Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Lívia

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Cenzus pre starostov je protiústavný, myslí si Kaliňák

Autor: SITA, 15. júna 2014 13:10
kalinak Minister vnútra SR Robert Kaliňák obhajuje novú podobu volebných kódexov. Foto: archívne-SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 15. júna (WEBNOVINY) - Vzdelanostný cenzus pre kandidátov na starostov a primátorov je pravdepodobne v rozpore z ústavou. Vyhlásil to v nedeľu v relácii V politike televízie TA3 minister vnútra SR Robert Kaliňák (Smer-SD).

Podľa Kaliňáka môže byť novela, ktorá prikazuje, aby kandidáti na starostov a primátorov mali ukončené stredoškolské vzdelanie, v rozpore s právom byť volený.

"Je to však Ústavný súd, kto na toto musí dať definitívnu odpoveď," povedal pre TA3. Aj vysoká podpora, ktorú mal návrh v parlamente, ukazuje podľa Kaliňáka na závažnosť tejto problematiky.

Ohlas podľa neho vyvolala aj u širokej verejnosti. Preto bude dôležité počkať na definitívny výrok ústavného súdu, ktorý túto dilemu vyrieši.


Kaliňák obhajuje nové volebné kódexy

Kaliňák v relácii obhajoval novú podobu volebných kódexov. Podľa neho prinesie zjednodušenie pre voličov, čím sa celý proces volieb zefektívni. Taktiež podľa neho sprísni dohľad nad financovaním politických strán, čím prispeje k transparentnosti a odbúravaniu korupcie.

Kaliňák tiež obhajoval zákaz volebných prieskumov dva týždne pred voľbami. Podľa neho to pomôže hlavne malým stranám, ktoré môžu na nízke preferencie v prieskumoch doplatiť. "Ak začneme voliča ovplyvňovať takými informáciami, že táto strana nemá šancu dostať sa do parlamentu, hoci v skutočnosti ju má, tak sa tam nakoniec nedostane," povedal Kaliňák.

Prospechom malých strán odôvodňuje aj ponechanie jedného volebného obvodu na Slovensku. V prípade vytvorenie obvodov podľa samosprávnych krajov by podľa neho niektoré strany utrpeli, pretože nemajú dostatočný počet osobností, ktoré by krajské kandidátky viedli.

Voliči by sa tiež podľa neho v tomto prípade zo stranami ťažšie identifikovali. Reforma volebných kódexov podľa neho prebehla v konsenzuálnom duchu, keďže akceptovali aj návrhy opozície.


Slovensko je lídrom bezpečnosti na cestách

Kaliňák sa v relácii V politike vyjadroval aj k smrteľným nehodám na cestách. Napriek tragickému minulému víkendu sa podľa neho situácia zlepšuje. "Slovensko je lídrom bezpečnosti na cestách," vyhlásil.

Podľa Kaliňáka vyššej bezpečnosti v doprave prispieva aj výstavba diaľnic a rýchlostných ciest alebo modernejšia technika pre hasičov a záchranárov, ktorá im umožňuje efektívnejšie zachraňovať životy.

Polícia sa podľa neho chce v priebehu leta zamerať na problematické úseky na cestách a pravidelne ich kontrolovať. Tiež plánuje vo väčšom množstve využívať motocykle, aby efektívnejšie kontrolovala jazdenie motorkárov.

Minister zároveň vyzval motorkárov, ktorí sú častými účastníkmi dopravných nehôd, aby jazdili opatrne a nepreceňovali svoje možnosti.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety