Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Roman, Romana

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Igorovi Matovičovi hrozí strata poslaneckého mandátu

Autor: SITA, 8. júna 2014 20:36
Igor Matovič Líder Obyčajných ľudí Igor Matovič na archívnej fotografii. Foto: SITA/Diana Černáková
BRATISLAVA 8. júna (WEBNOVINY) – Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií zatiaľ nezačal konanie voči lídrovi OĽaNO Igorovi Matovičovi za prípadné porušenie zákona, keď v predvolebnej prezidentskej kampani dohadoval za firmu svojej manželky záležitosti okolo faktúr s vtedajším prezidentským kandidátom Radoslavom Procházkom.


Vyhrážky členom volebného tímu

Podľa nezaradeného poslanca Andreja Hrnčiara, ktorý s Procházkom zakladá stranu Sieť, Matovič konal v rozpore so zákonom a možno by mal prísť aj o poslanecký mandát.

"Dojednával zľavy, fakturácie a urgoval fakturácie ako ústavný činiteľ, čo je v rozpore so zákonom. Čudujem sa, že sa tým ešte nezaoberá ústavnoprávny výbor, pretože tu je otázka, či by nemal poslancovi, ktorý koná priamo za firmu, zaniknúť aj mandát. On konal za firmu a telefonicky sa vyhrážal členom volebného tímu," vysvetlil Hrnčiar.

Predseda výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Viliam Novotný (SDKÚ-DS) veľmi pozorne sleduje celú kauzu aj Matovičove výroky, ktoré podľa neho naozaj niekedy vyzerajú tak, akoby sa vyjadroval skôr ako konateľ spoločnosti a nie ako človek, ktorý previedol túto spoločnosť na svoju manželku.

Odporúčame aj:

Matovič bol na detektore lži, Procházka test odmietol

Radoslav Procházka nazval Igora Matoviča psychopatom

Matovič s daňami podvádzal tak ako Procházka, tvrdí Danko"Musím povedať, že som skontroloval oznámenia o majetkových pomeroch a príjmoch verejných funkcionárov, pán Matovič sa vzdal do 30 dní pozície konateľa a riadiacich pozícií v súkromnej firme a opakovane v jeho majetkových priznaniach je uvedené, že 100 percent firmy je na jeho manželke," konštatoval Novotný. Keďže výbor koná len na základe "písomnosti", Matovič formálne v zmysle zákona o ochrane verejného záujmu všetko dodržal
.

Výbor konanie zatiaľ nezačal

Výbor podľa Novotného môže začať konanie z vlastnej iniciatívy, alebo môže prísť podnet zvonku. "Ak má niekto takéto vedomosti, nech dá takýto podnet výboru pre nezlučiteľnosť funkcií. Za výbor z pozície predsedu hovorím, že pozorne sledujeme tieto vyjadrenia. Zatiaľ nie som rozhodnutý začať konanie, respektíve dať návrh na začatie konania pre tieto výroky," dodal Novotný.

Zákon podľa neho určuje poslancovi národnej rady, aby si do 30 dní od nástupu do funkcie usporiadal veci tak, aby nebol v predstavenstve, dozornej rade alebo konateľom súkromnej firmy, to Matovič urobil. Predseda výboru pripomína, že zatiaľ ide len o mediálne výroky. "Treba k tomu aj nejaký dôkaz, čiže ak príde nejaký podnet na začatie konania, ideálne by bolo, keby to niekto vedel niečím doložiť, lebo zatiaľ je to v rovine, že niekto o niekom niečo tvrdí," vraví Novotný.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety