Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Barbara, Barbora

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Po horúčavách prišla pohroma, búrka s vetrom ničili Košice

Autor: SITA, 11. júna 2014 06:32, aktualizované: 11. júna 2014 12:48
auto Foto: ilustračné, SITA/Viktor Zamborský
PREŠOV/KOŠICE 11. júna (WEBNOVINY) – Košičania zažili po horúcom dni prudkú búrku so silným nárazovým vetrom, čo spôsobilo v meste a jeho okolí veľké škody. Vietor strhával strechy, váľal stromy aj s koreňmi, niektoré cesty boli neprejazdné.

Prvé hlásenie mali hasiči pol hodiny po osemnástej. V smere na Jahodnú vietor polámal stromy a cesta tu bola niekoľko hodín neprejazdná.

Odporúčame:

SHMÚ varuje v stredu pred extrémnym teplom výstrahou druhého stupňa

Horúčavy trápia aj domácich miláčikov, vieme, ako im pomôcť

Obrazom: Bratislavu v horúčavách schladí cisterna s vodou

Horúce dni vplývajú na zdravie, skolabovali stovky SlovákovVietor strhával strechy

Na košickom letisku vietor zobral celú strechu zo súkromného hangára, jeho majiteľ však v ňom nemal zaparkované svoje lietadlo. Prevádzka na letisku nebola prerušená.

Silný vietor strhol aj plechovú strechu na základnej škole na Gemerskej ulici, kde na vrchnom poschodí dážď premočil triedy a chodbu. Hasiči tu pomáhali provizórne prekryť strechu školy. Ďalšie strechy zničil vietor na Podnikateľskej ulici a v Šebastovciach.

Ako informoval agentúru SITA operačný dôstojník Miroslav Betuš z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach, popadané stromy narobili nemalé škody aj v areáli Východoslovenského onkologického ústavu na Rastislavovej ulici v časti Košice Juh.


Leteli aj nábytky z letných terás

Práve južná časť Košíic bola najviac zasiahnutá živelnou pohromou. Stromy popadali aj na autá a to nielen v Košiciach, ale aj v Moldave.

Posledné volanie o pomoc zaznamenali hasiči krátko pred 22:00, kedy volajúci žiadali ich asistenciu na Bulharskej a Borodáčovej ulici.

Všetky posádky sú od večera v teréne, kde odstraňujú škody. Nárazový vietor postrhával aj reklamné tabule, dopravné značky a nábytok z letných terás. Pováľané stromy zahatali aj prejazd záchranárskym vozidlám. Podľa operačného dôstojníka, k zraneniam osôb nedošlo. Búrka s vetrom trvala iba krátko, no narobila veľké škody.

Video: Búrka v Košiciach


Mesto mapuje škody po večernej búrke

Magistrát mesta Košice mapuje škody, ktoré živel v Košiciach napáchal. Popadané stromy a konáre už neblokujú žiadne cesty ani chodníky. Priame škody na majetku mesta sú zatiaľ evidentné na budove Základnej školy na Gemerskej ulici, kde vietor strhol časť strechy. Agentúru SITA o tom informovala Linda Šnajdárová z komunikačného referátu košického magistrátu.

Zamočené triedy upratovali aj rodičia

Napriek zdevastovanej streche sa v stredu v škole na Gemerskej ulici riadne vyučovalo. Riaditeľ školy Vladimír Šamaj uviedol, že ešte vo večerných hodinách poškodenú strechu provizórne prekryli.

Zamočené triedy a chodby na vrchnom poschodí po búrke personál školy spolu s niektorými rodičmi dali do takého stavu, že sa mohli v nich žiaci učiť. Vietor strhol plech zo strechy asi na ploche 500 metrov štvorcových, poškodené sú tiež bleskozvody a odkvapové rúry. Plech odletel do školskej záhrady, kde posekal stromy. Výšku škody však riaditeľ nevedel odhadnúť.

Nárazový vietor narobil problémy aj v objekte Východoslovenského onkologického ústavu na Rastislavovej ulici. Generálna riaditeľka ústavu Nataša Džunková informovala, že v ich areáli vietor vyvrátil osem smrekov, jeden strom spadol na osvetlenie a na cestu. Hasiči ho hneď po udalosti odstránili. "Prevádzka je bez obmedzenia a škoda sa rieši ako poistná udalosť," uviedla. Džunková.

Majetkové škody v Košiciach aj v okolí mesta majú hlavne súkromné osoby, ktorým vietor na viacerých miestach poškodil strechy a na letisku zničil jeden prázdny hangár.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Mal by minister M. Lajčák odstúpiť pre obvinenia, že kultúrne podujatia spojené s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ boli predražené?
Určite nie, je to človek na správnom mieste a neverím, že na ministerstve porušili zákon
Mal by priznať pochybenie a odstúpiť z funkcie
Všetko sa šije 'horúcou ihlou', nech to najprv vyšetria a potom nech sa rozhodne o jeho osude
Kauza sa pekne zametie pod koberec a bude všetko v poriadku
Už stačilo káuz! Mala by odstúpiť celá vláda
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy