Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Zlatica

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Ochrana životného prostredia školákom nie je cudzia

Autor: WBN/PR, 12. júna 2014 16:09
Foto: Ilustračná fotografia

BRATISLAVA 12. júna (WBN/PR) - Na základných školách sa ešte stále zbiera papier, sadia stromy a environmentálna tematika sa dostáva i do hodín výtvarnej výchovy. Viac než 275 tisíc kilogramov zberového papiera sa podarilo vyzbierať 30 školám, ktoré sa zapojili do projektu Úsmev pre strom. Okrem toho žiaci v rámci projektu zaslali do súťaže 570 výkresov s tematikou ochrany životného prostredia a vo svojich školských areáloch vysadili 552 stromčekov. Toto všetko stihli mladé kolektívy len za jeden školský rok.

Pokiaľ nám životné prostredie nebude ľahostajné, zber papiera nikdy nevyjde z módy. Svoje o tom vedia aj školy, ktoré zber papiera organizujú niekoľkokrát do roka a týmto spôsobom sa podieľajú na spomaľovaní procesu miznutia stromov z našich lesov. Niektoré z nich sa zapojili aj do projektu Úsmev pre strom.

V skratke o projekte Úsmev pre strom
Projekt Úsmev pre strom odštartoval v októbri minulého roka a jeho cieľom je oslovovať učiteľov, žiakov škôl a ich rodičov s myšlienkou ochrany nášho životného prostredia, zberu papiera, jeho recyklácie a taktiež používania produktov z recyklovaného papiera.

Úsmev pre strom v číslach
Do pilotného ročníka projektu Úsmev pre strom sa zapojilo 30 základných a stredných škôl z rôznych kútov Slovenska. Školy sa počas celého školského roka snažili plniť dve povinné disciplíny "Zbieraj a recykluj." (zber papiera) a "Vieš kresliť a máš nápad?" (kreslenie výkresov s tematikou ochrany životného prostredia). Dokopy vyzbierali neuveriteľných 275,566 ton papiera a nakreslili 570 výkresov. Najviac kilogramov papiera vyzbierala ZŠ s MŠ K. Strmeňa Palárikovo, ktorej sa podarilo odovzdať 29 450 kg papiera.

Okrem toho sa mohli školy angažovať aj v rámci dobrovoľnej aktivity spočívajúcej vo vysádzaní stromčekov v areáloch svojich škôl, pričom za každý vysadený stromček bolo škole pridelených bonusových 100 kg papiera. Školy spolu vysadili 552 stromčekov, pričom najviac stromov pribudlo v areáli ZŠ J. J. Thurzu v Detve, v ktorom bolo vysadených 168 nových stromčekov. Pri vyhodnocovaní bol braný ohľad aj na počet žiakov a veľkosť školy. Po sčítaní vyzbieraných kilogramov papiera a vysadených stromčekov získali, podľa priemeru počtu kilogramov na jedného žiaka, prvé tri miesta ZŠ s MŠ P. U. Olivu Kátlovce z Kátloviec (139,26 kg/žiak), ZŠ s MŠ K. Strmeňa Palárikovo z Palárikova (118,05 kg/žiak) a ZŠ J. J. Thurzu z Detvy (82,07 kg/žiak). Súťaž bola ukončená 30. apríla.

Stromy vo vašich rukách
Víťazným školám budú ceny odovzdané na veľkom finále projektu Úsmev pre strom s názvom Stromy vo vašich rukách, a to dňa 13. 6. 2014 v Europa Shopping Center Banská Bystrica. Slávnostné odovzdávanie cien bude v tento deň spojené aj so sprievodným programom, ktorého hlavnou náplňou bude jedinečná vlastnoručná výroba recyklovaného papiera. Z neho sa deti pokúsia spoločne vytvoriť recyklovaný eko-strom. Okrem toho sa budú môcť zúčastnení zapájať do rozličných edukatívno-zábavných činností, v rámci tvorivých dielní, ako napríklad do výroby recyklovaného papiera, rôznych umeleckých "dielok" z dutiniek toaletného papiera, do ktorých si budú môcť zasadiť aj vlastné rastlinky. Súčasťou podujatia bude výstava fotografií a súťažných výkresov žiakov zo zapojených škôl.

Akcia Stromy vo vašich rukách bude prebiehať pod záštitou spoločností SHP Harmanec a SHP Slavošovce v spolupráci so Slovenskou agentúrou životného prostredia a Europa Shopping Center Banská Bystrica.

Program akcie Stromy vo vašich rukách v ESC Banská Bystrica:
10.00 – 14.30


- výroba recyklovaného papiera
- výroba eko-stromu z vyrobenej papierovej hmoty,
- výroba vlastných výtvorov (individuálnych i skupinových), odmena pre najlepšie
- sadenie rastliniek do dutiniek toaletného papiera,
- výroba postavičiek z dutiniek toaletného papiera
- kreslenie, maľovanie výkresov na tému ochrana stromov, ochrana životného prostredia, stromy v našich rukách, úsmev pre strom
- mnoho ďalších edukatívno-environmentálnych aktivít

14.30 – 15.00 – výber a ocenenie najlepšieho individuálneho/skupinového výtvoru
15.00 – 15.30 – odovzdávanie cien víťazným školám projektu Úsmev pre strom

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety