Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Radúz

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Ochrana životného prostredia školákom nie je cudzia

Autor: WBN/PR, 12. júna 2014 16:09
Foto: Ilustračná fotografia

BRATISLAVA 12. júna (WBN/PR) - Na základných školách sa ešte stále zbiera papier, sadia stromy a environmentálna tematika sa dostáva i do hodín výtvarnej výchovy. Viac než 275 tisíc kilogramov zberového papiera sa podarilo vyzbierať 30 školám, ktoré sa zapojili do projektu Úsmev pre strom. Okrem toho žiaci v rámci projektu zaslali do súťaže 570 výkresov s tematikou ochrany životného prostredia a vo svojich školských areáloch vysadili 552 stromčekov. Toto všetko stihli mladé kolektívy len za jeden školský rok.

Pokiaľ nám životné prostredie nebude ľahostajné, zber papiera nikdy nevyjde z módy. Svoje o tom vedia aj školy, ktoré zber papiera organizujú niekoľkokrát do roka a týmto spôsobom sa podieľajú na spomaľovaní procesu miznutia stromov z našich lesov. Niektoré z nich sa zapojili aj do projektu Úsmev pre strom.

V skratke o projekte Úsmev pre strom
Projekt Úsmev pre strom odštartoval v októbri minulého roka a jeho cieľom je oslovovať učiteľov, žiakov škôl a ich rodičov s myšlienkou ochrany nášho životného prostredia, zberu papiera, jeho recyklácie a taktiež používania produktov z recyklovaného papiera.

Úsmev pre strom v číslach
Do pilotného ročníka projektu Úsmev pre strom sa zapojilo 30 základných a stredných škôl z rôznych kútov Slovenska. Školy sa počas celého školského roka snažili plniť dve povinné disciplíny "Zbieraj a recykluj." (zber papiera) a "Vieš kresliť a máš nápad?" (kreslenie výkresov s tematikou ochrany životného prostredia). Dokopy vyzbierali neuveriteľných 275,566 ton papiera a nakreslili 570 výkresov. Najviac kilogramov papiera vyzbierala ZŠ s MŠ K. Strmeňa Palárikovo, ktorej sa podarilo odovzdať 29 450 kg papiera.

Okrem toho sa mohli školy angažovať aj v rámci dobrovoľnej aktivity spočívajúcej vo vysádzaní stromčekov v areáloch svojich škôl, pričom za každý vysadený stromček bolo škole pridelených bonusových 100 kg papiera. Školy spolu vysadili 552 stromčekov, pričom najviac stromov pribudlo v areáli ZŠ J. J. Thurzu v Detve, v ktorom bolo vysadených 168 nových stromčekov. Pri vyhodnocovaní bol braný ohľad aj na počet žiakov a veľkosť školy. Po sčítaní vyzbieraných kilogramov papiera a vysadených stromčekov získali, podľa priemeru počtu kilogramov na jedného žiaka, prvé tri miesta ZŠ s MŠ P. U. Olivu Kátlovce z Kátloviec (139,26 kg/žiak), ZŠ s MŠ K. Strmeňa Palárikovo z Palárikova (118,05 kg/žiak) a ZŠ J. J. Thurzu z Detvy (82,07 kg/žiak). Súťaž bola ukončená 30. apríla.

Stromy vo vašich rukách
Víťazným školám budú ceny odovzdané na veľkom finále projektu Úsmev pre strom s názvom Stromy vo vašich rukách, a to dňa 13. 6. 2014 v Europa Shopping Center Banská Bystrica. Slávnostné odovzdávanie cien bude v tento deň spojené aj so sprievodným programom, ktorého hlavnou náplňou bude jedinečná vlastnoručná výroba recyklovaného papiera. Z neho sa deti pokúsia spoločne vytvoriť recyklovaný eko-strom. Okrem toho sa budú môcť zúčastnení zapájať do rozličných edukatívno-zábavných činností, v rámci tvorivých dielní, ako napríklad do výroby recyklovaného papiera, rôznych umeleckých "dielok" z dutiniek toaletného papiera, do ktorých si budú môcť zasadiť aj vlastné rastlinky. Súčasťou podujatia bude výstava fotografií a súťažných výkresov žiakov zo zapojených škôl.

Akcia Stromy vo vašich rukách bude prebiehať pod záštitou spoločností SHP Harmanec a SHP Slavošovce v spolupráci so Slovenskou agentúrou životného prostredia a Europa Shopping Center Banská Bystrica.

Program akcie Stromy vo vašich rukách v ESC Banská Bystrica:
10.00 – 14.30


- výroba recyklovaného papiera
- výroba eko-stromu z vyrobenej papierovej hmoty,
- výroba vlastných výtvorov (individuálnych i skupinových), odmena pre najlepšie
- sadenie rastliniek do dutiniek toaletného papiera,
- výroba postavičiek z dutiniek toaletného papiera
- kreslenie, maľovanie výkresov na tému ochrana stromov, ochrana životného prostredia, stromy v našich rukách, úsmev pre strom
- mnoho ďalších edukatívno-environmentálnych aktivít

14.30 – 15.00 – výber a ocenenie najlepšieho individuálneho/skupinového výtvoru
15.00 – 15.30 – odovzdávanie cien víťazným školám projektu Úsmev pre strom

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy