Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Viktor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Slovenskí vojaci budú cvičiť obranu spoločne s českými

Autor: SITA, 10. júna 2014 06:32
vojaci, vojak, armáda Foto: SITA/Lukáš Macek
BRATISLAVA 10. júna (WEBNOVINY) – Vo vojenských výcvikových priestoroch na Lešti a v Kamenici nad Cirochou bude na jeseň cvičiť 1300 slovenských a českých vojakov. V zostave mechanizovanej brigády si precvičia plnenie úloh podľa článku 5 Washingtonskej zmluvy, ktorý hovorí o kolektívnej ochrane členských krajín NATO.

Odporúčame:

Ozbrojené sily po Slovensku presúvajú vojenskú techniku
Vojny nepoznajú hranice

Na spoločnom cvičení, ktoré dostalo pracovný názov "Ground Pepper 2014", sa dohodol slovenský minister obrany Martin Glváč s českým kolegom Martinom Stropnickým počas aprílového spoločného rokovania vlád SR a ČR v Skalici. "Takéto cvičenie je pre vojakov výbornou príležitosťou ako si vzájomne precvičiť zladenie svojich spôsobilostí. Armády musia vedieť spolupracovať, pretože ozbrojené konflikty nepoznajú hranice," uviedol minister obrany SR Glváč.

Podľa jeho slov by boli radi, keby sa toto cvičenie podarilo rozšíriť ešte aj o účasť krajín V4 a možno aj ostatných aliančných partnerov. "Určite všetkých na cvičenie pozveme," dodal Glváč a pripomenul, že Visegrádska štvorka by mala od budúceho roka cvičiť pravidelne každý rok. "Je to jedna z úloh, ktorú sme dostali od predsedov vlád," pripomenul.


Útok proti jednému je proti všetkým

Cieľom cvičenia je zladiť a preveriť medzinárodné jednotky pri plánovaní a vedení operácie v rámci kolektívnej obrany, do ktorej by sa jednotky zapojili na základe spomínaného článku 5 Washingtonskej zmluvy. Ten hovorí, že ozbrojený útok proti jednej alebo viacerým členským krajinám, ktoré k zmluve o NATO pristúpili, sa bude považovať za útok proti všetkým. To znamená, že by sa museli zmobilizovať a zasiahnuť v prípade napadnutia iného členského štátu Severoatlantickej aliancie.

Do cvičenia sa zo slovenskej strany zapoja pozemné a vzdušné sily, ako aj sily výcviku a podpory a 5. pluk špeciálneho určenia zo Žiliny. Využijú pri tom leteckú techniku a približne 70 kusov kolesovej a 40 kusov pásovej techniky. Príslušníci Ozbrojených síl SR a Armády Českej republiky si spoločne precvičia napríklad vedenie operácie v zastavanom priestore, presuny počas vedenia bojovej operácie, kontakt s protivníkom a ochranu vlastných síl, ale aj infiltráciu a exfiltráciu jednotiek špeciálneho určenia. Cvičenie by sa malo uskutočniť v koordinácii s medzinárodným cvičením vzdušných síl MACE XVI a stať sa aliančným cvičením.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety