Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Dalibor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Poslanec OĽaNO žiada Gašparoviča, aby vrátil novelu ústavy

Autor: SITA, 10. júna 2014 13:16
ivan gasparovic Končiaci slovenský prezident Ivan Gašparovič (archívne foto). Foto: SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 10. júna (WEBNOVINY) – Poslanec NR SR Miroslav Kadúc (OĽaNO) požiadal prezidenta SR Ivana Gašparoviča, aby vrátil novelu ústavy na opakované prerokovanie do parlamentu. Problematickou časťou je podľa neho hlavne celoplošné preverovanie sudcov Národným bezpečnostným úradom v spolupráci so Slovenskou informačnou službou.

REAKCIE POLITIKOV, LGBTI OSÔB a BISKUPOV sa dočítate v TÝCHTO ČLÁNKOCH
--->>>
Novela ústavy je podľa LGBTI odporný kšeft, biskupi ďakujú

KDH a Smer si podľa SaS zmenou ústavy sľúbili lásku
Novela postaví sudcov do roly škodcu

Podľa poslanca za OĽaNO je zrejmé, že dôvera v súdnictvo závisí od kvality jeho rozhodnutí a rýchlosti, s ktorou sa spravodlivosť k ľuďom dostáva, rovnako tak to, že tieto dve veličiny sú závislé od kvality personálneho obsadenia súdov.

"Potiaľto je teda požiadavka na morálne, osobnostne i odborne kvalitných sudcov namieste. Vo vzťahu k tejto regulácii však ostal veľmi nešťastne vyriešený problém, ako nekvalitný personálny substrát justície identifikovať a prípadne zo systému odstrániť. Uvedená ústavná zmena stavia každého sudcu do pozície potenciálneho škodcu. Strach, previerky a perzekúcie v demokratickom a právnom štáte jednoducho nemôžu mať miesto, pričom to platí o to viac, ak ich má robiť orgán, ktorý je súčasťou moci výkonnej – NBÚ v spolupráci s SIS," povedal pre agentúru SITA Kadúc.


Sudcovia pod tlakom

Podľa Kadúca zodpovední a slušní sudcovia a sudkyne pod tlakom NBÚ a SIS nedokážu nezávisle a nestranne plniť svoje poslanie. "Teda rez, ktorý sa touto ústavnou zmenou mal urobiť, nebol nevyhnutne potrebným rezom chirurga, ale sekaním mäsiara, ktorý môže zatínať od oka a úplne nepresne," vyhlásil Kadúc.

V novele ústavy poslanci minulý týždeň schválili plošné preverovanie sudcovskej spôsobilosti pre všetkých sudcov. Viac o ústavnej zmene sa dočítate V TOMTO ČLÁNKU.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety