriek zdanlivo nevhodnej dobe a podmienkam. Upozornili, že Duch Svätý pôsobí tam, kde nachádza poslušnosť Pánovmu slovu. "Ježišovi učeníci po jeho vstúpení poslúchli Pánov príkaz, aby neodchádzali z Jeruzalema, ale aby očakávali zasľúbenie Otcovo. Ich spoločenstvo na Letnice nebolo náhodné, bolo dôsledkom tejto poslušnosti," pripomenuli.Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety