Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Bibiána

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Do Afganistanu odchádza posledná rotácia slovenských vojakov

Autor: SITA, 13. júna 2014 15:45
Do Afganistanu odišli desiatky slovenských elitných vojakov Foto: SITA/Milo Fabian
NITRA 13. júna (WEBNOVINY) – Tristo vojakov odchádzajúcich do Afganistanu sa v piatok v Nitre rozlúčilo s príbuznými. V dvanásťročnej misii NATO by toto mal byť 22. a teda posledný šesťmesačný pobyt vojakov Ozbrojených síl SR (OS SR) v rámci operácie ISAF v Afganistane.

Do priestorov 12. mechanizovaného práporu v Krškanoch sa s nimi prišli rozlúčiť rodina a známi. "Naši vojaci získali v Afganistane výborné bojové skúsenosti v medzinárodnom prostredí, ktoré použijeme pri výcviku vojakov u nás a sú naozaj veľmi cenné, aj keď, bohužiaľ, ich cenu sme zaplatili aj životom," povedal po slávnostnom nástupe náčelník Generálneho štábu OS SR Milan Maxim. Informoval, že doteraz bolo v operácii ISAF v Afganistane 3 299 vojakov, z toho 16 žien.


Slovenskí vojaci majú v zahraničí dobré meno

Veliteľ Pozemných síl OS SR Ondřej Novosad upozornil, že slovenskí vojaci si v zahraničných misiách získali dobré meno. "Pripravovaní boli hlavne na to, aby neboli ľahko čitateľní, lebo opakovanie činností v rovnakom čase a na rovnakom mieste je prvým predpokladom byť zraniteľný, s výbornými výsledkami plnili predovšetkým bojové úlohy pri ochrane leteckej základne Kandahár, ale robia napríklad aj poradenstvo pre novovznikajúcu afganskú armádu," dodal Novosad.

Pripomenul, že počas dvanástich rokov prišli v Afganistane o život traja vojaci a viacerí sa zo zranení stále liečia. Celkovo prišlo o život od roku 1993 v rôznych zahraničných misiách 57 profesionálnych vojakov OS SR, či už v bývalej Juhoslávii v misii UNPROFOR, v misii UNTAES v Afrike, v Macedónsku a v Iraku. Medzi nimi bolo aj 42 profesionálnych vojakov, ktorí zahynuli po páde lietadla počas návratu z misie KFOR z Kosova.

Obrazom: Do Afganistanu odišli desiatky slovenských elitných vojakov


Misia v Afganistane je poslednou

"Je to môj tretí pobyt a išiel som dobrovoľne predovšetkým pre skúsenosti a zlepšenie komunikácie v anglickom jazyku," povedal 33-ročný nadporučík Roman Ďuriak. Jeho priateľka Dominika však až taká nadšená nebola. "Vždy to bolo náročné čakanie, ale teraz je to o to ťažšie, že máme štvormesačného syna, tak sa aj trochu bojím, čo bude, ale podporujem ho v tom a budem pri ňom vždy stáť," povedala.

Kým misia v Afganistane je poslednou, naši vojaci budú naďalej pôsobiť v mierových misiách v Bosne a Hercegovine, na Cypre a Slovensko má niekoľkých pozorovateľov aj v Afrike.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Mal by minister M. Lajčák odstúpiť pre obvinenia, že kultúrne podujatia spojené s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ boli predražené?
Určite nie, je to človek na správnom mieste a neverím, že na ministerstve porušili zákon
Mal by priznať pochybenie a odstúpiť z funkcie
Všetko sa šije 'horúcou ihlou', nech to najprv vyšetria a potom nech sa rozhodne o jeho osude
Kauza sa pekne zametie pod koberec a bude všetko v poriadku
Už stačilo káuz! Mala by odstúpiť celá vláda
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy