Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Alexander

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Do Afganistanu odchádza posledná rotácia slovenských vojakov

Autor: SITA, 13. júna 2014 15:45
Do Afganistanu odišli desiatky slovenských elitných vojakov Foto: SITA/Milo Fabian
NITRA 13. júna (WEBNOVINY) – Tristo vojakov odchádzajúcich do Afganistanu sa v piatok v Nitre rozlúčilo s príbuznými. V dvanásťročnej misii NATO by toto mal byť 22. a teda posledný šesťmesačný pobyt vojakov Ozbrojených síl SR (OS SR) v rámci operácie ISAF v Afganistane.

Do priestorov 12. mechanizovaného práporu v Krškanoch sa s nimi prišli rozlúčiť rodina a známi. "Naši vojaci získali v Afganistane výborné bojové skúsenosti v medzinárodnom prostredí, ktoré použijeme pri výcviku vojakov u nás a sú naozaj veľmi cenné, aj keď, bohužiaľ, ich cenu sme zaplatili aj životom," povedal po slávnostnom nástupe náčelník Generálneho štábu OS SR Milan Maxim. Informoval, že doteraz bolo v operácii ISAF v Afganistane 3 299 vojakov, z toho 16 žien.


Slovenskí vojaci majú v zahraničí dobré meno

Veliteľ Pozemných síl OS SR Ondřej Novosad upozornil, že slovenskí vojaci si v zahraničných misiách získali dobré meno. "Pripravovaní boli hlavne na to, aby neboli ľahko čitateľní, lebo opakovanie činností v rovnakom čase a na rovnakom mieste je prvým predpokladom byť zraniteľný, s výbornými výsledkami plnili predovšetkým bojové úlohy pri ochrane leteckej základne Kandahár, ale robia napríklad aj poradenstvo pre novovznikajúcu afganskú armádu," dodal Novosad.

Pripomenul, že počas dvanástich rokov prišli v Afganistane o život traja vojaci a viacerí sa zo zranení stále liečia. Celkovo prišlo o život od roku 1993 v rôznych zahraničných misiách 57 profesionálnych vojakov OS SR, či už v bývalej Juhoslávii v misii UNPROFOR, v misii UNTAES v Afrike, v Macedónsku a v Iraku. Medzi nimi bolo aj 42 profesionálnych vojakov, ktorí zahynuli po páde lietadla počas návratu z misie KFOR z Kosova.

Obrazom: Do Afganistanu odišli desiatky slovenských elitných vojakov


Misia v Afganistane je poslednou

"Je to môj tretí pobyt a išiel som dobrovoľne predovšetkým pre skúsenosti a zlepšenie komunikácie v anglickom jazyku," povedal 33-ročný nadporučík Roman Ďuriak. Jeho priateľka Dominika však až taká nadšená nebola. "Vždy to bolo náročné čakanie, ale teraz je to o to ťažšie, že máme štvormesačného syna, tak sa aj trochu bojím, čo bude, ale podporujem ho v tom a budem pri ňom vždy stáť," povedala.

Kým misia v Afganistane je poslednou, naši vojaci budú naďalej pôsobiť v mierových misiách v Bosne a Hercegovine, na Cypre a Slovensko má niekoľkých pozorovateľov aj v Afrike.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety