Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Marína

Počasie na dnes:

Zdielať na:

KDH nepripúšťa diskusiu o autonómii maďarskej menšiny u nás

Autor: SITA, 9. júna 2014 07:55
maďari Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 9. júna (WEBNOVINY) – Pre Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) je podľa poslanca NR SR Pavla Abrhana diskusia o územnej autonómii neprípustná. Ako povedal pre agentúru SITA, na Slovensku totiž neexistuje etnicky čisté územie. "Niet takého územia, kde by žila len národnostná menšina. Ak by aj niekto takúto diskusiu otváral, len by sa pomer otočil. Teda občania slovenskej národnosti by boli v menšine. Takúto diskusiu nepripúšťame," povedal.

Podľa Abrhana pri predkladaní návrhov, ktoré sa týkajú školskej a kultúrnej autonómie, je zásadný rozdiel medzi návrhmi SMK a strany Most-Híd. "SMK rokuje o týchto požiadavkách s Viktorom Orbánom (premiér Maďarska, pozn. SITA). Most-Híd, čo si vážim, rokuje so slovenskými stranami. Ak je niekto schopný niečo presadiť pre národnostné menšiny, na Slovensku sa to dá len v náročnom a trpezlivom rokovaní so slovenskými stranami," zdôraznil Abrhan s tým, že nie je možné takéto požiadavky presadiť s Orbánom alebo maďarskou politickou reprezentáciou. "My sme ochotní diskutovať o určitej samospráve v tejto oblastiach, ale termínu autonómia by som sa vyhýbal," dodal.

SMK má pripravený plán autonómie a predstavila ho už aj maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi počas jeho májovej návštevy na Slovensku. Informáciu priniesol portál bumm.sk a potvrdil ju aj člen predsedníctva SMK a novozvolený europoslanec Pál Csáky, napísal denník Sme. Plán autonómie predstaví strana počas letného tábora, ktorý organizuje mládežnícka organizácia SMK Via Nova.

Odporúčame:

Orbán vyvoláva rečami obraz 19. storočia, myslí si Ján Figeľ

Orbán určil priority, chce autonómiu pre Maďarov v EurópePridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy