Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Lívia

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Gašparovič tesne pred odchodom z funkcie udelil milosť

Autor: SITA, 12. júna 2014 13:30, aktualizované: 12. júna 2014 15:02
gasparovic Prezident SR Ivan Gašparovič. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 12. júna (WEBNOVINY) – Dosluhujúci prezident Ivan Gašparovič krátko pred odchodom do dôchodku využil svoju ústavnú právomoc udeliť milosť. Mužovi, ktorý spáchal prečin v doprave, odpustil zvyšok trestu zákazu šoférovania. Hlava štátu odsúdeného omilostila 30. mája, informuje o tom prezidentova oficiálna stránka.

Muž si z uloženého trestu vykonal takmer polovicu. "Porušenie zákona nedbanlivosti spôsobil tým, že pri vedení motorového vozidla, napriek nízkej rýchlosti, spôsobil zrážku s chodkyňou, ktorej okamžite privolal záchrannú službu a poskytol jej prvú pomoc. Podľa konštatovania súdu mala poškodená na skutku čiastočnú spoluvinu," uvádza webstránka prezidenta.

Pred dopravnou nehodou viedol muž bezúhonný život a nebol súdne trestaný, skutok oľutoval a k celej veci zaujal sebakritický postoj. Udelenie milosti odporučil aj minister spravodlivosti Tomáš Borec. Ivan Gašparovič sa s jeho názorom stotožnil a trest odpustil s účinkom zahladenia odsúdenia.

Odporúčame:

Gašparovič vymenoval sudcov, poradil im zachovať si česť

Andrej Kiska chce s prokurátorom hovoriť aj o kauze emisie

Prezident v parlamente nešetril kritikou, rýpol aj do médií

Gašparovič ma neraz poslal do čerta, spomína Robert FicoNapriek tomu, že prezident dostáva stovky žiadostí o milosť, každoročne ich udelí len zopár. Minulý rok dostal 353 žiadostí, udelil však len jednu milosť. Od januára tohto roku dostal 150 žiadostí, milosť zatiaľ udelil dvakrát.

Amnestia prezidenta, často zamieňaná s milosťou, sa udeľuje plošne na presne určené trestné činy. Prezident Gašparovič sa ju rozhodol udeliť zatiaľ dvakrát, a to pri príležitosti prvého zvolenia do úradu prezidenta 18. júna 2004 a pri príležitosti 20. výročia vzniku Slovenskej republiky 1. januára 2013.

Ivan Gašparovič vo funkcii prezidenta končí 15. júna, keď ho na tomto poste vystrieda Andrej Kiska.


Hovorca Trubač bude robiť o pár hodín dlhšie ako Gašparovič

Hovorca prezidenta Ivana Gašparoviča Marek Trubač zostane v službách štátu len o pár hodín dlhšie, ako jeho šéf. Hlava štátu končí v nedeľu 15. júna napoludnie, keď túto funkciu prevezme Andrej Kiska.

"Ja končím 15. júna o polnoci – rozhodol som sa odísť zo štátnej služby. Uvidím, čo budem robiť ďalej," povedal Trubač pre agentúru SITA. "Službu" štátu opúšťa po desiatich rokoch, na chvíľu si chce slúžiť "sám sebe". Rozhodnutie, čo bude robiť ďalej, urobí až po tomto čase, zatiaľ o tom hovoriť nechce. "Nepoviem, pretože to ešte neviem," dodal Trubač.Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety