Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Timotej

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Poslanci Smeru chcú poskytnúť vojnovým sirotám odškodné

Autor: SITA, 16. júna 2014 10:17
cintorín Siroty, ktoré by mali byť podľa poslancov Smeru-SD odškodnené sú dnes sedemdesiat a viacroční ľudia. Foto: Ilustračné-SITA/AP
BRATISLAVA 16. júna (WEBNOVINY) – Poslanci Smeru-SD Viliam Jasaň a Ľubomír Petrák chcú odškodniť vojnové siroty. Preto do parlamentu predložili návrh zákona o poskytnutí jednorazového finančného príspevku vojnovým sirotám. Ich zámerom je urobiť zadosť spravodlivosti vo vzťahu k deťom účastníkov protifašistického a protinacistického odboja.

Národná rada Slovenskej republiky už v minulosti prijala dva obdobné zákony. V oboch prípadoch sa však jednorazové odškodnenie nedostalo vojnovým sirotám, teda v čase vojny už narodeným deťom ľudí, ktorí počas II. svetovej vojny padli ako účastníci domáceho odboja, či československých zahraničných armád.


Poslanci chcú zmierniť bolesť sirôt

Podľa Petráka dvojica poslancov chce odškodniť siroty vojnových hrdinov. "Je jedno či boli deťmi partizánov, alebo príslušníkov zahraničných armád. Je to len symbolický znak odškodnenia, ktorý nezmierni ich bolesť," povedal Petrák dnes pre agentúru SITA.

Podľa Jasaňa by takýchto sirôt malo byť na Slovensku približne 400. "Sú to sedemdesiat a viacroční ľudia," povedal s tým, že návrh zákona vznikol ešte v roku 2011, ale po páde vlády už nešiel v parlamente do druhého čítania.

Najmä z okolia Banskej Bystrice mu prišli listy s tým, že neboli nikdy odškodnení po týchto padlých. "Odškodnenie týchto sirôt by bolo symbolom k 70. výročiu Slovenského národného povstania," uviedol. Poslanci návrh prerokovali aj s ministrom financií, ktorý prisľúbil, že by sa peniaze na takéto odškodnenie našli.


Odškodné by malo byť vyššie ako 2 000 eur

Dvojica poslancov navrhuje, aby oprávnená osoba, ktorej v národnom boji za oslobodenie padol alebo bol popravený jeden z rodičov, dostala príspevok 2 655,52 eura.

Ak padli alebo boli popravení obidvaja rodičia, patril by takejto sirote príspevok vo výške 3 983,27 eura. Ak rodič oprávnenej osoby zomrel na následky zranení utŕžené v protifašistickom boji za oslobodenie, patrila by takejto sirote polovica príspevku.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety